Predpoveď klimatológa: Koniec tohtoročného leta bude nadnormálny

  • Od začiatku meteorologických meraní na našom území bude asi desiate najteplejšie
  • Otepľovanie podľa odborníka naberá na dynamike a ustavične sa zrýchľuje
Na snímke žena drží teplomer, ktorý ukazuje 45 stupňov Celzia - Teploty na Slovensku vystúpia až k +40 °C
Ilustračný obrázok TASR/DPA
  • Od začiatku meteorologických meraní na našom území bude asi desiate najteplejšie
  • Otepľovanie podľa odborníka naberá na dynamike a ustavične sa zrýchľuje

Tohtoročné leto sa skončí ako teplotne silne nadnormálne. Od začiatku meteorologických meraní na našom území bude asi desiate najteplejšie. V minulosti sa takéto teplé leta nevyskytovali, všetky sa vyskytli v tomto storočí. Uviedol pre TASR klimatológ Pavel Matejovič.

„Zvláštnosťou na tomto lete bolo aj to, že najvýraznejšia vlna horúčav sa vyskytla v druhej polovici augusta. V minulosti sa v druhej polovici tohto letného mesiaca zvyklo už ochladzovať, čo je dôsledkom skracovania dní a predlžovania nocí. Teraz to bolo naopak, pričom bežne sa vyskytovali aj tropické noci, keď minimálna teplota neklesala pod 20 stupňov Celzia,“ povedal Matejovič.

Ďalším znakom tohtoročného teplotne silne nadnormálneho leta bolo dusné počasie. Bolo to dôsledkom vlhkého a teplého vzduchu, ktorý na Slovensko prúdil od juhozápadu po zadnej strane tlakovej výše nad Stredomorím. Povrchové vody oceánov boli podľa klimatológa rekordne teplé, a preto sa z nich vyparilo aj veľa vody.

„Zvýšený obsah vodnej pary v atmosfére spôsoboval, okrem iného, aj silné búrky, ktoré boli sprevádzané prívalovými zrážkami, silným vetrom a krupobitím,“ vysvetlil.

Otepľovanie podľa Matejoviča naberá na dynamike a ustavične sa zrýchľuje. Zároveň ho môžu urýchliť aj takzvané kladné spätné väzby. Týka sa to najmä vodnej pary, ktorá môže globálnu teplotu ešte viac zvýšiť.

„Jej zvýšený objem v atmosfére však spôsobuje aj iné extrémne prejavy počasia, týka sa to najmä silných búrok a nebezpečných atmosférických javov, ktoré sú s nimi spojené. Toto všetko potvrdilo aj počasie tohtoročného leta,“ opísal.

Extrém zvaný El Niño

El Niño sa po rokoch vracia a prináša extrémne počasie na celej zemeguli. Už sme si mohli v celosvetovom meradle „vychutnať“ horúčavy, potom chlad a extrémne zrážky, aby ich napokon vystriedali ďalšie horúčavy. Tento rok ho ešte pocítime aj my na Slovensku a ovplyvní tohtoročnú zimu.

Je to fenomén, ktorý sa vyskytuje každých 8 až 10 rokov. Udrel aj na Slovensku, a to v roku 2016, čo bol doteraz najteplejší rok na celom svete. Tento jav je hlavne spôsobený vysokou teplotou oceánov. Následne ohrieva atmosféru, umožňujúc vlhkému vzduchu stúpať a vytvárať dažďové búrky, ako vysvetľuje BBC na svojej webovej stránke.

Ako však upozorňuje známy meteorológ Jozef Pecho na sociálnej sieti, tentokrát sa vyvíja neobvykle.

El Niño sa v tomto roku vyvíja neobvykle rýchlo a bude silné, vyplýva to z najnovších prognóz americkej NOAA a európskeho centra ECMWF. To, že teplá fáza ENSO nastúpila tak skoro, je priamy dôsledok rýchlo sa otepľujúcich oceánov (a atmosféry), ktoré sú v súčasnosti o viac ako 0,5 °C teplejšie ako v roku 1997(98), keď sme mali historicky zatiaľ najsilnejšie El Niño,“ uvádza meteorológ.

Dodáva, že prognostické modely sa zhodujú na tom, že vplyv fenoménu pocítime aj my v strednej Európe, najmä v zime. El Niño spôsobí, že zima na našom území bude síce teplotne mierna, ale bohatá na zrážky. Očakávaj preto daždivú zimu a v prípade nižších teplôt naozaj hojnú nádielku snehu. Z nej však budeme mať radosť len chvíľu, na jar 2024 nám totiž hrozia povodne.

Podľa Pecha však najhoršie dopadnú krajiny v tropických šírkach, kde budú vysoké teploty nielen vzduchu, ale aj oceánov. To predstavuje nebezpečenstvo pre biodiverzitu koralových útesov.

„Sú dve možnosti. Za posledných 30 rokov sa El Niño mimoriadne prejavil dvakrát. Raz to bolo extrémnymi teplotami v Bratislave v roku 1983. Vtedy sme zaznamenali 45 tropických dní, pričom normál je tak polovica,“ povedal pred časom meteorológ Peter Jurčovič pre Startitup.

„A potom bol tuším v roku 1998 druhý El Niño, vtedy sa zase prejavil extrémnymi zrážkami. A v roku 2002 alebo 2003 v Prahe vytopilo metro a podobne. Čiže sa prejaví buď extrémnymi teplotami, alebo extrémnymi zrážkami,“ tvrdí meteorológ.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, BBC, Facebook/Jozef Pecho, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá