Prečo dnešné ženy odsúvajú deti na okraj svojich životných cieľov?

  • Priority dnešných žien sa za posledných niekoľko desiatok rokov výrazne zmenili. Hranica veku vhodného k založeniu rodiny sa posúva a nad túžbou po dieťati často víťazí túžba po úspechu. Je to skutočne tak?
collagedqdq
  • Priority dnešných žien sa za posledných niekoľko desiatok rokov výrazne zmenili. Hranica veku vhodného k založeniu rodiny sa posúva a nad túžbou po dieťati často víťazí túžba po úspechu. Je to skutočne tak?

Údaje štatistického úradu hovoria, že Slovensko v posledných rokoch výrazne starne. Podiel obyvateľov staršej generácie stúpa, kým podiel detí sa zmenšuje. Okrem iného to súvisí aj s tým, že od povojnového babyboomu pôrodnosť stále klesá. V súčasnosti sme tak jednou z krajín s najnižšou pôrodnosťou v Európe. Kým jeden odborník tvrdí, že o pár rokov sa zaradíme ku krajinám ako Nemecko, ktoré majú najstaršie obyvateľstvo, iný tvrdí, že sa obávame zbytočne.

Foto: pexels.com

 

Anglický filmári napríklad predstavu znižujúcej sa pôrodnosti a plodnosti dohnali do extrému v seriáli The Handmaid’s Tale. Ide o katastrofický scenár, ktorý sa odohráva v budúcnosti, v čase, keď svet zachvátila „epidémia neplodnosti“. Tých málo žien, ktoré ešte sú schopné počať dieťa, využíva vládnuca vrstva ako slúžky a v mene svojho náboženstva ich znásilňujú, aby im vytúžené deti porodili. Veríme, že takéhoto scenára sa nikdy nedožijeme, no snímok určite stojí za pozretie. :)

Ženy, ktoré odmietajú materstvo

Nech je to akokoľvek, faktom zostáva, že ženy na Slovensku si zakladajú rodiny čoraz neskoršie a vidina pobytu doma s dieťaťom už nie je taká lákavá ako za socíku. Ba čo viac, pribúda žien, ktoré sa dobrovoľne rozhodnú nestať sa matkami. Divné? Možno, spoločnosť ich za to často osočuje a považuje za sebecké a do seba zahľadené, veď materstvo je poslaním každej ženy. No mnohé na to majú iný názor.

Foto: someecards.com

V skutočnosti existuje nespočet dôvodov, prečo sa už dnes ženy nevnímajú len v role nositeľky potomstva a proti tomuto „predpísanému“ údelu bojujú. Na vlastnom piesočku, každá sama za seba. Svoje rozhodnutie nemať deti bránia ako slobodu, na ktorú majú právo, a nemienia počúvať reči v štýle „Veď ty raz zmeníš názor“, „O pár rokov to budeš ľutovať“ alebo že „Máš nejakú poruchu“. Čo ich k tomu vlastne vedie?

Foto: pexels.com

Okrem faktu, že možno len nenašli správneho partnera tiež prostý fakt, že sa k nim materský pud nedostavil a pri kontakte s dieťaťom necítia potrebu vychovávať raz vlastné. Hlboko vo vnútri vedia, že dieťa nechcú a už len tá predstava im príde cudzia. Dokonca aj mnohé matky bojujú proti tabu a verejne sa vyjadrujú o nespokojnosti, depresii a dokonca ľutujú, že sa matkami stali. Píše o tom napríklad The Guardian. Časté sú popôrodné depresie, o ktorých píše napríklad autorka Denisa Fulmeková.

O dôvodoch nemať deti sa napríklad vyjadrila známa slovenská vlogerka a vegánka z blogu Surová dcérka. Rovnako ako tieto ženy, aj ona hovorí o tom, že nikdy necítila potrebu byť matkou a svoje rozhodnutie podporuje viacerými racionálnymi argumentmi. Z materstva má strach, nepovažuje to za pre ňu prirodzené a apeluje na to, aby spoločnosť pochopila toto rozhodnutie žien. Nesúhlasí ani s argumentmi spoločnosti, že by mala svoje pekné a inteligentné gény šíriť ďalej alebo že by bola dobrou matkou.

