Prečo je štúdium v Česku tou najlepšou voľbou

  • Vrúcny vzťah slovenských študentov a českého vysokého školstva trvá už nejaký piatok. Momentálne na univerzitách v Českej republike, predovšetkým v Brne a Prahe, študuje viac než 20-tisíc Slovákov. Prečítaj si, prečo je to tak, a prečo je skrátka český študentský život tou najlepšou voľbou.
collage3
  • Vrúcny vzťah slovenských študentov a českého vysokého školstva trvá už nejaký piatok. Momentálne na univerzitách v Českej republike, predovšetkým v Brne a Prahe, študuje viac než 20-tisíc Slovákov. Prečítaj si, prečo je to tak, a prečo je skrátka český študentský život tou najlepšou voľbou.

Môj vlak sa blíži k stanici Brno hlavní nádraží a ja sa cítim ako Hermiona v Rokfortskom expresse, ktorá prvýkrát zazrela veže čarodejníckej školy. Brno je pre mňa novým začiatkom plným výziev. Nie je také sivé a škaredé ako Bratislava. Je menšie a útulnejšie, s prestížnymi školami a malebnými ulicami plnými študentov a o niečo menej zamračených ľudí.

Dnes mám už za sebou štyri roky štúdia v druhej najobľúbenejšej českej metropole a môžem povedať, že aj keď je môj vzťah k Bratislave už oveľa pozitívnejší, rozhodnutie študovať v Brne bolo tým najlepším v mojom živote. Tu sú dôvody, prečo sa študentský život v Česku podľa mňa oplatí:

Skvelá kvalita škôl

V svetovom rebríčku univerzít sa tento rok umiestnila len jedna slovenská univerzita, Univerzita Komenského. Oproti tomu sa medzi tisíckami najlepších škôl umiestnili až štyri české univerzity. Celková kvalita školstva sa dá štatisticky porovnávať len ťažko, no z praktickej skúsenosti, české školy nad slovenskými víťazia na plnej čiare. Vyššia kvalita vzdelávania, lepšie technické vybavenie, lepšie prepojenie s praxou.

Na nemenovanej fakulte masmediálnej komunikácie nie je raritou, že ťa bude učiť niekdajšia miss z Hornej Dolnej, a že učitelia prídu na hodinu len každý štvrtý týždeň. Na mediálnej fakulte v Brne oproti tomu nájdeš len kvalifikovaných učiteľov z odboru a z mediálnej praxe s patričným titulom. Na väčšine českých škôl sa ti už nestane, že niekto od teba bude chcieť starý dokrkvaný index, ale všetko potrebné nájdeš v informačnom systéme školy. Ten najpremakanejší má práve Masarykova univerzita.

4454

foto: stavbaroku.cz

Rovnosť príležitostí

Už pri prijímacom konaní na českú školu zistíš, že čo sa týka podmienok pre prijatie, si na tom prakticky rovnako ako ktorýkoľvek český študent. Rovnaké prijímacie skúšky, znenie testov, jazyk, aj šanca dostať sa na vytúženú fakultu. Samozrejme, táto rovnosť prináša aj niektoré prekážky. Napríklad nutnosť vyriešiť zákerné testové otázky v češtine a rozlúštiť slová, ktoré si napriek tisíckam hodín strávených pozeraním českých TV staníc nikdy v živote nepočul. Niektoré prijímačky dnes už môžeš vykonať aj v slovenských mestách.

Pre prijatie slovenských študentov neexistujú žiadne stanovené kvóty. Ak si lepší než Čech, ktorý sa hlási na ten istý odbor ako ty, ľahko ho porazíš. Prináša to tiež istý pocit zadosťučinenia, či dokonca škodoradosti, no očakávaj, že niektorí českí študenti ti to po príchode na školu dajú pocítiť. To však nijakého hrdého Slováka neodradí, a aj preto dnes v Brne a v Prahe nájdeš také naše malé Slovensko.

Objektívny prístup

Určite si už počul o protekčných praktikách na niektorých slovenských školách. Nič také sa ti s veľkou pravdepodobnosťou v susednej republike nestane a môžeš si byť takmer istý, že ten, čo sedí vedľa teba v prednáškovej sále, sa na školu dostal rovnako poctivo ako ty. Tam, kde chcú kvalitu, potrebujú aj kvalitných študentov, a tých podvodmi nezískajú. Aj preto však platí, že na prestížne české školy sa zvyčajne dostaneš ťažšie než na tie slovenské. Rovnaký prístup môžeš očakávať aj v škole, pretože väčšina študentov sa tam stretáva s rešpektom a objektívnym, no priateľským prístupom.

uken2-142-version1-incoming_students_bwfilter

foto:cuni.cz

Za štúdium neplatíš

Čo by si povedal na to, keby ti škola umožnila študovať o rok dlhšie zadarmo? Podľa českého zákona má každý študent nárok predĺžiť si bakalárske aj magisterské štúdium o jeden rok bez sankcií. Poplatkom za predĺženie štúdia kvôli nestíhaniu termínu odovzdania bakalárky sa teda ľahko vyhneš. Na niektorých fakultách je pritom celkom bežné si takto štúdium predĺžiť, napríklad kvôli pobytu na Erazme.

České vysoké školy navyše ponúkajú úžasný kompromis medzi denným a externým štúdiom, takzvané kombinované štúdium. Nemusíš sedieť každý deň v lavici, ale školu navštíviš napríklad raz za dva týždne v podobe niekoľkohodinového bloku. Každá škola a odbor to majú inak, no zvyčajne sa to oplatí. Navyše pri tom nestratíš štatút študenta a výhody, ktoré prináša, a zároveň sa môžeš venovať práci.

Tolerancia slovenčiny

Na českej škole sa nemusíš báť, že po pár mesiacoch sústavného používania češtiny zabudneš svoj rodný jazyk. Existuje tu dohoda, že slovenskí študenti môžu počas vyučovania, v testoch, seminárnych prácach aj diplomovkách používať slovenčinu. Garantujem ti, že aj keď mnohí spolužiaci nebudú perfektne rozumieť a občas im niektoré slovenské slovo privodí záchvat smiechu, profesori so slovenčinou nemajú problém. Neplatí to však vždy o slovenskej gramatike, preto ti to niekedy môže priniesť výhody počas hodnotenia písomných prác.

Keďže tolerancia vládne na oboch stranách, ty sa zas musíš zmieriť s tým, že väčšinu študijných materiálov budeš čítať v češtine. S toleranciou slovenčiny sa však nemusíš stretnúť vždy, niektorí profesori či študenti môžu byť jemne zaujatí svojou národnou hrdosťou či negatívne poznačení minulým režimom.

slovencina-scrabble

foto: milujemslovencinu.sk

Život za babku

Ak si už počul o tom, že život v Brne je lacný, neklamali ťa. V Brne sa môžeš tešiť na lacnejšie jedlo v obchodoch, lacnejšie reštaurácie, kaviarne aj krčmy. Tvoju študentskú peňaženku ani búrlivý život v Brne nezaťaží tak, ako napríklad v Bratislave. S Prahou je to ošemetnejšie, no stále je v porovnaní s Bratislavou o niečo lacnejšia. Výhodnejšie je to aj s bývaním, pretože pekný študentský byt za dobrú cenu nájdeš v Brne aj v Prahe oveľa jednoduchšie než v Bratislave.

Výnimkou sú len študentské internáty, ktoré sú v Bratislave o niečo lacnejšie, no ich cene zodpovedá aj ich nekvalita. V brnenských a pražských internátoch si udržíš aspoň akú-takú hrdosť a nestane sa ti, že sa budeš báť dotknúť hrdzavého umývadla. Ako študent z „ďalekého“ Slovenska máš tiež prakticky 100-percentnú šancu internát dostať. Obrovským plusom je tiež ubytovacie štipendium pre študentov bez trvalého pobytu v mieste štúdia. Záleží už len na tebe, či ho použiješ na nájom alebo na vianočné darčeky.

Rozšírenie obzorov

Napriek tomu, že Česko stále považujeme za blízkeho brata, predsa len je to iná krajina. Niektorí sa v Česku spočiatku môžu cítiť podobne ako na pobyte Erazmus. Mnohí Slováci tam dokonca na Erazmus skutočne chodia. Iná reč, iný humor, iné prostredie, občasné vzájomné nepochopenie, chvíľkový pocit smútku za domovom, …To všetko ti môže trochu rozšíriť obzory, obrní ťa a naučí väčšej tolerancii.

Nehovoriac o tom, že takéto štúdium je v podstate bilingválne a ty by si mal byť neskôr schopný profesijne fungovať v slovenskom aj českom jazyku, čo ti otvorí viac možností na pracovnom trhu. Podľa štatistík sú navyše hrubé mzdy v Česku o niečo vyššie než na Slovensku. V prípade štúdia v Prahe sa tiež môžeš tešiť na skutočne multikultúrne prostredie, ktoré v Bratislave zažiješ len počas letných mesiacov.

Mnohé z týchto argumentov sú zároveň neveselým dôkazom, že naše školstvom na tom nie je tak, ako by sme si priali. Zostáva preto dúfať, že sa v našom systéme niečo zázrakom zmení, alebo sa vybrať niekoľko kilometrov smerom na západ za lepšou možnosťou.

user-1823161-2016-08-23-11-30-10

foto:careeraddict.com

zdroj titulnej fotky: brnoinfo.com/careeraddict.com

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá