PREHĽAD: Do práce už len s testom. Slovensko očernelo, tieto okresy musia dodržiavať najprísnejšie pravidlá

  • Čiernych okresov je opäť viac ako tých bordových
  • Od pondelka 15. novembra sú v platnosti nové opatrenia, test budeš potrebovať už aj v práci
covid automat 15.11
korona.gov.sk
  • Čiernych okresov je opäť viac ako tých bordových
  • Od pondelka 15. novembra sú v platnosti nové opatrenia, test budeš potrebovať už aj v práci

Od pondelka 15. novembra nás čaká nové rozdelenie okresov, ktoré je v porovnaní s minulým týždňom ešte horšie. Nie je prekvapením, že na mape Slovenska nenájdeme ani jeden zelený a oranžový okres. Je to spôsobené predovšetkým nízkou zaočkovanosťou seniorov a denným prírastkom nových prípadov, ktorý je počas posledných dní dosť vysoký.

Na mape však ostane niekoľko červených okresov, konkrétne ide o okresy Komárno, Šaľa, Dunajská Streda a Bratislava I. – V. Bordových okresov je o niečo viac, no v porovnaní s tými čiernymi je ich minimum. Do bordovej farby putujú okresy Malacky, Skalica, Myjava, Pezinok, Trnava, Senec, Galanta, Nitra, Zlaté Moravce, Hlohovec, Prievidza, Trenčín, Žilina, Dolný Kubín, Ružomberok, Revúca, Rožňava, Prešov a Sabinov.

Najviac okresov bude čiernych. Do tejto farby sa sfarbia okresy po celom Slovensku. Ide o okresy, ktoré majú málo zaočkovaných seniorov. Konkrétne budú v čiernej okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Košice I – IV, Košice – okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Medzilaborce, Michalovce, Martin, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Rimavská Sobota, Senica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom.

Čierne okresy

Aj tento týždeň je najviac okresov zafarbených do čierna, takže začneme opatreniami, na ktoré by mali dbať obyvatelia týchto častí Slovenska. Opatrenia sú v tejto fáze najprísnejšie. V čiernych okresoch sa obyvatelia môžu rozlúčiť s otvorenými fitness centrami. Tieto centrá budú zatvorené pre každého bez rozdielu, či je človek kompletne zaočkovaný, alebo nie.

terasa pivo uvoľňovanie
zdroj: TASR/František Iván

To isté platí aj pre reštaurácie. Tie môžu fungovať v režime okienkového výdaja alebo rozvozu. S posedením v interiéri podniku alebo na terase by si sa teda mal rozlúčiť. Hovorilo sa síce o možnosti návštevy reštaurácií pre očkovaných, no toto opatrenie zatiaľ platiť nebude.

V prípade hromadných podujatí opatrenia až také prísne nie sú. Zúčastniť sa ich môžu iba očkovaní a účasť je povolená iba 100 osobám. Podmienkou je, aby vznikol zoznam všetkých účastníkov a aby boli dodržiavané prísne protipandemické opatrenia.

V čiernych okresoch sa bohoslužby rušiť nebudú. Aj v čiernych okresoch sa môžu omše organizovať v troch režimoch. V prípade režimu základ je povinné vytvoriť zoznam účastníkov a dodržať, aby kapacita nepresiahla 1 osobu na 25 metrov štvorcových.

V prípade režimu OTP je taktiež povinný zoznam účastníkov a povolená maximálne 1 osoba na 15 metrov štvorcových. Ak sa bohoslužby budú môcť zúčastniť iba plne očkovaní, ich počet nebude môcť byť vyšší ako 100.

Aj v tomto prípade je povinné dodržiavať prísne protipandemické opatrenia a spísať zoznam účastníkov. 

Ak bývaš v čiernom okrese, nezabúdaj na to, že v interiéri a v hromadnej doprave musíš mať na ústach aj nose respirátor. Ak si v exteriéri vzdialený od cudzích ľudí menej ako dva metre, aj v tomto prípade musíš mať prekryté horné dýchacie cesty. Či si zvolíš rúško, šál alebo šatku cez nos, je len na tebe.

