Predná časť Hlavnej stanice mala stáť len pár rokov, prezradil odborník na mestotvorbu
- V našom hlavnom meste vyrastajú rezidenčné projekty, nová autobusová stanica aj kopa kancelárií
- Na minulosť, súčasnosť aj budúcnosť bratislavskej architektúry sme sa opýtali urbánneho geografa, Adriana Gubča
- Prezradil nám veľa zaujímavého a ty si dnes môžeš náš rozhovor pripomenúť
- V našom hlavnom meste vyrastajú rezidenčné projekty, nová autobusová stanica aj kopa kancelárií
- Na minulosť, súčasnosť aj budúcnosť bratislavskej architektúry sme sa opýtali urbánneho geografa, Adriana Gubča
- Prezradil nám veľa zaujímavého a ty si dnes môžeš náš rozhovor pripomenúť
Ahoj Adrian, prezraď nám, čo je vlastne Bratislava YIMBY – YIM.BA?
Je to blog, momentálne fungujúci ako stránka na Facebooku a Instagrame. Založený bol koncom roka 2014. Od začiatku až doteraz bolo jeho cieľom mapovať stavebný rozvoj Bratislavy, development, architektúru a nie len zhromažďovať informácie, ale aj nejakým spôsobom situáciu hodnotiť a postupne prispievať k zlepšovaniu alebo skvalitňovaniu rozvoja Bratislavy.
Nazbieralo sa tam 6000 fanúšikov, čo rozhodne nie je málo na to, že je to stránka, ktorá sa orientuje na veľmi špecifickú oblasť. Takže to je skvelé. Stojíš za projektom úplne sám alebo je to „dieťa“ viacerých?
Zakladali sme to traja, no od októbra 2017 pracujem čisto sám. (Pozn. redakcie: po rozdelení zakladateľov vzniklo samostatne fungujúce občianske združenie Bratislava YIMBY, založené zvyšnými dvoma spoluzakladateľmi, ktoré disponuje platnou ochrannou známkou.)
Čo presne znamená skratka YIMBY?
Je to vlastne akronym – slovo poskladané z prvých písmen nejakých slov. YIMBY znamená „yes in my backyard“, čiže „áno na mojom zadnom dvore“, čo je opak pojmu NYMBY, čo je už viac zaužívaný pojem, ktorý označuje skupiny ľudí, ktoré zvyčajne protestujú voči rozvoju, výstavbe alebo aktivitám v ich okolí. Vzniklo to v Británii, keď ľudia bojovali proti rozšíreniu letiska Heathrow, postupne sa to rozšírilo na ďalšie petície a aktivity. Neskôr sa označenie začalo používať pre takýchto odporcov rozvoja všeobecne. Ale sú aj ľudia, ktorí nie sú proti, ale za, a tí si dali označenie YIMBY – namiesto nie hovoria áno.
Si rodený Bratislavčan?
Áno.
Takže sleduješ svoje mesto vyvíjať sa v čase. Ako domáci vieš zhodnotiť, akým smerom sa tu oblasť, o ktorej hovoríme vyvíja?
Bratislava vďaka polohe a vo všeobecnosti vďaka ekonomicko-politickému systému, do ktorého patrí, sa teraz rozvíja mimoriadnym tempom. V podstate vždy mala veľmi dobré predpoklady, aby sa rozvíjala. Tomu, aby naplno začala využívať svoj potenciál, bránili určité historické a politické okolnosti, do toho prišlo 40-ročné obdobie socializmu, čo samozrejme viedlo k tomu, že Bratislava sa síce rozrastala počtom obyvateľov, ale kvalitatívne veľmi nie.
V súčasnosti dochádza v postocialistickom boku k typickej transformácii miest, čo znamená, že prichádzajú radikálne, nové veci, ktoré predtým neboli bežné. S tým súvisí fakt, že rozvoj miest sa dostáva na trajektóriu, ktorú nemohol nasledovať počas socialistického obdobia, a preto vidíme, že sa tu stavajú výškové budovy, že sa rozvíjajú predmestia a investuje sa do dopravy. Zároveň však, keďže sa vplyvom globalizácie približujeme západu, resp. vyspelému kapitalistickému svetu, v mnohých veciach dochádza k zbližovaniu medzi mestami na západe aj východe. Áno, rozhodne sa urobili chyby, ktoré prináša každá transformácia, ale v princípe už Bratislava prekonala obdobie divokého kvantitatívneho rastu a začína sa podľa mňa rozvíjať aj kvalitatívne.
Kto teda vlastne je autor Bratislava YIMBY?
Som urbánny geograf – geografia je odbor zaoberajúci sa v princípe priestorovými vzťahmi, či už v prírodnom alebo ľudskom svete a urbánni geografi sa zameriavajú zvlášť na mesto. Ja sám som v podstate freelancer a pracujem z domu. Snažím sa venovať mestotvorbe a rozvoju mesta vo všeobecnosti. Transformácia miest v postsocialistickom období je v našom regióne dosť kľúčová téma a pre mňa fascinujúci odbor. Čo je u nás možno trošku problém, že sa nečerpá zo znalosti ľudí, ako sú geografi, pri rozvoji našich miest.
V rámci veľkých developerských projektov či menších, si už „ostrieľaným“ kritikom? Volajú ťa na svoje tlačové konferencie alebo sa snažíš dostať k informáciám ako zástupca verejnosti? Máš už titul novinára ako napr. foodblogeri alebo fashion blogeri?
Za tie roky som už v podstate známa firma (úsmev). Minimálne u ich mediálnych tímov. S väčšinou developerov mám korektné vzťahy a volajú ma aj sami na prehliadky stavieb či tlačovky. Developeri majú záujem na tom, aby ľudia videli ich projekty, medzi čitateľmi sú totižto aj potenciálni zákazníci, takže samozrejme pre nich je to benefit. Ale prirodzene benefit je to aj pre čitateľov, lebo všetci vidíme výstavbu spoza plota, ale priamo na stavenisko sa len tak nedostaneme. Zároveň čím viac vidíme, že sa ľudia začínajú zaujímať o svoje okolie a neriešia len svoje existenčné problémy. Bratislava je predsa len bohaté a vyspelé mesto, čo sa týka ľudí a ich kúpnej sily.
Vo svojich príspevkoch často komunikuješ aj finančnú stránku veci. Vieš teda aký bol budget, vieš kedy je prestrelený, kedy je to ešte v rámci normy. Máš aj ekonomické vzdelanie alebo to všetko spadá do základnej znalosti urbanistu – geografa?
Nie som architekt, čo znamená, že niektoré veci jednoducho neviem, no za tie roky, čo sa tomu venujem, základný cenový odhad myslím, že mám. V niektorých prípadoch teda viem odhadnúť, že niektoré ceny sú naozaj prestrelené a zároveň tým, že sa už roky pohybujem v tomto prostredí, tak už mám aj prehľad o pomeroch, aké vládnu. Takže keď je napríklad štátna zákazka, ktorá stojí 800-tisíc a je očividné, že reálne náklady boli podstatne nižšie, tak je jasné, že tie sumy sú poriadne prestrelené.
Tým sa predpokladám dostávame k čakárni na Hlavnej stanici.
Nechcel som menovať konkrétne, ale teda povedzme. Kvalita, ktorú tam človek vidí, a cena jednoducho nie sú v súlade. Nevidíme, že by tam boli použité nejaké ušľachtilé materiály, ktoré by mohli cenu vystreliť tak vysoko. Jasné, že technologické zabezpečenie takýchto priestorov nie je lacné, ale predsa len sú to len tri miestnosti.
Väčšinou pravdepodobne udrú do očí projekty, ktorých cena stúpla prehnane vysoko. Je však niečo, čo svoj budget podliezlo či využilo svoje možnosti naplno?
Nerád by som menoval konkrétne projekty, pretože pri súkromných developeroch sa síce dozvieme o predpokladaných nákladoch zo žiadostí o posúdenie vplyvu na životné prostredie a mimoriadne sa tu dbá na dodržanie budgetu, no konečný rozpočet sa verejnosť často ani nemusí dozvedieť. Často navyše počas výstavby vojdú do cesty nepredvídateľné náklady, ktoré konečné náklady zvýšia.
Poďme k tým najväčším projektom, ktoré v tejto chvíli v Bratislave rastú a to je nová autobusová stanica Nivy, nová Eurovea, Sky Park,…
No ono je ich samozrejme viac. Slnečnice, Bory, Nové Lido a tak ďalej.
A je to napríklad aj električková trať.
To je presne jeden z projektov, ktoré vznikajú na mieste, ktoré ja nazývam bratislavský downtown – nové komerčné centrum Bratislavy, ktoré vzniká v priestore medzi Karadžičovou a Košickou ulicou.V podstate v tejto oblasti vznikne obrovská koncentrácia nových bytov, kancelárií, nákupných priestorov a odhady developerov hovoria, že počet denných návštevníkov tu môže byť vyšší než 100 000, čo je na mesto, ktoré má pol milióna obyvateľov, pomerne veľké množstvo. Avšak nie je tam nejakým spôsobom vyriešená dopravná infraštruktúra vyššieho rádu. To znamená, že síce áno, budú tam trolejbusy, autobusy, ale čo chýba, je koľajová doprava, ktorá má svoje vlastné teleso – premáva po svojej vlastnej trati, ktorá nie je priamou súčasťou vozovky, teda že sa vyhýba zápcham.
Toto im jednoducho chýba a zároveň platí, že vlaky, električky alebo iné formy koľajovej dopravy majú aj vyššiu kapacitu. Sú schopné prepraviť do oblasti oveľa viac ľudí a preto je myslím si viac než logické, že developeri už začínajú uvažovať nad tým, ako k sebe svojich zákazníkov, zamestnancov vlastne dopravia. Samozrejme, nemôžu sa spoľahnúť len na cesty, lebo tie majú svoje limity a my sa už blížime k hranici, ktorá je únosná. A preto sa začína uvažovať aj nad investíciami do verejnej dopravy.
Projekty, ktoré sú predkladané, sú šité na mieru im (developerom) a aj preto vznikajú debaty, či/ako/kadiaľ a tak ďalej. Treba si povedať, že mesto malo byť to, ktoré povie, že tadiaľto budú viesť trate a ak by sa developeri naozaj chceli podieľať na výstavbe, išli by presne do vopred stanovených kritérií. Na nich by stála hlavne finančná investícia.
To sa bohužiaľ nestalo a preto developeri sami nahrádzajú mesto v plánovaní a projektovaní nových električkových tratí alebo prípadne hľadajú už aj úplne fantastické riešenia, čo je napríklad nadzemná elektrická dráha, ktorú chcel developer postaviť, aby prepojil ľavý a pravý breh Dunaja. Je to minimálne na debatu vhodná téma.
Firmy sa už dnes významne zaujímajú o tom, ako sa ich zamestnanci cítia, ako sa dostanú do práce a tak ďalej. Dnes platí, že kľúčovým kapitálom každej firmy nie sú peniaze, ale sú to ľudia. Dnes si talentovaní a schopní ľudia môžu vyberať, kde budú pracovať, a to znamená, že ak chce firma pritiahnuť kvalitných ľudí, potrebuje im poskytnúť nejaké benefity. Jedným z nich je kvalitné pracovisko a aj pracovisko, do ktorého sa vie zamestnanec dostať bez toho, aby bol v časovej tiesni či musel peniaze míňať na auto a podobne.
Je to tak teda aj vo svete?
