Predčasných volieb sa už Slováci nevedia dočkať, ukázal prieskum. Chce ich vysoké percento ľudí
- 60 % ľudí si na Slovensku želá predčasné voľby
- Ďalších 15 % chce úradnícku vládu
- V dueli relácie Na telo sa stretli Veronika Remišová a Ľuboš Blaha
- 60 % ľudí si na Slovensku želá predčasné voľby
- Ďalších 15 % chce úradnícku vládu
- V dueli relácie Na telo sa stretli Veronika Remišová a Ľuboš Blaha
V relácii TV Markíza Na telo sa stretli, keďže Robert Fico ochorel, Ľuboš Blaha a Veronika Remišová. Okrem aktuálnej politickej situácie, odvolávania financmajstra Igora Matoviča a krízy sa na pretras dostali aj predčasné voľby, ktoré boli predmetom prieskumu agentúry FOCUS.
Podľa výsledkov prieskumu sa Slováci skutočne nakláňajú v predčasným voľbám. Žiada si ich až 60 % opýtaných ľudí. Ďalšou možnosťou je aj úradnícka vláda, kedy má hlavné slovo prezidentka Slovenskej republiky, ktorá by poverila nezávislého odborníka zostavením úradníckej vlády, čím si ho vyberie za kvázi premiéra v neúplnom zmysle slova.
S touto možnosťou je stotožnených až 17 % opýtaných Slovákov. Dovládnutie súčasnej vlády si želá len 15 % opýtaných občanov. 8 % respondentov na otázku nevedelo odpovedať.
Energetická kríza na pretrase
Európska únia nám nechala voľné ruky pre vytvorenie bilaterálnej dohody na prerozdeľovanie zisku s Maďarskom a Nemeckom. Únia zároveň na základe skupiny členských štátov, ktoré žiadali o zastropovanie ceny plynu, rozvíja tento návrh, tvrdí Veronika Remišová.
Podľa Ľuboša Blahu je Heger nekompetentný a servilný. „Absolútne nič nerobia pre ľudí,“ tvrdí Blaha a hovorí, že sme sa mali pripravovať na krízu ako Viktor Orbán a mali sme si vyjednať dobré ekonomické vzťahy s Ruskou federáciou.
Absolútnou súčasťou vládnej krízy je minister financií Igor Matovič, ktorého osud visí na vlásku. Hlasovanie za jeho dovolanie z funkcie sa uskutoční už nasledujúci týždeň.
Matovičov osud v utorok
Poslanci Národnej rady (NR) SR zasadnú do lavíc opäť v utorok (4. 10.), čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov z programu 72. schôdze. Okrem toho by mali o 11.00 h rozhodnúť o všetkých doteraz prerokovaných návrhoch, medzi nimi o návrhu na skrátené legislatívne konanie pri opätovnom vyplatení 13. dôchodkov.
Rozhodnúť by mali poslanci v utorok aj o návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO). Jeho odvolávanie iniciovala opozičná SaS, pod návrh sa podpísali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho, tiež Miroslav Kollár a Tomáš Valášek. Za odvolanie ministra chce hlasovať aj Smer-SD a poslanci z mimoparlamentnej Republiky.
Na programe majú poslanci napríklad aj zmluvu o pridružení Slovenska k Európskej vesmírnej agentúre (ESA) na nasledujúcich sedem rokov. Vďaka zmluve sa bude môcť Slovensko okrem iného podieľať aj na budovaní nových európskych satelitov.
Počas schôdze by malo plénum rozhodnúť aj o novele zákona o verejnom obstarávaní z dielne Jozefa Šimka (Sme rodina), ktorú vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Cieľom novely je, aby štát odpustil samosprávam pohľadávky, ktoré vznikli z právoplatného rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie.
Súčasťou programu je aj novela zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorú už viackrát presúvali. Návrh, ktorým by sa okrem iného zaviedli záväzné limity verejných výdavkov, schválila vláda ešte v septembri 2020.
SaS a OĽANO predložili viacero ekonomických zákonov. Viaceré návrhy z dielne SaS už plénum prerokovalo. Parlament by mal hovoriť ešte o zmene z dielne OĽANO, ide napríklad o nové zdanenie plynovodov či zvýšenie spotrebnej dane z liehu a rozšírenie rozsahu regulovaných subjektov, ktorých sa dotýka osobitný odvod z podnikania.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TV Markíza Na telo, TASR