Zlato za rekordných 3000 dolárov. Predpoveď najväčších zmien na komoditných trhoch v roku 2025

  • Ceny ropy uzavreli rok 2024 relatívne nezmenené
  • Aké sú vyhliadky na rok 2025?
  • Naopak, ceny zemného plynu dosiahli na konci roka 12-mesačné maximum
Zlato, Donald Trump
Zlato, Donald Trump TASR/dpa/Bildfunk, TASR/AP Photo/Rick Scuteri
  • Ceny ropy uzavreli rok 2024 relatívne nezmenené
  • Aké sú vyhliadky na rok 2025?
  • Naopak, ceny zemného plynu dosiahli na konci roka 12-mesačné maximum

Vstupujeme do roku 2025 a trhy s komoditami čelia významným zmenám, ktoré ovplyvňujú geopolitické udalosti, hospodárske politiky a globálna dynamika komodít.

Od energetických zdrojov cez drahé kovy až po poľnohospodárske plodiny, každý sektor prináša nové výzvy a príležitosti. Pre investorov, podnikateľov či analytikov je kľúčové pochopiť trendy, ktoré budú formovať komoditné trhy v nasledujúcich mesiacoch.

Na to, aby sme vedeli rok 2025 „prečíta“ už na začiatku prvého mesiaca, je potrebné poznať kľúčové trendy, ktoré budú hýbať svetom. Takýmto trendom sú v prvom rade energetické komodity. Ako prvú je určite nutné spomenúť ropu.

Ceny ropy uzavreli rok 2024 relatívne nezmenené, pričom ropa Brent bola v priemere okolo 74,33 dolárov za barel. Analytici Reuters predpokladajú, že ceny budú aj v roku 2025 obmedzené na 70 USD za barel, pretože sa očakáva, že slabý dopyt z Číny a rastúce globálne dávky vrhnú tieň na snahy OPEC+ posilniť trh.

Čiastočne ide o dôsledok nárastu elektrických vozidiel, ktorý udrží v roku 2025 ceny blízko 70 dolárov za barel. „Očakáva sa, že rastúca produkcia z krajín mimo OPEC udrží trh dobre zásobený. Zatiaľ čo sa očakáva ekonomické oživenie v Číne, prechod na elektrické vozidlá pravdepodobne obmedzí rast dopytu,“ povedal Sehul Bhatt, riaditeľ výskumu v CRISIL pre Reuters.

Naopak, európske ceny zemného plynu dosiahli na konci roka 2024 12-mesačné maximum, cca 51 eur za megawatthodinu, čo bolo spôsobené zastavením toku rusko-ukrajinskej tranzitnej dohody a nízkou úrovňou skladovania, píše portál Euronews. Očakáva sa, že v roku 2025 sa ceny budú pohybovať v priemere okolo 40 eur za megawatthodinu, pričom počas zimných mesiacov môžu v dôsledku obmedzení ponuky stúpnuť, píše The Times.

Zlato, striebro a meď

Ak sa zastavíme pri vzácnych kovoch, ako prvé treba spomenúť ceny zlata. Podľa portálu The Times totiž zaznamenali v roku 2024 výrazný nárast, pričom vzrástli o viac ako 25 %, ovplyvnené zvýšenými nákupmi centrálnych bánk a taktiež geopolitickým napätím. Prognózy naznačujú, že zlato by mohlo do decembra 2025 dosiahnuť rekordné maximá 3000 dolárov za uncu, poháňané viacerými faktormi, ako je napríklad zníženie úrokových sadzieb v USA.

Striebro, podobne ako zlato, zaznamenalo v roku 2024 značné zisky a predpokladá sa, že v roku 2025 bude pokračovať vo svojej vzostupnej trajektórii, ktorú podporuje priemyselný dopyt a jeho príťažlivosť ako ochrana proti ekonomickej nestabilite.

Ceny medi skončili v roku 2024 vyššie v dôsledku obmedzených dodávok a prebiehajúcej energetickej transformácie. Výhľad na rok 2025 však zostáva opatrný, avšak očakáva sa, že americký trh s meďou zaznamená mierny nárast dopytu poháňaný vládnymi infraštruktúrnymi projektmi a rastúcim dôrazom na obnoviteľnú energiu. Sprísnenie rovnováhy medzi ponukou a dopytom by mohlo podporiť vyššie ceny medi.

Čína, ako kľúčový hráč na globálnom trhu s meďou, zohráva zásadnú úlohu. Zameranie krajiny na zelenú energiu a elektrické vozidlá výrazne zvýši dopyt po medi. Očakáva sa, že šanghajská prémia dosiahne v roku 2025 priemerne 27 USD za tonu, čo predstavuje 25 % pokles v porovnaní s odhadovaným priemerom za rok 2024. Napriek krátkodobým výkyvom je dlhodobý výhľad pre tento trh pozitívny, s očakávanou stabilizáciou a rastom, píše Fast Markets.

Poľnohospodárske komodity na maximách

Ceny kakaa sa v roku 2024 takmer strojnásobili a dosiahli rekordné maximá v dôsledku nedostatku dodávok v západnej Afrike, spôsobených nepriaznivými poveternostnými podmienkami, píše Reuters. Ceny kávy tiež stúpli v dôsledku obáv z poškodenia úrody v Brazílii. Tieto obmedzenia ponuky budú pravdepodobne pretrvávať do roku 2025, čo môže viesť k udržaniu vysokých cien.

Sójové bôby, kukurica a pšenica čelili v roku 2024 stratám v dôsledku dostatočnej ponuky. Podľa Reuters by sa však ceny pšenice mohli v roku 2025 zotaviť, keďže teplejšie počasie v Rusku hrozí znížením produkcie. Rekordné dodávky sóje v Brazílii by navyše mohli uspokojiť zvýšený čínsky dopyt, najmä ak by sa obchodné napätie medzi USA a Čínou vystupňovalo.

Komoditné trhy môže výrazným spôsobom ovplyvniť návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu, ktorý predstavuje potenciálne politické zmeny. Hrozby vysokých ciel môžu zmeniť dynamiku obchodu a ovplyvniť dopyt a dodávateľské reťazce na celom svete.

Kľúčové trendy na sledovanie v roku 2025

Podľa Oxford Economics sa očakáva, že v roku 2025 bude komoditné trhy formovať päť kľúčových tém:

  • 1. Rozhodnutia OPEC+ o dodávkach: OPEC+ čelí dileme, ako vyvážiť zvyšovanie ponuky s dopytom na trhu. Očakáva sa, že skupina upraví produkčné škrty na základe svojho pomerne optimistického pohľadu na globálny dopyt po rope v porovnaní s trhovým konsenzom.
  • 2. Zmeny energetickej politiky v USA: Očakáva sa, že Trumpova administratíva oznámi zásadné energetické politiky zamerané na rozšírenie americkej produkcie ropy a podporu exportu LNG. Hoci tieto oznámenia môžu dočasne ovplyvniť ceny, pravdepodobne nebudú zásadne meniť trhové základy.
  • 3. Obchodné napätie medzi USA a Čínou: Zavedenie plošných ciel na čínsky export zo strany USA s očakávanou odvetou zo strany Číny by mohlo oslabiť hospodársky rast a utlmiť dopyt po komoditách, najmä po tých, ktoré sú intenzívne využívané v kovovom priemysle.
  • 4. Silný americký dolár: Posilňovanie dolára pravdepodobne ovplyvní import komodít v dolároch, čím bude vytvárať tlak na pokles cien, najmä v prípade neenergetických komodít.
  • 5. Spomalenie čínskej ekonomiky: Štrukturálne spomalenie v Číne, najväčšom svetovom spotrebiteľovi komodít, by mohlo utlmiť dopyt bez ďalších stimulov. To by mohlo ovplyvniť komodity, ako je železná ruda, ktorá je výrazne závislá od čínskej spotreby.

Orientácia na trhoch s komoditami v roku 2025 si bude vyžadovať pozornosť voči geopolitickým zmenám, hospodárskym politikám a dynamike ponuky a dopytu v rôznych sektoroch.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroje: Reuters, Euronews, The Times, Fast Markets, Reuters, Oxford Economics

Najnovšie videá

Trendové videá