Predĺž si život o niekoľko rokov vďaka ráznej zmene. Vedci radia, ako na to
- Ide o zlozvyk, ktorému holduje ešte stále veľká časť populácie na celom svete
- Vedci našli recept na dlhovekosť
- Zistili, že nikdy nie je neskoro prestať
- Ide o zlozvyk, ktorému holduje ešte stále veľká časť populácie na celom svete
- Vedci našli recept na dlhovekosť
- Zistili, že nikdy nie je neskoro prestať
Nikdy nie je neskoro prestať fajčiť, odkazujú vedci všetkým fajčiarom na svete. Najnovšie výskumy ukázali, že ak zahodíš cigaretu naveky do koša v akomkoľvek veku, stále máš šancu výrazne si predĺžiť život, píše portál Science Alert.
Výskumný tím z Kanady a Nórska, pod vedením Prabhata Jhu z Centra pre globálne zdravotnícke výskumy pri Unity Health Toronto, prináša presvedčivé dôkazy o významných zdravotných výhodách, ktoré ti môže priniesť ukončenie fajčenia.
Objav recept na dlhovekosť
Podľa Jhu, ak prestane človek fajčiť, nejde iba o odstránenie škodlivého zvyku, ale o otvorenie dverí k novému, zdravšiemu životu. Ich štúdia sledovala zdravotný stav takmer 1,5 milióna dospelých v krajinách s vysokými príjmami.
Skúmali ľudí z Nórska, Spojeného kráľovstva, Spojených štátov amerických a Kanady. Ukázalo sa, že aj tí, ktorí sa rozhodnú prestať fajčiť v pokročilom veku, môžu výrazne obmedziť riziko predčasnej smrti.
Zistenia odhalili, že osoby, ktoré prestanú fajčiť, môžu dosiahnuť takmer rovnakú očakávanú dĺžku života ako tí, ktorí nikdy nefajčili, ak dokážu udržať svoju chuť na cigaretu aspoň na desať rokov alebo dlhšie.
Dokonca aj krátkodobé obdobie bez fajčenia, menej ako tri roky, môže mať pozitívny vplyv na dlhovekosť. Potenciálne môže predísť strate piatich rokov života.
Čím skôr, tým lepšie
Čím skôr sa fajčiar rozhodne urobiť zmenu, tým lepšie sú šance na zlepšenie jeho celkovej dĺžky života. Mnohí dlhoroční zarytí fajčiari si často hovoria, že už je aj tak neskoro na to, aby niečo menili. Výsledky štúdie však hovoria opak. Jasne dokazujú, že ak človek prestane, aj vo vysokom veku, stále to padne telu na úrodnú pôdu.
Výskum publikovaný v NEJM Science naznačuje, že ak osoba staršia ako 40 rokov prestane fajčiť po dobu desiatich rokov, môže potenciálne predísť strate 8 rokov života kvôli rakovine, čo znamená, že v tomto ohľade zaostávajú o iba štyri roky za nefajčiarom.
Vedcov prekvapilo, že aj keď skoncovanie s fajčením môže výrazne znížiť riziko úmrtia na mnohé choroby spojené s týmto nevoňavým zlozvykom, niekde sa efekt neprejavil. Ide o choroby ako srdcové ochorenia, mozgové príhody a rakovina. V prípade niektorých pľúcnych ochorení však toto zníženie nebolo také výrazné.
To poukazuje na dlhodobé a často nezvratné poškodenie, ktoré fajčenie spôsobuje dýchacím cestám. Napriek tomu, odloženie cigariet predstavuje stále najlepšiu cestu k zlepšeniu funkcie pľúc a celkového zdravia fajčiarov.
Sú zámerne návykové
Štúdia tiež poukazuje na to, že pozitívne účinky abstinencie od cigariet a dlhovekosť sa môžu prejaviť skôr, než sa predpokladalo.
Vedúci výskumu Jha zdôrazňuje, že pomáhať fajčiarom prestať fajčiť je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako výrazne zlepšiť zdravie. Táto pomoc by sa mala závislým jedincom poskytovať so súcitom, bez odsúdenia alebo stigmatizácie.
Upozorňuje na to, že cigarety sú odjakživa navrhnuté tak, aby boli pre ľudí silne návykové, a preto je rozhodnutie prestať fajčiť procesom, ktorý vyžaduje podporu, trpezlivosť a odhodlanie.
Ale ako prestať? V prvom rade by si si mal stanoviť cieľ. Urči si konkrétny dátum, kedy prestaneš fajčiť, a stanov si reálne a dosiahnuteľné ciele na dosiahnutie úspechu.
Hovor so svojimi blízkymi, priateľmi alebo lekárom o tvojom rozhodnutí prestať fajčiť. Podpora od ostatných môže byť kľúčom k úspechu. Alebo pohľadaj zdravé spôsoby, ako zvládať stres a úzkosť, ktoré sú bežne spojené s odvykaním od fajčenia. Môže to zahŕňať cvičenie, meditáciu, čítanie alebo hľadanie nových záľub.
Prestať fajčiť môže byť ťažké, a preto musíš byť trpezlivý a vytrvalý. Očakávaj, že budú dni, keď sa budeš cítiť frustrovaný alebo budeš chcieť urobiť krok späť, ale daj si čas a nevzdávaj sa.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Alert, NEJM Science, Temertymedicine