Krutý svet a sebectvo

Rovnako ako mnohé ďalšie ženy spomína problémy, v akej sa súčasný svet nachádza. Či už sú to ekologické katastrofy, finančná kríza, nepriaznivá politická situácia, vojny, preľudnenosť či celková dezilúzia z toho, kam ľudstvo smeruje, tieto ženy jednoducho nechcú priviesť svoje dieťa do takéhoto sveta, ktorý podľa nich má nejasnú budúcnosť. A z pohľadu vegána je to zrejme o to horšie. Akokoľvek sa ti tieto argumenty zdajú byť čudné, zamysli sa nad tým, má to svoju logiku.

Foto: pexels.com

Tieto ženy, ale aj muži, tiež vnímajú rozhodnutie stvoriť človeka len preto, aby sa o nich v starobe mal kto postarať, aby mali komu predať svoje gény, názory a vychovať ho na svoj obraz, ako sebectvo. A majú na to plné právo. Napriek týmto „vyšším“ dôvodom, však stále existujú aj ľudia, ktorí jednoducho majú svoj život radi taký, aký je. Možno vedú úspešnú kariéru, veľa cestujú, športujú, a dieťa im do ich životného štýlu nezapadá.

Prečo teda svoj život meniť len preto, že to od teba spoločnosť očakáva? Ak niekto rodičovský pud necíti, zrejme by dieťa mať nemal, pretože práve kvôli tomu existujú prípady zanedbávania starostlivosti o deti či ich týrania. Veď každodenná skúsenosť nám neustále dokazuje, že nie každý je predurčený na rodičovstvo. No mnohí si to stále akosi nechcú uvedomiť. Veď o čo by bol svet krajší, keby deti plodili len tí, ktorí to tak skutočne cítia a majú na to tiež materiálne či iné podmienky?

Foto: pexels.com

„Career first“

Touto témou sa pravidelne zaoberajú odborníci a autori na celom svete. Napríklad v knihe Selfish, Shallow, and Self-Absorbed: Sixteen Writers on the Decision Not to Have Kids autorka zozbierala eseje 13 žien a 3 mužov, ktorí vyjadrili svoje úprimné pocity z rodičovstva a dôvody, prečo sa rodičmi stať nechcú. Či už je dôvodom fakt, že majú kariérne ambície a nechcú byť pri tvorbe rušení deťmi, majú zlé skúsenosti z vlastného detstva alebo jednoducho nemajú pocit, že majú všetko, čo by správny rodič mal mať.

Foto: pexels.com

Akokoľvek sa kariérne dôvody zdajú byť sebecké, majú logiku. Veď v dnešnom svete upriamenom na biznis, peniaze a úspech, často nie je inej možnosti, než odsúvať materstvo na okraj. Veď len blázon dnes privedie dieťa do nezabezpečenej rodiny bez úspor a istoty. Ženy sú tiež čoraz cieľavedomejšie a v kariére sa chcú vyrovnať mužom. Je v poriadku, keď majú ambície. Možno ani nechcú voliť medzi rodinou a dieťaťom, no firmy im často nedávajú na výber.

Väčšina z nich totiž nemá politiku ako Google ani Microsoft a nepodporuje materstvo tak, ako by bolo vhodné pre udržanie kariéry žien – matiek. Tak napríklad známa slovenská programátorka Petra Cross, ktorá pracuje v kalifornskom Googli, hovorí o úžasných podmienkach, ktoré jej firma poskytuje. Ako čerstvá mamička pracuje na skrátený úväzok, k dispozícii má miestnosť na prebaľovanie či dojčenie a dostatočnú voľnosť, aby dokázala skombinovať kariéru s rolou matky.

 

Foto: pexels.com

Mnohé povolania a firmy však toto ani zďaleka neumožňujú a aj v nich che žena dosiahnuť určitý kariérny stupeň či pohodlie byť matkou aj zamestnankyňou zároveň, jednoducho musí robiť kompromisy alebo materstvo odsúvať. A to často až do doby, keď je na dieťa už trochu neskoro a musí bojovať s možnými rizikami. Štatistiky však hovoria o tom, že na dieťa nie je nikdy neskoro a mnohé ženy sa stanú úspešne matkami aj po 40ke a sú často oveľa spokojnejšie.

Ak je preto volanie po kariérnom úspechu silnejšie než materský pud, nemali by sa za to ženy hanbiť. Materstvo je slobodné rozhodnutie, vôbec nie je ľahké a je veľkou zodpovednosťou. Nech sa žena rozhodne akokoľvek, spoločnosť by to mala rešpektovať a skôr sa zaoberať nechcenými deťmi, ako matkami, ktoré na svet nechcú priviesť ďalšie.

Foto: pexels.com

 

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá