Pred dvoma rokmi 100 eur, dnes až 134. Za nákupy platíme viac, čo najviac zdraželo? (PREHĽAD)

  • Na potraviny a bývanie míňajú slovenské domácnosti zo svojich rodinných rozpočtov najviac
  • Zisti, za aké potraviny si medziročne priplácame najviac
Žena v potravinách s mobilom a vajíčkami v ruke.
Ilustračné foto Freepik/@freepik
  • Na potraviny a bývanie míňajú slovenské domácnosti zo svojich rodinných rozpočtov najviac
  • Zisti, za aké potraviny si medziročne priplácame najviac

Aj keď sa to možno nezdá, čísla Štatistického úradu ukazujú, že inflácia v januári dosiahla 3,9 %, čo je pokles oproti predchádzajúcim mesiacom. Od marca minulého roku tempo rastu inflácie klesá. Ešte v decembri inflácia bola na úrovni 5,9 %.

Inflácia v januári výrazne spadla pod 4 %. Rovnako aj ceny jedla a nealkoholických nápojov vzrástli pomalšie, a to na 4,9 %.

Slovenské domácnosti vydávajú najviac peňazí za jedlo a bývanie, hovorí finančná analytička Eva Sadovská z firmy WOOD & Company pre Aktuality.sk.

Tieto dve kategórie tvoria takmer polovicu všetkých výdavkov. Skoro 24 % z toho ide na jedlo a nealko nápoje a takmer 26 % na bývanie.

Ktoré potraviny zdraželi najviac?

Začiatkom roka zákazníci v obchodoch stále platili viac za väčšinu potravín ako v minulom roku, ale ceny nerástli tak rýchlo ako v predchádzajúcich mesiacoch.

Najviac zdraželi zelenina a sladkosti, a to o 14,8 % a 12,5 %. Ceny chleba a obilnín tiež vzrástli, a to o 8,1 %.

Ceny ovocia vzrástli o 7,4 %. Rovnako rast cien zasiahlo ryby a morské plody, ako aj mäso, ktoré zdraželi o 5,5 % a 4,1 %. Na druhej strane, mlieko, syry a vajcia zaznamenali pokles cien o 3,2 % oproti minulému roku.

Oleje a tuky, podobne ako v minulých mesiacoch, boli lacnejšie o 4,5 %. Ceny nealkoholických nápojov naopak išli nahor, a to o 4,6 %.

Rast cien postupne spomaľuje

Stručne, ak sme v januári 2023 minuli na potraviny a nealko nápoje 100 eur, v januári 2024 by nás rovnaký nákup stál približne 105 eur.

„Pochopiteľne, rekordne vysoké úrovne inflácie potravín počas uplynulých dvoch rokov len tak nevymažeme, a tak za zmienku určite stojí i porovnanie nákupov za posledné dva roky, t. j. ak sme v januári 2022 urobili nákup za 100 eur, tak v úvode roka 2024 nás vyšiel na takmer 134 eur,“ uviedla Sadovská.

chladnička
zdroj: Unsplash/Darrien Staton

Makroekonomický analytik z Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš poznamenal, že hlavným dôvodom rastu cien za posledný rok boli potraviny, ktoré zdraželi o 4,9 %. Zdôraznil, že rast cien spomaľuje, pretože v decembri ceny potravín vzrástli o 6,3 % a ešte pred rokom, v januári 2023, dokonca o 29 %.

„Potraviny sa na celkovej inflácii podieľali viac ako jedným percentom. Medziročne zlacneli dve kategórie potravín a to mlieko, syry a vajcia. Zlacneli tiež oleje a tuky. Naopak, dvojciferný rast sme videli pri zelenine (sezóna záležitosť) a pri kategórii cukor, džem, med, čokoláda a cukrovinky. Mlieko a cukor k celkovej inflácií pridali takmer pol percenta,“ uviedol Kočiš pre portál Aktuality.sk.

Vzrástli aj ceny dopravy

Sadovská hovorí, že za elektrinu, plyn a iné palivá sme v januári 2023 platili menej, presne o 1,2 %. Ceny elektriny sa nezmenili, plyn zlacnel o 0,1 % a teplo bolo lacnejšie o 2,6 %. Pevné palivá stáli menej o 4,7 %. Aj nájomné za bývanie kleslo o 0,5 %.

V januári ceny dopravy vzrástli o 4,1 %. Hoci pohonné látky boli lacnejšie o 0,4 %, osobná letecká doprava podražela o 38,1 %. Ceny autobusovej dopravy išli hore o 21,3 % a cestovanie vlakom zdraželo o 1,1 %. Inflácia za celý rok 2023 bola 10,5 %.

Inflácia sa zmiernila z viac ako 15 % v januári na menej ako 6 % v decembri. Na začiatku tohto roka inflácia pokračovala v spomaľovaní. Analytička očakáva, že v roku 2024 bude inflácia podstatne nižšia ako v predchádzajúcich dvoch rokoch.

„Ak by sme vychádzali z aktuálnych informácií, tak odhad tohtoročného rastu cien tovarov a služieb by mohol byť okolo 3 %, prípadne aj menej,“ predpokladá Sadovská.

Svetové ceny potravín klesli

Svetové ceny potravín boli v januári najnižšie takmer za tri roky, a to v dôsledku poklesu cien obilnín a mäsa. Ukázali to v piatok údaje Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Mužská ruka drží peňaženku plnú peňazí.
zdroj: Freepik/@ededchechine

Index cien potravín, ktorý mapuje mesačné zmeny v cenách obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, klesol v januári na 118 bodov z decembrovej úrovne 119,1 bodu. Januárová hodnota bola najnižšia od februára 2021.

Globálne vývozné ceny pšenice v januári klesli v dôsledku silnej konkurencie medzi vývozcami a nových dodávok z krajín južnej pologule, uviedla FAO. Znížili sa aj ceny kukurice, čo bolo odrazom zlepšenia stavu úrody a začiatku žatvy v Argentíne, ako aj väčšieho objemu dodávok v Spojených štátoch. Index cien mäsa klesal už siedmy mesiac po sebe, keďže dodávky z popredných exportných krajín stlačili nadol ceny hydiny, hovädzieho a bravčového mäsa.

V samostatnej správe FAO uviedla, že svetová produkcia obilnín v roku 2023 podľa jej odhadov dosiahla rekordnú úroveň 2,836 miliardy metrických ton, čo bolo o 1,2 % viac ako v roku 2022.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Aktuality.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá