Predčasné parlamentné voľby v Nemecku vyhrali kresťanskí demokrati z únie CDU/CSU, tvrdí exit poll
- Podľa exit pollov pozná Nemecko nového víťaza predčasných parlamentných volieb
- Výsledok volieb je dôležitý aj pre Európu

- Podľa exit pollov pozná Nemecko nového víťaza predčasných parlamentných volieb
- Výsledok volieb je dôležitý aj pre Európu
V Nemecku sa konajú predčasné parlamentné voľby a podľa exit pollov je víťaz jasný – zvíťazili kresťanskí demokrati z únie CDU/CSU, ktorí dostali 29 percent hlasov.
Za nimi s 19,5 percentami je strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) a na treťom mieste sociálni demokrati (SPD) so 16 percentami, informovala TASR na základe denníka Die Welt a agentúry DPA.
Kto by sa podľa prognóz dostal do Bundestagu?
Podľa prognóz by sa do Spolkového snemu (Bundestag) dostali aj Zelení s 13,5 percentami hlasov a strana Ľavica s 8,5 percentami hlasov. Tesne pod päťpercentnou hranicou vstupu do parlamentu sú strany liberáli z FDP a Aliancia Sahry Wagenknechtovej (BSW). Táto strana sa o hlasy uchádzala prvýkrát po odtrhnutí sa od Ľavice.
Po 18.00 hod. zverejnila prognózu aj ďalšia verejnoprávna televízia ZDF. Výsledky po zatvorení volebných miestností sa tam zhodujú s exit pollom televízie ARD.
Ak sa výsledky potvrdia, konzervatívci pod vedením šéfa CDU Friedricha Merza si polepšia oproti roku 2021 približne o 5 percent v porovnaní s voľbami v tom čase a krajne pravicová AfD svoj zisk zdvojnásobí. Najhorší výsledok vo voľbách do Bundestagu od roku 1949 má strana doterajšieho kancelára Olafa Scholza – SPD.
Zostavenie koalície môže byť náročné
Ľavica výrazne rastie, FDP sa prepadne na polovicu predchádzajúceho zisku a Zelení si svoju pozíciu držia približne bez zmeny. Možný budúci kancelár Merz bude na vytvorenie vlády potrebovať koaličných partnerov, avšak spojenectvo s AfD vylúčil. Agentúra DPA vidí možnosť v koalícii s CDU/CSU, SPD a FDP. V hre je aj SPD a Zelení, avšak CSU ich výrazne odmieta.
V roku 2021 prišlo voliť 76,4 percenta obyvateľov, v tomto roku sa percento výrazne navýšilo. Do volebných miestností prišlo značne viac ľudí a volebná účasť dosiahla 83 až 84 percent. Pôvodne sa mali voľby konať na jeseň, no minulý rok v novembri sa vládna koalícia Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), strany Zelených a liberálnej Slodnej demokratickej strany (FDP) rozpadla.
Voľby s novým volebným zákonom
Bundestag sa musí zísť najneskôr 30 dní po voľbách, čo by v tomto prípade znamenalo 25. marca. Rozhodnutie o budúcej vláde však padne pravdepodobne až o niekoľko týždňov alebo mesiacov. Po voľbách pred takmer 4 rokmi vznikla vláda za desať týždňov.
Nový Spolkový snem bude mať po reforme 630 poslancov, čo je o viac ako 100 menej než doteraz. Voliči mali na výber z 29 politických strán a 4 506 kandidátov, z čoho necelú tretinu tvoria ženy. Nemci zažili prvýkrát voľby v súlade s novým volebným zákonom, ktorý používa zmiešaný systém väčšinového a pomerného zastúpenia.
Prečo sú nemecké voľby dôležité pre Európu?
Ako sme ťa už informovali, Nemecko je v strede obchodných sietí Európy a v centre európskej politiky. Tieto voľby by mohli narušiť nemeckú spoľahlivosť. Krajná pravica má totiž v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami oveľa viac podporovateľov.
Už americké voľby znamenali pre Európu a tiež pre Slovensko veľa. Európu však aktuálne čaká otázka spoločnej obrany, keďže varovanie Donalda Trumpa znelo jasne – USA už nebudú garantovať bezpečnosť Európy.
Scholz bol doteraz pri dodávkach zbraní Ukrajine váhavý. Hoci Nemecko poskytovalo finančnú pomoc napadnutej krajine, bolo pomalé pri rozhodovaní o dodávkach pokročilejších systémov, i keď okrem finančnej pomoci dodali aj vojenskú techniku – tanky Leopard. Nový kancelár by mohol doterajší prístup zmeniť dvomi spôsobmi. Buď dodávky zbraní urýchli, alebo ich obmedzí.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Archív Startitup