Prečo niektorí ľudia dosahujú svoje ciele a iní sa trápia? Odborníčka vysvetľuje, ako konečne zmeniť svoj život
- Ak si na prelome rokov určíš predsavzatia, splníš ich?
- Mnoho ľudí sa na to po pár dňoch vykašle
- Odborníčka nám prezradila, prečo to tak je a ako to napraviť
- Ak si na prelome rokov určíš predsavzatia, splníš ich?
- Mnoho ľudí sa na to po pár dňoch vykašle
- Odborníčka nám prezradila, prečo to tak je a ako to napraviť
Niet pochýb o tom, že najviac predsavzatí si dáme na prelome rokov. „Prestanem fajčiť“ alebo „Začnem cvičiť“ sú frázy, ktoré bez pochýb možno zaradiť medzi najčastejšie predsavzatia. Aj napriek tomu však možno predpokladať, že si z nich návyk urobia len tí najodhodlanejší a nevykašlú sa na ne už v polovici januára. Prečo to tak je?
Dôvodov je viacero. Môže ísť napríklad o nejasne stanovené ciele. Ak si totiž ľudia nestanovia jasné a konkrétne ciele, je pravdepodobnejšie, že ich nedodržia. Akonáhle je cieľ neurčitý, je ťažké sa k nemu zaväzovať a udržať si motiváciu na jeho dosiahnutie.
Problémy však môže narobiť aj nedostatočná motivácia. Ak človeku chýba presvedčenie o dôležitosti svojho predsavzatia, môže byť náchylný k tomu, aby od neho upustil. Sila motivácie je kľúčom k tomu, aby sme sa svojich cieľov držali pevne.
Vo veci sme oslovili klinickú psychologičku, terapeutku a koučku Mgr. Zuzanu Šofranekovú. To, prečo sa niektorým ľuďom darí svoje ciele dosahovať a iným nie, je podľa nej individuálne.
„Sú však príčiny, ktoré sa u väčšiny ľudí zhodujú. Asociácia amerických psychológov uvádza, že najčastejšou príčinou, prečo sa niektorým ľuďom nedarí dosiahnu svoje ciele, je nedostatok pevnej vôle. Presnejšie by sme ju nazvali sebakontrola,“ ozrejmuje s tým, že ide o schopnosť regulovať svoje emócie, pozornosť, túžby a správanie.
Častou príčinou sú však aj limitujúce presvedčenia. „Na toto nemám“ alebo „Nemám talent“ či „Nemám pevnú vôľu“ sú frázy, ktoré si za život povie aspoň raz každý. Podľa odborníčky ide o presvedčenia, ktoré v nás potvrdzujú vieru, že daný cieľ je nedosiahnuteľný.
Prichádzajú však aj s ďalším vedľajším efektom, ktorým je to, že sa o naplnenie cieľa ani nepokúsime. „Prípadne ak aj áno, tak sa pri prvej prekážke vzdáme.“
Ako určiť ciele správne
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké chyby robíme pri určovaní si cieľov
- Ako jednoducho tieto chyby odstránime
- Či má na dosahovanie cieľov vplyv naša povaha
- Prečo je dôležité zamerať sa na snahu a pokrok
- Ako dlhá trvá vytvoriť si návyk
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom