Predávali fotografie černochov, ponuku napokon stiahli, no hanba zostala. Pozri si najväčší faux pas v histórii NFT

  • Február sa niesol v znamení ďalšieho prepadu kryptomien
  • NFTs si ale svoju hodnotu zatiaľ držia
  • Otázna je ale morálka
META-SLAVESS
Twitter/Meta Slave (screenshot)
  • Február sa niesol v znamení ďalšieho prepadu kryptomien
  • NFTs si ale svoju hodnotu zatiaľ držia
  • Otázna je ale morálka

NFT projekt Meta Slave vyvolal vo svete poriadny rozruch. Išlo o poriadne rasistické faux pas a aj keď tvorcovia po vlne kritiky názov zmenili, hanba zostala.

Černosi sa stali „meta otrokmi“

Meta Slave, teda „meta otrok” – presne to bol názov NFT projektu, ktorý poriadne rozvíril hladinu virtuálneho priestoru. Informoval o ňom aj portál Vice.

Vo svojom popise na Twitteri (ktorý je už, samozrejme, zrušený), tvorcovia deklarovali, že názov vznikol z toho, že každý z nás je niečoho otrokom – či už svojich vlastných túžob, práce, peňazí a podobne. 

Na tom by síce nebolo nič zlé, problémom ale bolo, koho tvorcovia ako otrokov zobrazili. Išlo totiž o zbierku celkom 1 865 NFTs, ktoré vyobrazovali černochov. Projekt už bol dokonca zalistovaný aj na OpenSea, dnes ho tam už ale, našťastie, nenájdeš a tento odkaz je neplatný. V URL adrese ale názov stále vidieť. 

zdroj: Twitter/Meta Slave (screenshot)

O náhodu určite nešlo

Ako informuje aj portál Stealth Optional, napriek tomu, že tvorcovia predstierali nevedomosť, o náhodu určite nešlo. Dokazuje to aj fakt, že NFT #1 vyobrazovalo zavraždeného Georga Floyda s popisom „Neviem dýchať”.

Toto NFT bolo dokonca najdrahšie. Zatiaľ čo ostatné bez diskusie rasistické obrázky si mohli záujemcovia kúpiť za 0,1 ETH, to s Floydom bolo pôvodne na OpenSea zalistované až za 25,04 ETH, čo predstavuje viac ako 60-tisíc eur. 

zdroj: OpenSea.com/screenshot

Pôvodná myšlienka bola ešte horšia

Portál Albawaba informuje, že to, čo sme vo finále mohli vidieť, bol ešte slabší odvar pôvodnej myšlienky tvorcov. Pôvodne mal byť totiž k tomuto projektu pripojený ešte jeden, ktorý už mal dokonca na Twitteri vytvorené aj konto.

Malo ísť o pridružený projekt Baby Meta Slaves, kde jednotlivé obrázky znázorňovali malé deti s čiernou farbou pleti. Projekt mal byť zrejme spustený až neskôr, k čomu už (našťastie) po obrovskej vlne kritiky na Meta Slave nedošlo. 

Tvorcovia zaradili spiatočku

Zaujímavé je, že napriek tomu, koľko odvahy mali autori tohto projektu pri jeho tvorbe, opustila ich hneď potom, ako sa o tomto škandále začalo diskutovať na všetkých sociálnych sieťach. 

Ako to býva pri rasistických „hrdinských” činoch zvykom, aj v tomto prípade sa hlavní aktéri začali obraňovať tým, že to tak vôbec nemysleli, a že myšlienkou projektu bolo naozaj poukázať na to, že každý z nás je otrokom niečoho iného.

Výber černochov odôvodnili tým, že sa im chceli priblížiť a dušovali sa, že v budúcnosti mali v pláne vytvoriť aj kolekciu Meta White, Meta Asian a podobne. 

Po tom, ako boli roznesení na sociálnych sieťach, si dokonca na svojom Twitteri zmenili aj titulnú fotku a medzi obrázky černochov vsunuli aj obrázky bielych ľudí a aziatov. 

Následne sa na Twitteri ospravedlnili všetkým, ktorí sa „cítia byť dotknutí”.

zdroj: OpenSea.com/screenshot

OpenSea sa ospravedlnilo

Spoločnosť sa dočkala aspoň jedného úprimného ospravedlnenia, a to od portálu OpenSea, kde boli tieto „diela” zalistované. 

Dobrou správou je, že tvorcom tento pokus vôbec nič nepriniesol. Ako totiž informuje portál Afrotech, predali celkom 4 NFT na 2 adresy v celkovej hodnote 117 dolárov. Ako autor projektu bol na OpenSea uvedený užívateľ Unipic, takže sa dalo zistiť, že nešlo o jeho prvé fiasko.

Predchádzal mu totiž jeho projekt Unique Fractals, ktorý bol ešte menej úspešný, čo znamená, že nepredal absolútne nič.

Svet NFT je ešte „poľom neoraným“

Ako sme spomenuli v úplnom úvode, je zaujímavé, že ceny NFT sa stále držia, zatiaľ čo hodnota kryptomien rapídne klesá. Či bude tento trend pokračovať, je otázne, isté je, že NFTs už stihli mnohým ľuďom poriadne zarobiť.

Napriek tomu ide stále o relatívne novodobý trend, a preto treba myslieť na to, že jednotlivé procesy ešte ani zďaleka nie sú dotiahnuté do dokonalosti a majú obrovské medzery.

Pozor si tak v tejto oblasti treba dať nielen na podobné projekty, ale predovšetkým na podvodníkov, ktorí číhajú na každom rohu. 

Ešte minulý rok sme ťa informovali o jednom česko-slovenskom podvode, určite nebol ani posledným.

Na čo si dať pozor?

Pozor by si si mal dať hneď na viacero vecí:

  • Poriadne si prever sociálne siete daného projektu. Nehľaď pritom len na počet sledovateľov, ale predovšetkým na to, či toto číslo korešponduje s mierou interakcie. 
  • Pripoj sa na Discord projektu, ktorý ti napovie najviac o tom, či ide o živú komunitu.
  • Skús si dohľadať, či už má za sebou autor daného NFT projektu viac skúseností.
  • Zaujímaj sa o to, či má projekt nejaké spolupráce s influencermi alebo či sa o ňom písalo v nejakých médiách.
Zdroje: Vice, OpenSea, Stealth Optional, Albawaba, Afrotech

Najnovšie videá

Trendové videá