Predčasný dôchodok už ako 35-ročný: „Nechaj sa prepustiť,“ radí ti milionár a predstavuje triky

  • Sam Doeng odhalil, ako sa máš nechať prepustiť z práce a získať odstupné
  • Na jeho príklade zistíš, či môžeš odísť do „dôchodku“ už po tridsiatke
Ako získať odstupné, ako odísť do predčasného dôchodku, dôchodok po tridsiatke.
Archív Canva
  • Sam Doeng odhalil, ako sa máš nechať prepustiť z práce a získať odstupné
  • Na jeho príklade zistíš, či môžeš odísť do „dôchodku“ už po tridsiatke

Keď sa Sam Dogen tento rok rozhodol skončiť vo svojej práci, vo svete biznisu a financií to vyvolalo zaujímavé myšlienky. Ide totiž o milionára, ktorý stojí za spoločnosťou Financial Samurai. Aj na základe množstva pozitívnych a hodnoverných recenzií sa dá povedať, že sa bavíme o jednom z najlepších webov pre osobné financie a rady na svete.

Svojou odbornosťou, relevantnosťou a na základe skutočných príbehov dokázal Doeng pomôcť už viac ako 70 000 ľuďom. No teraz ako 47-ročný si našiel prácu… A aj v nej skončil. A prečo o tom vôbec informujeme? Ako vysvetľuje CNBC, Doeng v skutočnosti žije akoby na dôchodku od roku 2012.

Svoje dni trávi doma, stará sa o deti, no aj tak zvýšil svoj ročný pasívny príjem na približne 380 000 dolárov do roku 2023. Podarilo sa mu to vďaka kombinácii akcií, dlhopisov, nehnuteľností a iných investícií. Koncom minulého roka sa vrátil do práce po tom, čo predal veľkú časť svojho portfólia na financovanie kúpy nového domu. A po štyroch mesiacoch z práce odišiel.

Stojí to za zmienku práve pre jeho najnovšiu radu. A tou je: „Nikdy neodíď zo svojej práce. Nechaj sa prepustiť.“

Tak sa presne začal jeho úspešný príbeh

Ako píše na svojej stránke, Sam Doeng si pred rokmi zariadil, aby bol z práce prepustený a získal tak tri mesiace platu a nejaké odstupné. Keďže už v tom čase v pasívnom príjme zarábal asi 80 000 dolárov ročne, mohol odísť do veľmi predčasného dôchodku. A ak chceš z práce odísť aj ty, možno by si sa práve jeho príbehom mal inšpirovať.

Ak máš skutočne niečo takéto za lubom, over si, či si na tom aspoň trošku podobne, ako bol Doeng. Pasívny príjem, dôležitosť tvojej pozícii v zamestnaní…

Doeng sa totiž za 13 rokov vybudoval na takú pozíciu, že jeho odchod by bol pre šéfa to najhoršie. Začal sa s ním teda zhovárať a vysvetlil mu, že už v práci nie je spokojný.

„V zásade sa musíte porozprávať s HR alebo so svojím priamym nadriadeným a povedať: ‚Nie som tu spokojný, rád by som urobil nejaké zmeny‘,“ cituje ho CNBC. „Nakoniec by som rád odišiel, ak tieto zmeny nebudú splnené.“ A takto si vytvoríš výhodnú pozíciu pre obe strany.

Ak ti tvoja spoločnosť požiadavky nedokáže splniť, nasmeruj konverzáciu smerom k možnosti vášho odchodu. Tým zároveň uľahčíš život svojmu zamestnávateľovi.

„Poďme niečo spolu vymyslieť. Som ochotný zostať čo najdlhšie, aby som pomohol pri tranzícii firmy. Ale vo svetle toho sa bavme o balíku odstupného,“ hovorí.

Čo bolo ďalej?

Dva mesiace po tom, ako to navrhol svojmu šéfovi, Doeng skutočne vo firme skončil. A aj s odstupným. Posledných 61 dní strávil zaškolovaním nového zamestnanca. Mal však vlastnú veľký výhodu. Jeho šéf si ho veľmi vážil, pretože bol lepší než len priemerný zamestnanec. Na túto pozíciu sa však tvrdou prácou dokážeš vypracovať aj ty.

Také sú rady Sama Doenga, ktoré podľa recenzií od jeho klientov skutočne fungujú. Tak čo, vyskúšaš ich aplikovať?

Zdroje: CNBC, Financial Samurai, Financial Samurai

Najnovšie videá

Trendové videá