Pred chorvátskymi hranicami sa tvoria niekoľkohodinové megakolóny. Ty môžeš prejsť hladko, stačí jednoduchá vec
- Na dlhé kolóny na hraniciach sme si od vstupu do schengenského priestoru na dlhé roky odvykli
- Počas pandémie však viaceré štáty kontroly obnovili
- Dlhé rady sa tvoria aj na chorvátskych hraniciach, čakanie sa môže predlžiť na niekoľko hodín
- Na dlhé kolóny na hraniciach sme si od vstupu do schengenského priestoru na dlhé roky odvykli
- Počas pandémie však viaceré štáty kontroly obnovili
- Dlhé rady sa tvoria aj na chorvátskych hraniciach, čakanie sa môže predlžiť na niekoľko hodín
Dovolenka v Chorvátsku sa tieto dni nemusí začať zrovna najlepšie. Nepríjemnosti dovolenkárom spôsobujú niekoľkohodinové kolóny na hraniciach, informovala vo svojej reportáži RTVS. Dodali, že kolóny sa hlavne cez víkendy môžu predĺžiť až na 6 hodinové čakanie.
Cestovanie však môže zjednodušiť vyplnený vstupný formulár ešte pred príchodom na hranicu. Povinné to síce nie je, ale výrazne to urýchli kontroly na hraniciach.
„Pokiaľ registrácia neprebehla ešte pred tým ako na samotnú hranicu občania prídu, tak kontrolujúci si musí toto nahodiť do systému a to sa spája s istou minutážou, čo potom spôsobuje niekoľko hodinové kolóny,“ vysvetlil pre televíziu štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.
Na dlhé rady na hraniciach upozorňuje aj Ministerstvo zahraničných vecí na svojich webových stránkach: „Vzhľadom na značný nárast turistov do Chorvátska treba rátať aj s niekoľkohodinových zdržaním na hraniciach, pripraviť si tekutiny, zásoby jedla a dostatok pohonných hmôt (ak cestujete autom).“
Registráciu môžu cestujúci vyplniť na stránke Enter Croatia, ktorá je dostupná aj v slovenskom jazyku. Stačí vyplniť osobné údaje a informácie o vlastníctve digitálneho Covid pasu. Vybavovanie na hraniciach sa tak skráti o niekoľko minút. Pri kontrole už potom stačí predložiť iba občiansky preukaz.
Čo ak nemám Covid pas?
V prípade, že chceš dovolenkovať v Chorvátsku a nevlastníš digitálny Covid pas, vstup do obľúbenej destinácie Slovákov ti bude umožnený aj tak. Na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR, sa však uvádza, že sa budeš musieť preukázať niektorým z týchto potvrdení v anglickom jazyku:
- negatívny PCR test, nie starší ako 72 hodín
- rýchly antigénový test (RAT), nie starší ako 48 hodín
- potvrdenie o prijatí oboch dávok vakcíny (mRNA aj vektorové vakcíny) nie staršie ako 210 dní alebo potvrdenie o prijatí jednej dávky jednodávkovej vakcíny (14 dní po podaní)
- potvrdenie o prvej dávke dvojdávkovej mRNA vakcíny alebo vektorovej vakcíny Sputnik V v období od 22. do 42. dňa od prijatia vakcíny alebo od 22. do 84. dňa od prijatia prvej dávky AstraZeneca;
- potvrdenie o prekonaní COVID-19 a prijatia jednej dávky vakcíny do šiestich mesiacov od začiatku ochorenia
- potvrdenie o prekonaní Covid-19 za posledných 180 dní
Ak dovolenkár nemá žiadne z týchto potvrdení, môže si na vlastné náklady vyhotoviť PCR alebo antigénový test v Chorvátsku na vlastné náklady. Do výsledku testu je povinný dodržiavať karanténu.
Posledné dni Chorvátsko zaznamenáva nárast nových prípadov ochorenia. Za posledných 24 hodín bolo z 3 834 testovaných vzoriek 139 pozitívnych. Vyše sto nových prípadov pribúda skoro každý deň. V krajine je momentálne hospitalizovaných 122 pacientov. Najviac aktívnych prípadov sa nachádza v oblasti Zadaru a v Splitsko-dalmátskom kraji.
Povinné je nosenie rúšok alebo respirátorov vo všetkých vnútorných zariadeniach vrátane MHD a tiež vonkajších priestoroch kde je nie je možné dodržiavať rozostup 1,5 metra.
Zdroje: RTVS, Ministerstvo zahraničných vecí SR, koronavirus.hr