Určite áno. Nemyslím si, že v tomto existuje krajší príklad než Londýn. Ten aktuálne buduje obrovský projekt železničných tratí priamo pod mestom (volá sa to Crossrail). Jedna linka bude viesť zo západu na východ, druhá zo severu na juh a v súčasnosti je už pred dokončením. Na panoráme Londýna už dnes vidno, že na línii tratí rastú nové budovy preto, že tam bude špičková dostupnosť. Firmy si radi priplatia za to, aby boli dobre dostupné.
Bratislava nemá až také veľké dopravné problémy ako Londýn, ale otázka dopravnej dostupnosti je veľmi významná už aj u nás. A neuvádzal by som to ako čistý profit developera. Profit developera a profit mesta nemusia byť v konflikte. Myslím si, že práve príklad tejto električkovej trate, ktorá by prechádzala cez Pribinovu a Košickú ulicu je príkladom toho, že verejný záujem a súkromný záujem môžu byť viac menej v súlade.
Zostaňme ešte pri doprave a povedzme si viac o novej autobusovej stanici, ktorá vzniká. Má podľa teba tento obrovský projekt svoje silné aj slabé stránky?
Ja osobne patrím skôr ku kritikom tohto projektu. Samozrejme záujem developera postaviť veľké nákupné centrum, zrekonštruovať ulicu a spojiť to s kanceláriami a navyše aj s autobusovou stanicou, je úplne legitímny a pochopiteľný a samozrejme územný plán to povoľuje. Čo už pre mňa osobne nie je až tak v poriadku, je funkčné zloženie územia, pričom si myslím, že takto veľká plocha v centre Bratislavy by mala byť viac zmiešaná.
Čo to znamená?
Že by tam bolo ešte aj bývanie. Bývanie, ktoré by nejakým spôsobom generovalo prítomnosť ľudí 24 hodín denne, tam chýba. Čo poväčšine (s výnimkou nákupného centra) v blízkosti Mlynských Nív vzniká, sú kancelárske priestory, čo bude znamenať, že mimo pracovných hodín a cez víkendy budú tie oblasti dosť vyľudnené. To je jedna vec. Druhá vec je obrovské množstvo nákupných centier na jedného obyvateľa v Bratislave, čo nás radí k európskym špičkám v tejto oblasti. Mnohí z nás radšej uprednostnia nákup vo veľkom centre než v malých prevádzkach. To následne vedie k tomu, že malé obchody zanikajú a tým pádom sa zhoršuje pobytová kvalita na ulici.
U nás je veľmi zanedbávaný fakt, že ulica nie je len nejaký dopravný koridor, kadiaľ sa presúvame, ale veľmi silný verejný priestor. Je javiskom nášho života vonku. Preto sa európske mestá snažia prinášať viac života práve tým, že je tam veľmi aktívny mestský parter – prízemie, kde sú obchody, kde sú reštaurácie. Ľudia vidia život vonku aj vnútri, vzniká mäkká hranica medzi tým, čo je súkromné a tým, čo je verejné. Toto je so vznikom nákupných centier potláčané. Malé obchody nie sú schopné pritiahnuť zákazníka a zanikajú. Následne na ich miestach vznikajú prevádzky, ktoré nie sú také žiadúce – kasína, zmenárne atď. a celkovo kvalita verejných priestranstiev výrazne klesá.
Má to veľký vplyv aj na bezpečnosť mesta. Na západe, ale už aj u nás, sa začína pracovať s konceptom „očí na ulici“, čo znamená, že tým, že je na ulici veľa ľudí, vzájomne na seba dohliadajú a ulica je bezpečná. Aj príklad z nedávnej minulosti Slovenska to potvrdzuje, kedy mladému Filipíncovi na ľudoprázdnej ulici nemal kto pomôcť a spacifikovať útočníka. Na ulici plnej ľudí by sa to stať nemohlo. Prítomnosť ľudí je istá forma sociálnej kontroly.
Na Hlavnej stanici železničnej sa tiež plánuje veľká investícia vo výške takmer 3 miliónov eur.
Z hľadiska toho, čo stanica potrebuje, by som to vôbec nenazval veľkou investíciou, sú to len financie na akýsi facelifting. Problémy našej Hlavnej stanice sú v podstate úplne iné, ako len smrad a prítomnosť sociálne slabších skupín obyvateľstva. To sú okamžite riešiteľné problémy a výsledok zanedbanej údržby alebo kontroly.
Problémy stanice sú v podstate oveľa väčšieho rázu. Je to napríklad samotná nešťastná poloha, pretože stanica je v oblúku. Znamená to, že tam nedokážu zastavovať dlhšie súpravy. Ďalším problémom je, že napríklad nástupné peróny sú veľmi úzke, a teda sa tu nedajú osadiť eskalátory, nie je tam dostatok rozptylového priestoru pre ľudí, čo vidíme vždy, keď príde vlak. Stanica nie je bezbariérová a ľudia, ktorí majú hendikep, starší ľudia, či už len tí, ktorí ťahajú veľký kufor, majú problém zniesť tie tašky dole a potom opäť hore.
Dá sa s tým vôbec pracovať? Napríklad postupnou rekonštrukciou rozšíriť peróny, osadiť tie eskalátory či myslieť na bezbariérové vstupy? To už by asi bola investícia naozaj v desiatkach miliónov eur.
Desiatkach minimálne, možno v stovkách, ak chceme komplexnú transformáciu toho priestoru. V podstate peróny sa nedajú rozšíriť bez toho, aby sa neznížila kapacita stanice, ktorá je už teraz mierne narušená, čo je dané aj tým, že ňou denne prechádzajú nákladné vlaky. Pri „normálnych“ staniciach obchádzajú hlavnú stanicu, no u nás to nie je možné.
Navrhovaných bolo niekoľko riešení. Základné bolo presunutie stanice, navrhnuté už niekedy v roku 1917 a reálne sa s tým pracovalo aj za prvej republiky. V období socializmu sa to nejakým spôsobom utlmilo, až ku koncu obdobia sa opäť myšlienka presunúť stanicu obnovila. Mala sa postaviť dočasná odbavovacia hala – predná časť dnešnej stanice vlastne mala stáť len pár rokov, kým sa nepostaví poriadna, veľká stanica.
To sa však nestalo, pretože do toho prišla revolúcia a domy, ktoré boli v okolí novej navrhovanej stanice, sú dnes v súkromnom vlastníctve, nie je ich teda možné zbúrať. Presunutie hlavnej stanice je teda v súčasnosti asi nereálne, a odborníci sa predsa len prikláňajú k vhodnosti súčasnej polohy stanice a možnosti pracovať s ňou, vďaka dobrej dopravnej dostupnosti do centra. Diskusie stále prebiehajú, onedlho má byť zverejnená štúdia Železničného uzla Bratislava, pri ktorej síce nevieme, či dá na to presnú odpoveď, ale je to veľmi očakávaný dokument, ktorý určí, akým smerom sa bude vyvíjať železničná doprava v Bratislave.
Máš svoj vlastný rebríček budov, ktoré patria medzi tvoje obľúbené v Bratislave?
Možno nepoviem konkrétne budovy, ale skôr miesta či verejné priestranstvá, čo si momentálne myslím, že je väčší problém. Mnoho ľudí povie, že Bratislava má škaredú architektúru, čo si nemyslím, že je pravda, pretože to, ako vnímame architektúru, je do veľkej miery dané tým, v akom priestore sa pohybujeme. Ak je to nekvalitný priestor, celé okolie sa nám zdá škaredšie. Keď sa pohybujeme zrazu v kvalitnom verejnom priestore, tak aj to okolie vnímame oveľa pozitívnejšie. Preto si myslím, že mesto by malo popracovať na kvalite verejných priestranstiev. Príkladom toho, čo je v pomerne zlom stave, ale nemuselo by stáť veľa, aby sa to zásadne zmenilo, je Námestie SNP.
V máji boli predstavené výsledky iniciatívy Živé námestie, kde sa skupina expertov dlhodobo venovala výskumu a participácii na projekte zlepšenia Námestia SNP. Vypracovala jednak podmienky pre architektonickú súťaž, ktorá by sa mala konať v budúcnosti, a zároveň vypracovala súbor relatívne jednoduchých a lacných zásahov, ktoré by vedeli radikálne prispieť k tomu, aby sme sa na námestí cítili lepšie. Sú to veci realizovateľné do jedného roka, náklady sú vyčíslené približne na 700-tisíc eur a v prípade, že by sa to realizovalo, tak by sme získali veľký a príjemný priestor, v ktorom by sme sa cítili dobre. Takýchto príkladov je myslím v Bratislave veľa.
Veľmi príjemným zásahom napríklad je projekt parčíku na Škarniclovej ulici. V blízkosti bratislavských Palisád sa nachádzal pri internáte Svoradov malý zelený „plac“ – zvyšková zeleň medzi budovou a ulicou, o ktorú sa nikto nestaral. Až prišlo pár ľudí, priestor vyčistili, je tam pingpongový stôl, osvetlenie, chodník a je to dnes krásny priestor, ktorý výrazne prospeje lokalite za pár tisíc eur, na ktoré tiež títo aktivisti urobili na internete kampaň, takže pomohla aj verejnosť.
Z iného súdka, no stále k verejným priestorom. Čo cyklotrasy?
Tak asi každý vie, že naše hlavné mesto nemá dostatok bezpečných cyklistických trás. Za bezpečné považujeme také, ktoré sú segregované. To znamená, že sú nejakým spôsobom oddelené od peších a aj automobilovej dopravy. Dnes sa väčšinou namaľujú piktogramy, čo v podstate ani nie je cyklotrasa, len koridor, v ktorom sa môžu pohybovať cyklisti.
Je tu ale priestor na ich vytváranie?
Priestor je. Je to len o tom, ako si nastavíme priority. Momentálne vidíme, že tá priorita je jasná – individuálna automobilová doprava. Ale ten priestor tu je. Na niektorých miestach sa dajú pruhy zúžiť, na niektorých zrušiť. Musíme si uvedomiť, aká je kapacita ulice. Dnes sa často kapacita ulice vníma podľa toho, koľko áut je ňou schopných prejsť, vypočíta sa nejaký koeficient. Z toho predpokladáme, koľko ľudí prejde danou ulicou za určený čas. Keby sme sa ale na to pozreli sedliackym rozumom, jedna električka môže odviezť 200 – 250 ľudí a keď si to predstavíme priestorovo (koľko zaberie tá jedna električka oproti 200 autám), je nám absolútne jasné, že sa priestorovo pohybujeme v absolútne odlišných dimenziách.
O nové cyklotrasy sa bije napríklad bratislavská Cyklokoalícia. Pomáha nejakými krokmi aj mesto?
Momentálne bohužiaľ vidíme, že mesto viac hovorí ako robí. Viacero cyklotrás, ktoré sa vyznačili, bolo práve takých, ako som spomínal – len piktokoridory či namaľované pruhy. V niektorých prípadoch boli dokonca projekty na kvalitné segregované cyklotrasy v podobných nákladoch, ale nakoniec vyšli len tie namaľované pruhy. Projekt tzv. holandskej cyklotrasy vypracovaný Cyklokoalíciou predstavuje vhodný príklad. Ulica v Lamači – Podháj – sa môže pochváliť veľmi širokou cestou, kde by sa pokojne zmestili autá aj cyklisti. Odparkované autá pri krajoch tu mohli tvoriť akúsi prirodzenú bariéru, štít pre cyklistov, ktorí sú nimi chránení od idúcich áut. Nanešťastie Magistrát tento projekt, ktorý bol hotový, mal dokonca záštitu holandskej ambasády, odhodil a vytvoril vlastný projekt, ktorý nie je ani zďaleka taký bezpečný, ako ten od Cyklokoalície, na ktorý boli už dokonca vyzbierané aj finančné prostriedky.
