Pred Delta variantom nie sú úplne chránení ani zaočkovaní ľudia, toto je ďalší kľúčový faktor
- Najnovší variant koronavírusu Delta komplikuje situáciu po celom svete
- Je infekčnejší a oslabuje účinnosť vakcín, tie však nie sú jediným kľúčovým determinantom pre priebeh ochorenia
- Najnovší variant koronavírusu Delta komplikuje situáciu po celom svete
- Je infekčnejší a oslabuje účinnosť vakcín, tie však nie sú jediným kľúčovým determinantom pre priebeh ochorenia
Hoci by mali byť vakcíny účinné pre zabránenie vážneho priebehu ochorenia COVID-19 i proti variantu Delta, ktorého prítomnosť prvýkrát zistili v Indii vo februári 2021, objavujú sa obavy, či stúpajúci počet nakazených neprinesie podobné počty úmrtí, ako to bolo v predchádzajúcich vlnách.
„Štúdia z Veľkej Británie ukazuje, že 29 % zo 42 ľudí, ktorí zomreli po infikovaní novým indickým variantom Delta, boli zaočkovaní,“ písal Daily Mail 13. júna.
Na technickom brífingu anglického verejného zdravotníctva, 25. júna, sa toto číslo zvýšilo až na 43 % zo 117 ľudí, pričom 60 % z nich dostalo najmenej jednu dávku vakcíny.
Znamená to, že vakcíny sú neúčinné?
Žiadna vakcína nie je dokonalá, preto nedokáže zabrániť ochoreniu na 100 %. PHE odhaduje, že účinnosť dvoch dávok vakcíny proti ťažkému priebehu ochorenia a hospitalizácii je až 94 %. Riziko úmrtia v prípade infekcie Delta variantom je len 5 %. Uvedené hodnoty však platia len v prípade aplikácie oboch očkovacích dávok. V prípade jednej sa jeho účinnosť znižuje v tom prípade môžeme očakávať prírastok úmrtí v prípade prepuknuia tretej vlny, informuje The Guardian.
Prelomovým faktorom nie je len samotná vakcína. Riziko úmrtia na Covid-19 mimoriadne závisí od veku danej osoby. Štúdie potvrdzujú, že osoba vo veku 80 rokov, ktorá je zaočkovaná dvomi dávkami vakcíny, na seba berie riziko neočkovanej osoby okolo 50 rokov.
Správa PHE tiež odhaľuje, že takmer tretinu úmrtí na variant Delta v Británii tvoria neočkované osoby nad 50 rokov, čo je vzhľadom na vysokú zaočkovanosť danej skupiny prekvapujúce. V znevýhodnených oblastiach sú však nižšie miery zaočkovanosti, čo pre niektoré etniká a komunity bude znamenať aj naďalej vyššiu mieru úmrtí.
Šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana sa na sociálnej sieti vyjadril: „Vakcíny nechránia na 100%. Podľa Public Health England chráni očkovanie proti hospitalizáciám s delta variatnom niekde v rozsahu 92 – 95 % a podobné čísla sa čakajú aj pri ochrane pri úmrtiach. Nemáme informácie o rizikových skupinách jednotlivých kohort. Vieme len, že 50 plne očkovaných ľudí malo viac ako 50 rokov, ale nemáme iné informácie. Pričom vieme, že s rastúcim vekom sa násobí riziko ťažkého priebehu a úmrtia, o komorbiditách ani nehovorím.“
„Očkovanie je najefektívnejší nástroj boja s vírusom. Vírus sa vás nebude pýtať či veríte v očkovanie, alebo si verifikujete fakty. Neváhajte prosím, zaočkujte sa,“ povzbudzuje ľudí k očkovaniu na Facebooku Smatana.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: dailymail.co.uk, theguardian.com