Bordové okresy

Ak je tvoj okres v bordovej farbe, na respirátor by si nemal zabúdať v interiéri, v MHD a ďalších dopravných prostriedkoch. Aj v tomto prípade platí, že v exteriéri je povinné rúško, ak si od cudzích osôb menej ako dva metre. 

Bordové okresy majú opatrenia o niečo jemnejšie ako tie čierne. V prípade hromadných podujatí sa organizátor môže rozhodnúť, v akom režime sa bude konať. Ak sa rozhodne pre režim základ, môže sa ho zúčastniť nanajvýš 6 účastníkov a musí byť spísaný ich zoznam.

Ak sa organizátor rozhodne pre režim OTP, môže naplniť maximálne 25 % kapacity. Čo však robiť, ak kapacita nie je určiteľná? V tomto prípade sa podujatia smie zúčastniť maximálne 50 osôb.

Ed Sheeran, billie eilish, marek mikič, kultúra, hudba, koncerty, festivaly,
zdroj: Archív Mareka Mikiča

Najlepšie sú na tom organizátori, ktorí si zvolia režim kompletne zaočkovaní, pretože v tomto prípade nemajú žiaden limit. Zabúdať by však nemali na zoznam účastníkov a takisto ani na respirátory či rúška.

Pozor by si mali dávať aj majitelia reštaurácií, ktorí fungujú v režime základ, pretože otvorený môžu byť iba okienkový predaj. Zároveň môžu jedlo a nápoje rozvážať.

V prípade OTP sú uzatvorené interiéry podniku, no jedlo možno predávať prostredníctvom okienka alebo rozvozu. Zákazníci môžu zároveň využiť terasu, no majitelia by mali brať do úvahy, že medzi stolmi musia byť dvojmetrové rozostupy a minimálne 50 % stien musí byť otvorených.

Ak sa majitelia podnikov rozhodnú obsluhovať iba kompletne zaočkovaných, v exteriéri nemajú žiadne obmedzenia. V interiéri môžu byť pri stole maximálne 4 osoby alebo osoby z jednej domácnosti. Rozostupy medzi stolmi musia mať 2 metre.

zdroj: tasr/AP Photo/Pavel Golovkin

Fitness centrá v bordových okresoch budú otvorené iba pre plne zaočkovaných, no v jednej chvíli v nich môže byť maximálne 20 osôb, respektíve 1 osoba na 15 metrov štvorcových. 

Bohoslužby sú povolené vo všetkých režimoch. V režime základ sa musí dbať na to, aby bola na 15 štvorcových metroch iba jedna osoba a v režime OTP môže byť zaplnených maximálne 25 % kapacity. Ak je kapacita neurčiteľná, bohoslužby sa smie zúčastniť iba 50 osôb.

V prípade kompletne zaočkovaných limit určený nie je. Vo všetkých troch režimoch je povinné spísať zoznam účastníkov.

Červené okresy

V červenej farbe bude od 8. novembra posledných 7 okresov. Práve tieto okresy sa môžu tešiť z uvoľnenejších opatrení. Aj v červených okresoch sa môžu konať hromadné podujatia vo všetkých troch režimoch.

V režime základ sa podujatia môže zúčastniť maximálne 10 osôb, v režime OTP maximálne 150 ľudí. To však platí len v prípade, že kapacita je neurčiteľná, inak platí obsadenie maximálne 25 % kapacity. Ak sa hromadné podujatie koná v režime plne zaočkovaní, kapacita limit nemá. Vo všetkých troch prípadoch je povinné mať zoznam účastníkov.

Podniky v režime základ môžu fungovať len na rozvoze a výdajnom okienku. V režime OTP môžu byť v interiéri pri stole maximálne 4 osoby alebo osoby z jednej domácnosti. Medzi stolmi musí byť dvojmetrový odstup. Na terasách obmedzenia nie sú. To isté platí aj v prípade režimu plne zaočkovaní.

fitness central koronavírus slovensko
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Ani v červených okresoch nemôžu fitness centrá fungovať v režime základ. Povolený je však režim OTP, kedy v priestore môže byť buď 20 osôb, alebo jedna osoba na 15 metrov štvorcových. V tomto režime je taktiež povinné zaobstarať zoznam účastníkov. V režime plne zaočkovaní môžu fitness centrá fungovať bez obmedzení.

Ako to bude s bohoslužbami? Tie môžu aj v týchto okresoch fungovať vo všetkých troch režimoch. V režime základ platí maximálne 1 osoba na 15 metrov štvorcových. V režime OTP sa omše môže zúčastniť 25 % celkovej kapacity, respektíve 150 osôb.

Ak sa omše budú môcť zúčastniť iba plne zaočkovaní, budú sa môcť konať bez limitu. Vo všetkých troch režimoch je potrebné zaobstarať zoznam účastníkov.

Aj v červenom okrese je povinné v interiéroch nosiť respirátor. Ten si však za rúško môžeš vymeniť v exteriéri, kde je jedno z nich povinné pri vzdialenosti ľudí do 2 metrov. 

Do práce už len s potvrdením

Ako sme ťa už počas týždňa informovali, posledné dni sa vláda zaoberala predovšetkým sprísňovaním pravidiel. Odborníci vládu žiadali, aby sa v červených a horších okresoch na vstup do zamestnania vyžadoval COVID pas, teda doklad o zaočkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 či o negatívnom teste na prítomnosť koronavírusovej infekcie.

O opatreniach poslanci rokovali v piatok 12. novembra. Vláda rokovala napríklad o tom, či sa budú musieť zamestnanci preukázať očkovaním, prekonaním alebo negatívnym testom. Zároveň sa riešilo to isté aj v prípade prevádzok. V prípade, že sa osoba rozhodne potvrdenie neukázať, hrozí jej, že do priestorov nebude pustená. 

zdroj: TASR/Martin Baumann

Poslanci sa venovali aj urážaniu zdravotníkov, s ktorým sa v poslednej dobe stretávame dosť často, no aj falošným COVID pasom, za ktoré sa budú rozdávať pokuty. Zmeny by mali prísť aj v oblasti pandemickej PN a ohrozovania poskytovania zdravotnej starostlivosti. 

K návrhu sa vyjadrilo 12 poslancov a k hlasovaniu sa poslanci dostali až o 15:04. Prísnejšie protipandemické opatrenia boli schválené. Hlasovania sa zúčastnilo 119 poslancov, za schválenie hlasovalo 84 z nich. Proti bolo 34 poslancov a hlasovania sa zdržal 1. 

Testovanie bude bezplatné

Ako uvádza agentúra SITA, novela Zákonníka práce zase v tejto súvislosti upravuje povinnosť zamestnávateľa skontrolovať zamestnanca. Ak sa potvrdením nepreukáže, zamestnávateľ ho nemusí vpustiť na pracovisko. Bude mu však musieť umožniť splnenie povinnosti aj iným spôsobom, a to bezplatným testovaním, ktoré zabezpečí zamestnávateľ.

Až vtedy, ak zamestnanec odmietne aj tento spôsob, zamestnávateľ to môže kvalifikovať ako prekážku v práci na strane zamestnanca, t. j. zamestnávateľ nebude povinný zamestnancovi prideľovať prácu, a to bez náhrady mzdy.

Strany sa však môžu dohodnúť na inom režime, napríklad náhrade mzdy či čerpaní dovolenky. Parlament zároveň schválil pozmeňujúci návrh skupiny koaličných poslancov, ktorým sa toto opatrenie časovo obmedzilo do 30. apríla 2022.

zdroj: SITA/Oliver Ondráš

V nadväznosti na úpravu v Zákonníku práce sa má upraviť aj štátna služba v osobitných predpisoch. Novelou zákona o sociálnom poistení sa zase upraví situácia, v ktorej je zamestnanec od 1. decembra 2021 uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nariadenia karanténny.

Nebude sa neho vzťahovať prechodné ustanovenie, v zmysle ktorého nárok na pandemické nemocenské počas krízovej situácie vznikne od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti.

Novela zákona o priestupkoch má tiež upraviť nové skutkové podstaty priestupkov, napríklad takú, ktorej cieľom je postihovať verbálne útoky a znevažovanie poskytovateľov a prijímateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj osôb zúčastňujúcich sa na jej poskytovaní.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Korona.gov.sk, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá