Predlžuje život až o 70 %: Každodenná aktivita Slovákov spomaľuje biologické starnutie
- Chôdza dokáže predĺžiť život účinnejšie než moderné lieky
- Odborník na dlhovekosť odhaľuje jednoduché pravidlá

- Chôdza dokáže predĺžiť život účinnejšie než moderné lieky
- Odborník na dlhovekosť odhaľuje jednoduché pravidlá
Ľudské telo je stvorené na pohyb a chôdza je jednou z najprirodzenejších foriem, ako podporiť zdravie a dlhovekosť. V priebehu času sa naša fyziológia vyvinula tak, aby sme dokázali efektívne prekonávať dlhé vzdialenosti. A práve pravidelná chôdza pomáha udržiavať telo aj myseľ v dobrej kondícii. Dr. Valter Longo, riaditeľ Inštitútu dlhovekosti na University of Southern California, sa podelil o niekoľko tipov, ako si vďaka pravidelnej chôdzi môžeš výrazne predĺžiť život.
Prečo je chôdza kľúčom k dlhovekosti
Podľa Science Alert má chôdza priaznivý vplyv nielen na metabolizmus a kardiovaskulárny systém, ale aj na psychické zdravie. Už aj krátka prechádzka v nabitom dni dokáže prispieť k dlhšiemu, zdravšiemu a spokojnejšiemu životu.
Dr. Valter Longo odporúča tri jednoduché pravidlá, ktoré môžu priniesť významné zdravotné benefity. Každý deň by si mal kráčať svižným tempom aspoň hodinu. Výťahy a eskalátory je lepšie vymeniť za schody. A počas víkendov je ideálne čo najviac chodiť pešo, aj na vzdialenejšie miesta. Pozor však na oblasti so znečisteným ovzduším.
Chôdza po schodoch je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú zlepšiť kondíciu bez potreby špeciálneho vybavenia. Podľa odborníkov posilňuje kosti, najmä u žien po menopauze, znižuje hladinu cholesterolu a pomáha udržiavať zdravé kĺby.
Pokiaľ ide o každodenné prechádzky, výskum epidemiologičky Amandy Paluch z roku 2021 priniesol presvedčivé výsledky. Jej tím analyzoval údaje viac ako 2000 ľudí stredného veku v USA a zistil, že tí, ktorí denne prešli aspoň 7000 krokov, mali o 50 až 70 %nižšie riziko predčasnej smrti.
Pozor na nadmerné cvičenie
Postupne sa začali vynárať otázky, či môže viac krokov prinášať ešte väčšie zdravotné benefity. Analýza údajov od 226 889 ľudí zo 17 rôznych štúdií priniesla jasnú odpoveď. Čím dlhšia chôdza, tým výraznejší prínos pre zdravie.
Každých 500 až 1000 krokov navyše znižuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia a iné príčiny. Pri náraste o 1000 krokov denne sa riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny znížilo o 15 %, pričom už 500 krokov denne navyše znamenalo 7 % nižšie riziko úmrtia na srdcové choroby.
Tento efekt sa prejavuje bez ohľadu na vek, pohlavie či prostredie, v ktorom človek žije. Analýza navyše ukázala, že na významné zníženie úmrtnosti z akejkoľvek príčiny stačí už 4000 krokov denne.
Autor štúdie Maciej Banach zdôrazňuje, že aj napriek neustálemu pokroku v medicíne a dostupnosti čoraz účinnejších liekov na kardiovaskulárne ochorenia by mal zdravý životný štýl zostať v centre pozornosti.
„Zmeny v stravovaní a pravidelné cvičenie, ktoré zohrali hlavnú úlohu v našej analýze, môžu byť prinajmenšom rovnako účinné, ak nie ešte efektívnejšie pri znižovaní kardiovaskulárneho rizika a predlžovaní života,“ cituje European Society of Cardiology.
Pri vysokej fyzickej aktivite to však prekvapivo neplatí. Výskum, ktorý analyzoval údaje 22 750 fínskych dvojčiat, narodených pred rokom 1958, skúmal ich fyzickú aktivitu v rokoch 1975, 1981 a 1990 a sledoval úmrtnosť až do roku 2020. Výsledky ukázali, že biologické starnutie sa zrýchľovalo u tých, ktorí sa hýbali najmenej, ale aj u tých, ktorí cvičili nadmerne.
Dr. Longo preto odporúča nájsť rovnováhu a cvičiť v rozmedzí 2,5 až 5 hodín týždenne, pričom časť z toho môže byť intenzívnejšia fyzická aktivita.
Čítajte viac z kategórie: Lifehacking
Zdroje: Valter Longo, Science Alert, European Society of Cardiology, Scitech Daily