Pred parlamentom budú dva dni protesty, od Matoviča žiadajú zásadnú vec
- Pred Úradom vlády SR sa oddnes od 7:00 koná 65-hodinový protest organizácie Greenpeace
- Protest potrvá až do stredy 9. decembra
- Zúčastnia sa na ňom umelci aj rôzne organizácie
- Pred Úradom vlády SR sa oddnes od 7:00 koná 65-hodinový protest organizácie Greenpeace
- Protest potrvá až do stredy 9. decembra
- Zúčastnia sa na ňom umelci aj rôzne organizácie
Ako informovala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Patrícia Brandysová. Cieľom tejto aktivity je apelovať na premiéra Igora Matoviča, aby na samite Európskej rady, ktorý sa začne vo štvrtok 10.decembra, podporil ambicióznu klimatickú politiku a cieľ 65 percentného zníženia emisií do roku 2030.
Také zníženie emisií je v súlade s Parížskou dohodou a podľa vedeckej komunity je potrebné na to, aby sme nepresiahli oteplenie nad 1.5 stupňa Celzia a vyhli sa tak klimatickému a ekologickému kolapsu.
Doteraz platnými cieľmi Európskej únie v boji proti klimatickým zmenám je zníženie emisií skleníkových plynov do roku 2030 o 40 percent v porovnaní s rokom 1990 a dosiahnutie uhlíkovej neutrality v Európe do roku 2050.
https://www.facebook.com/Greenpeace.sk/videos/190775302680922
Rok 2021 môže byť pre planétu zlomový
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres už vyzval svetových lídrov, aby z roku 2021 spravili rok, keď ľudstvo ukončí svoju „vojnu proti prírode“ a zaviaže sa k budúcnosti bez znečisťovania spôsobujúceho globálne otepľovanie. Vyjadril sa tak v čase, keď sa blíži ku koncu ďalší rok sprevádzaný rekordnými extrémami počasia a lesnými požiarmi.
„Planéta je v podlomenom stave,“ skonštatoval v príhovore na Kolumbijskej univerzite v New Yorku. „Ľudstvo vedie vojnu proti prírode. Je to samovražedné. Apokalyptické požiare a povodne, cyklóny a hurikány sa čoraz viac stávajú novým normálom,“ pokračoval.
Svetová meteorologická organizácia (WMO) vo svojej správe konštatuje, že tento rok môže byť o 1,2 stupňa Celzia teplejší ako druhá polovica 19. storočia, ktorú vedci používajú na porovnávanie otepľovania spôsobeného skleníkovými plynmi. Ohrievajú sa pritom najmä oceány, ktorých teplota dosahuje rekordné úrovne.
Rok 2020 bude jedným z troch najteplejších rokov od začiatku vedenia záznamov. Podľa generálneho tajomníka WMO Petteriho Taalasa hrozí, že do roku 2024 sa klíma aspoň dočasne oteplí aj o viac ako 1,5 stupňa. Súčasťou parížskej klimatickej dohody je pritom aj cieľ neprekročiť hranicu 1,5 stupňa.
Guterres vidí nádej v záväzku viac ako stovky krajín najneskôr do polovice storočia nevypúšťať do atmosféry viac skleníkových plynov, ako dokážu odstrániť stromy a technológie. Podľa vlastných slov pevne verí, že rok 2021 by mohol priniesť skok smerom k uhlíkovej neutralite. Upozornil však, že dve správy, ktoré zverejnila OSN, „ukazujú, ako blízko máme ku klimatickej katastrofe“.
Keď budú krajiny investovať bilióny dolárov do ozdravných opatrení v súvislosti s dopadmi pandémie koronavírusu na svoje ekonomiky, mali by tak podľa Guterresa robiť s dôrazom na čisté energie. Mali by tiež podľa neho prestať financovať a subvencovať fosílne palivá a musia tiež napĺňať svoje záväzky z parížskej dohody.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: SITA