Predaj medu „z dvora” má veľké výhody. Musíš však splniť niekoľko dôležitých podmienok (NÁVOD)
- Premýšľaš nad predajom medu „z dvora”?
- Zisti, aké pravidlá a podmienky musíš dodržať
- Premýšľaš nad predajom medu „z dvora”?
- Zisti, aké pravidlá a podmienky musíš dodržať
Premýšľaš nad podnikaním, ale nechceš celý deň sedieť v kancelárii? Máš rád prírodu, zvieratá alebo prácu v záhrade? Možno tomu neuveríš, ale všetky tieto aktivity môžeš spojiť do tzv. predaja z dvora.
Ak chceš predávať med, musíš splniť určité podmienky a predpisy. Zisti, čo všetko potrebuješ zabezpečiť, aby si mohol svoj med ponúkať legálne a bezpečne.
Pravidlá pre „predaj z dvora“
Ako uvádza portál podnikam.sk, predaj z dvora má jasné pravidlá. Musíš byť prvovýrobca. Predávať môžeš produkty rastlinného a živočíšneho pôvodu alebo výrobky. Predávaj vo vlastnom mene, na vlastný účet a priamo konečnému príjemcovi.
Ako nepodnikateľ vystavuj pri predaji len príjmové doklady a veď si evidenciu príjmov aj výdavkov.
Predaj z dvora nevyžaduje povolenie na podnikanie ani registračnú pokladnicu, ale musíš sa registrovať na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Ak predávaš produkty zo zakúpených surovín, porušuješ pravidlá. V takom prípade si musíš založiť živnosť a prevádzku, pretože prestávaš byť prvovýrobcom.
Aká je výška správneho poplatku za registráciu?
Ako informuje portál Štátnej a veterinárnej správy SR, priamy predaj a dodávanie malého množstva medu upravuje § 6 NARIADENIA VLÁDY SR č. 360/2011 Z.z.
Toto nariadenie stanovuje hygienické požiadavky pre priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu. Zahŕňa aj dodávanie mlieka a mliečnych výrobkov konečnému spotrebiteľovi a maloobchodným prevádzkam.
Správny poplatok za registráciu je 50 eur (podľa Zákona NR SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch).
Ak podáš návrh elektronicky, poplatok je polovičný. To znamená, že zaplatíš len 25 eur. Ak k návrhu pripojíš prílohy, zľava platí len vtedy, ak sú prílohy v elektronickej podobe.
Celý postup, ako sa registrovať pri predaji medu z dvora, nájdeš na tomto odkaze.
Čo môžeš predávať?
Predaj z dvora umožňuje ponúkať čerstvé produkty priamo od prvovýrobcu konečným spotrebiteľom. Môžeš predávať rôzne produkty rastlinného a živočíšneho pôvodu, ako je čerstvá zelenina, ovocie, vajcia, mlieko a med. Limitované je aj množstvo predaného tovaru za rok.
Čo sa týka ročného predaného množstva, môžeš predávať takto:
- zrno obilnín, z každého druhu do 500 kg,
- zrno pohánky, ciroku, prosa a kultúrnych druhov láskavca do 500 kg,
- suché strukoviny do 500 kg,
- olejniny do 500 kg,
- konzumné zemiaky do 2 000 kg,
- hlúbovú zeleninu do 2 000 kg,
- plodovú zeleninu, z každého druhu do 500 kg,
- koreňovú zeleninu, z každého druhu do 500 kg,
- cibuľovú zeleninu do 200 kg,
- strukovú zeleninu do 300 kg,
- listovú zeleninu do 150 kg,
- jadrové ovocie do 2 000 kg,
- kôstkové ovocie do 1 000 kg.
Celý zoznam komodít, ktoré môžeš predávať z dvora, nájdeš tu.
Čo predávať nemôžeš?
Ako sme už spomenuli, nemôžeš predávať všetko. Ak chceš predávať vajíčka, zaregistruj chov na veterinárnej správe. Rastlinné produkty môžeš predávať surové alebo ich spracovávať v kuchyni na farme. Môžeš ponúkať kompóty, zeleninové šťavy, lekvár, pagáče, lokše či sirupy. Musíš mať potravinársky preukaz a evidovať množstvo, dátum a druhy.
Predaj mlieka je podobný ako predaj vajec. Potrebuješ registráciu chovu na veterinárnej správe a máš stanovenú kvótu. Čakajú ťa prísne hygienické nariadenia a množstvo administratívy.
Predaj mlieka musí prebiehať v inej miestnosti, ako chováš zvieratá, a musíš mať chladiace zariadenie. Mlieko môžeš predať aj do zberní alebo prevádzok, ktoré ho spracujú, ale počítaj s ešte prísnejšími hygienickými nariadeniami.
Tieto produkty predávať nesmieš:
- filetované ryby,
- ovocné šťavy,
- výrobky z mlieka – tvaroh, syr, maslo,
- balené a roztriedené vajíčka,
- klobásy, párky a ďalšie mäsové produkty,
- balenú, krájanú a lúpanú zeleninu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: svps.sk, podnikam.sk, svps.sk 1