PREHĽAD: Ako bude vyzerať celoslovenské testovanie. Všetko, čo potrebuješ vedieť

  • Testovanie bude prebiehať cez víkend 31. októbra a 1. novembra na celom Slovensku
  • Na testovanie môžeš prísť od 7:00 až do 21:30
plošné testovanie koronavírus
TASR/Radovan Stoklasa
  • Testovanie bude prebiehať cez víkend 31. októbra a 1. novembra na celom Slovensku
  • Na testovanie môžeš prísť od 7:00 až do 21:30

Celoplošné testovanie bude prebiehať v sobotu a nedeľu, potvrdil minister obrany Jaroslav Naď. Na testovanie môžeš prísť od 7:00 ráno a hoci budú miestnosti otvorené až do 22:00, posledný ster sa bude vykonávať o 21:30. Nenechávaj si preto testovanie na poslednú chvíľu.

Kedy a kam mám prísť?

Do schránky dostaneš letáčik s informáciami o testovaní, v ktorom sa však uvádza, že testovanie začína v piatok. „Situácia sa zmenila, uskutoční sa to v sobotu a nedeľu,“ hovorí Naď.

Na Slovensku si budeš môcť vybrať z viac ako 5 000 odberných miest, kde bude pracovať 4 901 odberných tímov. Dôvodom je fakt, že niektoré obce majú málo obyvateľov a jeden tím môže za jeden deň vybaviť viacero obcí. Zároveň môže nastať situácia, že na jednom odbernom mieste budú potrebné dva odberové tímy.

Minister odporúča, aby ľudia chodili na testovanie podľa abecedy. Samosprávy si však môžu určiť vlastné poradie a prostredníctvom obecného rozhlasu, ale aj napríklad Facebooku informovať občanov, ktoré odberové miesto je vyťažené viac a ktoré menej. 

Ako prebieha samotný test?

Polícia na mieste zabezpečuje, aby všetci stáli v dvojmetrových rozostupoch. Keď prídeš na rad, dáš si dolu rúško a na určenom mieste sa vysmrkáš a odkašleš si do vreckovky. Potom ti zdravotník pridelí číslo a urobí ster. Na výsledok si počkáš na vyhradenom mieste a výsledok dostaneš v zalepenej obálke. Viac informácií si môžeš prečítať tu:

Kto sa nehne z domu, na test ísť nemusí. Všetko, čo potrebuješ vedieť o plošnom testovaní

Čo musí urobiť mesto alebo obec? Ako sa bude likvidovať odpad?

Obce a mestá dostanú letáky s presnými inštrukciami. Na testovaní bude pracovať zdravotný personál, administratívny personál a dobrovoľnícky personál, ktorý bude pomáhať bez nároku na odmenu. Dostanú všetky pomôcky a dezinfekciu, plus jedlo.

Odpad z plošného testovania sa bude likvidovať v súlade so zákonom. Ak má obec kapacity na likvidáciu biologického odpadu, likviduje ho sama. Ak nie, ozbrojené sily odpad odvezú a dajú zlikvidovať. Neboj sa teda, že by sa niekto dostal ku tvojej DNA. Vzorka je spojená iba s tvojim poradovým číslom, nie menom. Na záver sa všetky testy zmiešajú a zlikvidujú.

Kto sa nemusí zúčastniť:

  • Deti do 10 rokov
  • Občania, ktorí dodržia karanténu 10 dní
  • Všetci, ktorí mali za posledných 90 dní pozitívny test na koronavírus
  • Potvrdenie o nemožnosti testovania (napr. zlomený nos, autisti, medicínske prekážky)
  • Všetci, ktorí obdržali negatívny výsledok PCR testu v piatok 30. októbra alebo neskôr
  • Neodporúča sa zúčastniť seniorom nad 65 rokov, radšej by mali dodržiavať karanténu

Veľký prehľad opatrení: Preukázať negatívnym testom sa budeš musieť len v týchto prípadoch

Kedy platí výnimka zo zákazu vychádzania?

Musíš mať pri sebe certifikát z Ag testu, teda potvrdenie o negatívnom teste. Ak máš potvrdenie o negatívnom PCR teste, počíta sa aj to. Krvné protilátkové testy sa nepočítajú. Pozor, certifikát o teste ukazuješ oprávnenej osobe, teda príslušníkovi Policajného zboru, alebo zamestnávateľovi.

Certifikáty sú tlačené na nefalšovateľnom papieri a každý z nich bude mať značku odberového miesta.

Čo mám robiť, keď som pozitívny?

Človek s pozitívnym výsledkom musí zostať aspoň 10 dní v domácej izolácii. Ak nemáš kde byť, prípadne sa bojíš, že niekoho v domácnosti nakazíš, môžeš si na stránke somzodpovedny.sk vybrať ubytovacie zariadenie, ktoré je vhodné na karanténu. Ubytovanie si však musíš zaplatiť.

Najnovšie videá

Trendové videá