Ďalším, oprávnene kritizovaným projektom je aj cyklotrasa na nábreží medzi Mostom SNP a River Parkom, kde bola cyklotrasa zrušená a následne zriadená zdieľaná zóna. Čo by v princípe nemuselo byť zlé, keby pre cyklistov bola ponúknutá adekvátna alternatíva. To sa bohužiaľ nestalo a vyvolalo to odpor zo strany verejnosti.
To znamená, že podporu mesta pri výstavbe cyklotrás vnímam skôr ako marketingové reči. Nedávno bol zavedený bikesharingový systém, ktorý si myslím, že je v zásade dobrý, hoci má svoje muchy ako každý projekt na začiatku, ale opäť to bolo viac v réžii súkromného partnera. Jediné, čo urobilo mesto, že nechalo miesto na osadenie stojanov.
Nevenovali sme sa ešte rezidenčným projektom. Ktoré z tých vyrastajúcich si myslíš, že majú najväčší význam či potenciál?
No tak samozrejme závisí od toho, čo chápeme pod tým významom či potenciálom. Dôležité projekty sú napríklad tie, ktoré pomáhajú stabilizovať ceny nehnuteľností na trhu, a teda sú relatívne dostupné a je ich dostatok. K takým projektom patria napríklad Slnečnice, kde sú jedny z najlacnejších nových bytov a prirodzene sem mnoho ľudí smeruje. Potom sú však aj také projekty, ktoré sú drahšie, nadštandardné, ale zároveň majú dobrú polohu v meste, vybavenie či inú pridanú hodnotu – Eurovea, Blumentál, Stein, Sky Park, prestavaná Cvernovka (Zwirn).
A moja posledná otázka po tomto vyčerpávajúcom rozhovore znie: ako ty vidíš budúcnosť Bratislavy?
Čo sa týka trhu, tak som si nie veľmi istý príchodom nových developerov, pretože náš trh je už svojím spôsobom vyvinutý a hlavní hráči mesto už majú svojím spôsobom rozdelené na sféry vplyvu. Príchod nových developerov by bol dosť komplikovaný kvôli našej zložitej legislatíve.
Čo sa týka rozvoja Bratislavy vo všeobecnosti, vidím to pozitívne. Tendencia bude stále rozvojová, pretože ľudia sa sem aj naďalej budú sťahovať ako do jedného z ekonomicky veľmi výkonných regiónov Európy, resp. Európskej únie. Bude úlohou mesta, ako odpovie na migráciu a či vytvorí priestor, aby sa tu mohli budovať byty a mesto sa mohlo rozvíjať.
To, čo sa v súčasnosti deje a môže sa nám zdať ako rozvoj raketovým tempom, stále nie je dostatočné, čiže nevzniká toľko bytov, koľko by malo. To má samozrejme za následok to, že byty sú drahšie a tí, ktorí nemajú dostatok prostriedkov, utekajú na predmestia. To má súvis s tým, že ľudia sú závislí od automobilu, keďže ponuka verejnej dopravy nie je dostatočná. To vedie k zapchatým cestám, ľudia nemíňajú peniaze v meste, komerčný život upadá a stredná vrstva, ktorá je tá, ktorá reálne mestom hýbe, z neho uniká. Mesto jednoducho nedokáže v súčasnosti poskytnúť dostatok priestoru pre rozvoj dostupného bývania. Veľmi významné sú aj environmentálne aspekty sťahovania na predmestia, ktoré sú výrazne negatívne.
Verím, že vedenie mesta si v budúcnosti uvedomí, aká je jeho úloha vo vzťahu k rozvoju mesta.
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory