Predčasné dôchodky čakajú radikálne zmeny. Vieme, kedy a ako sa sprísnia podmienky
- Minister práce, sociálnych veci a rodiny sa vyjadril k plánovaným zmenám predčasných dôchodkov
- Zisti, ako a kedy sa zmenia a sprísnia podmienky
- Minister práce, sociálnych veci a rodiny sa vyjadril k plánovaným zmenám predčasných dôchodkov
- Zisti, ako a kedy sa zmenia a sprísnia podmienky
Erik Tomáš, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, na tlačovej konferencii hovoril o plánovaných zmenách v systéme predčasných dôchodkov.
Ako informuje portál Pravda, záujem o predčasné dôchodky bol mimoriadne vysoký, najmä v závere roka 2023. Dôvodom bola dvojnásobná valorizácia, ktorú poistenci chceli využiť z minulého roka.
Minister práce predpokladá, že podobná situácia sa môže opakovať aj na konci tohto roka vďaka 14,5 % valorizácii pre nových dôchodcov.
Prišiel čas na úpravy
Zmeny sú ešte v nedohľadne. Tomáš povedal, že najprv nemohol zmeny riešiť, lebo parlament debatoval o novele trestného zákona. Na tlačovej konferencii spomenul, že počet žiadostí o predčasný dôchodok klesol, takže teraz má čas na úpravy podmienok pre predčasné dôchodky.
Výrazný nárast žiadostí o predčasný dôchodok sa očakáva ku koncu roka 2024. Dôvodom je, že poistenci sa snažia minimalizovať znižovanie svojho dôchodku.
Dve cesty k predčasnému dôchodku
Osoba môže ísť do predčasného dôchodku dvoma cestami. Jedna z nich je, keď má za sebou aspoň 40 rokov práce. V takom prípade sa jej dôchodok kráti o 0,3 % za každý mesiac, ktorý odchádza do dôchodku predčasne.
Druhá možnosť nastáva, keď osobe zostávajú dva roky do dosiahnutia štandardného dôchodkového veku. Tu sa krátenie dôchodku zvyšuje na 0,5 % za každý mesiac predčasného odchodu do dôchodku.
Tieto pravidlá sú nastavené tak, aby reflektovali flexibilitu systému dôchodkov, pričom zároveň motivujú ľudí pracovať čo najdlhšie.
Garancia udržateľnosti dôchodkového systému
Minister práce Erik Tomáš sa na tlačovej konferencii vyjadril k trinástemu dôchodku. Podľa neho je udržateľný a smerom k záväzkom k Európskej komisii (EK) sú už pripravené kompenzačné opatrenia.
„Keď som začínal vo funkcii, navrhoval som iné riešenia, lebo s ministrom financií sme si nevedeli predstaviť, že budú vedľa seba fungovať aj 13. dôchodok, aj rodičovský dôchodok. Ale našli sa prostriedky na oba. Som tomu rád, len musíme vyriešiť diskrimináciu seniorov, ktorí nemajú deti či majú ťažko zdravotne postihnuté deti,“ objasnil Erik Tomáš.
Smerom k záväzkom k EK sú podľa neho pripravené kompenzačné opatrenia. Dodal, že sa objavilo viacero tém smerom k EK, kde by mohlo potencionálne hroziť, že nebudú splnené niektoré míľniky z plánu obnovy.
„Ale my ich splníme. A jednou z nich je aj garancia udržateľnosti dôchodkového systému. Máme jedno konkrétne opatrenie, o ktorom už Komisia vie,“ priblížil.
Ohrozená ekonomika krajiny
Opozičný poslanec Národnej rady (NR) SR Michal Truban (PS) s 13. dôchodkami nesúhlasí a ako riešenie vidí zvyšovanie dôchodkov o určitú sumu každý mesiac.
„Súhlasím s tým, že dôchodky by mali byť najviac také, aké si len naša ekonomika môže dovoliť. Sú to peniaze dôchodcov, ktorí celý život pracovali a teraz ich majú dostať späť. Títo ľudia si ich zaslúžia automaticky. Preto majú byť zvýšené dôchodky všetky, nielen 13. dôchodok,“ dodal.
Musí podľa neho dôjsť ku konsolidácii, v opačnom prípade je ohrozená ekonómia krajiny, ale taktiež hrozí aj pozastavenie eurofondov.
Ako uviedol Tomáš smerom k druhému pilieru, bol prijatý, pretože sa hovorilo, že ľudia, ktorí budú poberať dôchodky aj z prvého aj z druhého piliera, ich budú mať vyššie.
„V súčasnosti máme stav, že asi 30 000 seniorov poberá dôchodky z oboch pilierov. Pritom 95 % z nich by malo vyšší dôchodok o 50 eur, keby zostali len v prvom pilieri,“ dodal.
Truban dodal, že ľudia vo veku 50 až 55 rokov už nemusia mať poriadne dôchodky, pretože vďaka rozhadzovaniu Slovensko môže nastúpiť na grécku cestu.
Zdroje: Pravda, TASR