Prečo je softvér taký komplikovaný?
- Ľudia si často kladú túto otázku. Ale je naozaj nutné aby bol softvér tak zložitý?
- Ľudia si často kladú túto otázku. Ale je naozaj nutné aby bol softvér tak zložitý?
Na začiatku bol hardvér. S hardvérom to nebolo jednoduché: bolo ťažké ho vyrobiť, ťažké ho zmeniť, ťažké distribuovať, a ťažko sa aktualizoval. A keďže zložitosť systémov, ktoré chceli inžinieri vyrábať stále rástla, zložitosť hardvéru sa rýchlo stala problémom. Zakaždým, keď sa zistil nejaký bug, bolo treba vyrobiť novú verziu. Zakaždým, keď niekto chcel pridať funkciu, bolo zas treba vyrobiť novú verziu a dodať ju zákazníkovi.
Inžinieri si všimli, že hardvér je zložitý a preto vytvorili softvér. Účelom softvéru bolo zapuzdrenie zložitosti systému do ľahko meniteľnej formy tak, aby mohla byť študovaná, rozdelená na rôzne verzie a aktualizovaná.
Tak prečo je softvér taký zložitý? Pretože chceme vytvárať zložité veci. Veci s množstvom funkcií a možností. Veci, ktoré vyžadujú tisíce počítačov rozmiestnených na niekoľkých kontinentoch. Veci, ktoré dokážu ísť na Mars a späť. Veci, ktoré na diaľnici samé šoférujú. Tieto veci, ktoré chceme postaviť, sú zo svojej podstaty zložité. Softvér je len destiláciou tejto zložitosti. Softvér je zložitosť.
Zložitosť však dokáže naštvať. Každý softvérový projekt by ideálne mal byť tak jednoduchý, ako je to možné.
Ale cieľom softvérového inžinierstva ako celku, je zvýšenie zložitosti: umožnenie výstavby stále väčších, trúfalejších, silnejších a zložitejších vecí. Zložitosť je ako náš údel a náš účel. A nemôžeme jej viac uniknúť, môžeme sa len pokúsiť lepšie ju pochopiť.
zdroj: medium.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti