Prečo sa aj ty musíš zapojiť do zdieľanej ekonomiky a prísť na seminár do Mojmíroviec

  • Zdieľanie vecí funguje odnepamäti a poznali ho už naše babičky
  • Dnes však už nezdieľame len s najbližšími, ale využívame komplexnejšiu zdieľanú ekonomiku
  • Ak sa chceš o nej dozvedieť viac, nesmieš chýbať 15. až 18. marca v Mojmírovciach
sharing
Pinterest, pexels.com
  • Zdieľanie vecí funguje odnepamäti a poznali ho už naše babičky
  • Dnes však už nezdieľame len s najbližšími, ale využívame komplexnejšiu zdieľanú ekonomiku
  • Ak sa chceš o nej dozvedieť viac, nesmieš chýbať 15. až 18. marca v Mojmírovciach

Zdieľanie vecí nie je v zásade nič nové. Už aj naše prababky zdieľali. Mali na to dva dôvody. Žili v menších komunitách, kde každý každého poznal, a tak si mohli dôverovať. Druhým dôvodom bola chudoba. Nie každý na dedine mohol mať koňa a pluh a tak si ich zdieľali.

Dnes je zdieľanie cez zdieľanú ekonomiku trochu o inom. Už nezdieľate s bratrancom z druhého kolena, ktorý býva na druhej strane dediny, ale s človekom, ktorého ste nikdy nevideli alebo dokonca s človekom z úplne iného kontinentu. Navyše, zdieľanú ekonomiku už ľudia nevyužívajú iba kvôli šetreniu, ale aj aby stretli nových, zaujímavých ľudí, zažili miestnu atmosféru, či správali sa ekologicky.

Čo je to teda tá nová zdieľaná ekonomika? Existuje veľké množstvo definícií a ja nechcem pridávať ďalšiu. Skôr si myslím, že by sa zdieľaná ekonomika mala premenovať. Keby som bol riaditeľ Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra, premenoval by som zdieľanú ekonomiku na párovaciu ekonomiku. Nie od slova páriť sa ale párovať niečo s niečím. V tomto prípade párovanie dopytu a ponuky cez internetovú platformu. Zdieľaná ekonomika teda páruje ľudí, ktorí majú čo ponúknuť (auto, byt, voľný čas, vŕtačku, psa) s ľuďmi, ktorí majú o tieto veci záujem.

Ja som ekonóm a my ekonómovia máme takéto „párovanie“ veľmi radi. Má totiž jednu (pre niektorých) až zázračnú vlastnosť: zvyšuje šťastie a blahobyt v spoločnosti aj bez toho, aby sa vyprodukovalo niečo nové. Ide tak o vysoko ekologické uspokojovanie potrieb.

Predstavte si vedľa seba dva úplne rovnaké svety. Je v nich rovnaké množstvo ľudí, vecí, zvierat, všetkého. Náhodou však v tom svete napravo nejaký podnikateľ objaví zdieľanú ekonomiku. V tomto svete bude odrazu viac spokojných ľudí, viac šťastia a radosti, a to bez toho, aby sa zmenilo množstvo fyzických vecí, či bez toho, aby sa niečo nové vyrobilo.

Zdieľaná ekonomika v tomto svete prináša to, že veci, ktoré by inak ležali ladom, napr. vŕtačka v skrini alebo prázdna izba po vašej dcére, ktorá odišla študovať do zahraničia, sa odrazu spárujú s ľuďmi, ktoré tieto veci potrebujú a chcú používať.

Toto párovanie následne prinesie dva efekty. Prvým je, že vy si privyrobíte. Teda odrazu vám prináša príjem niečo, čo dovtedy len zaberalo miesto a sadal na to prach. Druhým efektom je, že váš sused má s čím vyvŕtať dieru a zahraničný turista má kde prespať. Pre oboch je to win – win situácia. V ekonomickom žargóne ide o hru s pozitívnym súčtom. 1+1=3.

Zdieľanú ekonomiku pochopíte lepšie, ak sa spýtate: „Čo v minulosti bránilo tomu, aby zahraničný turista mohol prespať vo vašej voľnej izbe pred tým, ako sa objavila zdieľaná ekonomika?“ To „niečo“ ekonómovia nazývajú transakčné náklady.

V zásade sú to náklady na tri „DO“: na DOhľadávanie, DOhadovanie a DOdržiavanie. Vŕtačka v skrini vám je nanič, ak netušíte, že váš sused akurát potrebuje vyvŕtať dieru. Rovnako váš sused sa nejako potrebuje dozvedieť, že niekde v okolí je dostupná nevyužívaná vŕtačka. Pred dobou internetu to mohol byť problém – dnes väčšina ľudí nepozná svojich susedov, nie to ešte vedieť, či majú vŕtačku. Avšak dnes vám platforma zdieľanej ekonomiky (napr. Pujcim.to) umožňuje ľahké DOhľadávanie – stačí otvoriť mobilnú aplikáciu.

Taktiež sa potrebujete DOhodnúť na tom ako dlho bude vŕtačka požičaná, za akú cenu, a akých podmienok. Stretnúť sa, dohodnúť sa všetkom a spísať zmluvu môže byť otravné. Na platforme zdieľanej ekonomiky to však zaberie pár klikov.

A na záver si potrebujete byť istý, že ta druhá strana DOdrží to, na čom ste sa dohodli. Potrebujete aby vznikla medzi vami dôvera. Našu generáciu ešte mamy učili, aby sme nikdy nenastupovali k cudzím ľudom do auta a už vôbec nie do ich domov. To je však dnes vďaka zdieľanej ekonomike normálna vec.

Platformy zdieľanej ekonomiky sú v skutočnosti akési virtuálne kluby, kam môžu vstúpiť len tí, ktorí splnia určité pravidlá, a ktorí sa podľa nich aj naďalej správajú. Taktiež majú platformy zabudované reputačné mechanizmy, kde obe strany sa navzájom hodnotia. Tieto hodnotenia (či už slovné alebo cez počet hviezdičiek) spolu s pravidlami používania zabezpečujú, aby sa ľudia na platforme k sebe správali dobre. V opačnom prípade dostanú zle hodnotenie a z platformy budú vylúčení. Vytváranie dôvery a dodržiavanie pravidiel je tak v zdieľanej ekonomike samozrejmosťou.

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: unsplash.com

To, čo tak v skutočnosti platformy zdieľanej ekonomiky predávajú, je zníženie transakčných nákladov. Teda vytvárajú priestor, kde sa môže bezpečne párovať dopyt a ponuka. Výsledkom toho je, že platforma Airbnb, ktorá ponúka viac ubytovacej kapacity ako tri najväčšie svetové siete hotelov dokopy, nevlastní ani jediný hotel alebo izbu. Alebo najväčší poskytovateľ osobnej prepravy v mestách Uber nemá žiadne vlastné vozidlá.

Ak sa chceš dozvedieť viac zaujímavosti nielen o zdieľanej ekonomike, ale aj o kryptomenách, anarchii, alebo základnom príjme, či o tom, či patenty podporujú alebo brzdia rozvoj, určite sa do nedele prihlás na Seminár rakúskej ekonómie (SREK). Okrem viacerých ekonómov zo Slovenska a Česka príde aj americký ekonóm profesor Edward Stringham, ktorý píše a rozpráva o práve a anarchii či zaujímavej histórii finančných búrz. Mimo kontroverzných tém vás čakajú napínavé večerné diskusie či nové kontakty. Seminár sa bude konať 15.-18. marca 2018 v kaštieli Mojmírovce.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá