Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy

  • „Muž, ktorý chce žiť večne," narazil na problém
  • Musel vysadiť jeden zo svojich kľúčových doplnkov
Bryan Johnson
Instagram/@bryanjohnson_
  • „Muž, ktorý chce žiť večne," narazil na problém
  • Musel vysadiť jeden zo svojich kľúčových doplnkov

Bryan Johnson, známy ako „muž, ktorý chce žiť večne“, narazil na zásadnú prekážku vo svojej nekompromisnej snahe spomaliť starnutie.

Ako uvádza Business Today, 47-ročný podnikateľ zistil, že jeden z jeho starostlivo vybraných doplnkov na dlhovekosť môže prinášať viac rizík než výhod.

Predlžuje život až o 60 %

Bryan Johnson pravidelne užíval 13 miligramov rapamycínu každé dva týždne. Ide o imunosupresívny liek, ktorý sa používa po transplantáciách orgánov na zníženie rizika odmietnutia. Ako uvádza Lifespan, rapamycín pôsobí inhibíciou mTOR, proteínového komplexu zodpovedného za reguláciu bunkového rastu.

Štúdie ukazujú, že u myší v strednom veku dokázala trojmesačná liečba vysokými dávkami rapamycínu zvýšiť očakávanú dĺžku života až o 60 %. Myši obvykle zomierajú na choroby súvisiace s vekom približne vo veku 30 mesiacov.

U jedincov liečených rapamycínom sa však priemerná dĺžka života predĺžila o dva mesiace. Výnimočný jedinec z tejto skupiny dosiahol vek 3 roky a 8 mesiacov, čo by sa v ľudských mierkach rovnalo dosiahnutiu neuveriteľných 140 rokov.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bryan Johnson (@bryanjohnson_)

Johnsonovym cieľom bolo využiť maximálny potenciál rapamycínu v boji proti starnutiu. Svoj prístup charakterizoval ako „najagresívnejší rapamycínový protokol v tomto odvetví“. Po takmer piatich rokoch experimentovania s rapamycínom ho však prehodnotil.

Prečo ho Bryan Johnson prestal užívať 

Johnson zaznamenal viaceré zdravotné komplikácie počas užívania rapamycínu, vrátane opakovaných infekcií kože a mäkkých tkanív. Okrem toho zaznamenal abnormálne hladiny tukov v krvi, zvýšenú hladinu cukru a vyššiu pokojovú srdcovú frekvenciu.

Keďže žiadna iná príčina nebola identifikovaná a úprava dávkovania nepriniesla zlepšenie, rozhodol sa užívanie rapamycínu ukončiť. „Napriek obrovskému potenciálu predklinických skúšok sme s mojím tímom dospeli k záveru, že výhody celoživotného dávkovania rapamycínu neospravedlňujú veľké vedľajšie účinky,“ dodal.

Hoci Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) neschválil rapamycín na liečbu zameranú proti starnutiu, niektorí lekári ho predpisujú mimo schválených indikácií. Johnson však zdôraznil, že predklinické a klinické štúdie poukazujú na riziká dlhodobého užívania rapamycínu. Patrí k nim narušenie metabolizmu lipidov a rozvoja inzulínovej rezistencie či glukózovej intolerancie.

„Výskum dlhovekosti v oblasti experimentálnych zlúčenín sa neustále rozvíja, čo si vyžaduje dôkladné sledovanie aktuálnych vedeckých poznatkov a pravidelné monitorovanie mojich biomarkerov. Môj tím a ja na tom intenzívne pracujeme,“ vysvetlil.

Výmena krvnej plazmy

Johnson ročne investuje 2 milióny dolárov do komplexného programu, ktorý kombinuje pokročilú medicínsku diagnostiku, personalizovanú liečbu a precízne navrhnutý režim stravovania, spánku a fyzickej aktivity.

Johnson dodržiava prísnu dennú rutinu, ktorá zahŕňa viac ako sto rôznych praktík. Medzi ne patrí užívanie 54 tabliet denne, konzumácia veľkého množstva zeleniny, večera o 11:00, intenzívne cvičenie a pravidelné zaspávanie o 20:30.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bryan Johnson (@bryanjohnson_)

V rozhovore pre The Guardian v septembri 2023 uviedol, že analyzoval tisíce vedeckých štúdií o dlhovekosti. Denne sleduje kľúčové biometrické ukazovatele, ako sú telesná hmotnosť, teplota a srdcová frekvencia a implementuje špecifické protokoly, ktoré mu umožňujú dosiahnuť najnižší možný biologický vek.

Nedávno podstúpil kompletnú výmenu krvnej plazmy, ktorá bola nahradená čistým albumínom (esenciálnym proteínom). Johnson zdôraznil, že tento proces bol zásadne odlišný od predchádzajúceho experimentu, počas ktorého realizoval výmenu krvi so svojím dospievajúcim synom.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Pubmed, Business Today, Lifespan, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá