PREHĽAD: Hovorí sa o vzniku samostatnej Palestíny. Netanjahu odmieta „medzinárodný diktát“
- Prinášame prehľad vojny v Izraeli
- Biden hovorí o vzniku Palestíny, Netanjahu má iné podmienky
- Muž, s ktorého rodinou sme sa zhovárali, neprežil
- Prinášame prehľad vojny v Izraeli
- Biden hovorí o vzniku Palestíny, Netanjahu má iné podmienky
- Muž, s ktorého rodinou sme sa zhovárali, neprežil
Príbeh kibucu Nir Oz je vo vojnovom Izraeli len jedným z príkladov, čoho je schopné zlo a nenávisť jedného národa voči druhému. Keď siedmeho októbra 2023 vtrhli do tejto nebránenej dedinky ozbrojenci z gazanského hnutia Hamas, ich rukami prichádzali brutálnym spôsobom o život deti, ženy, seniori… A aj osoby schopné sa aspoň trochu brániť.
Z tejto komunity pochádzal aj Jair Jaakov. Muž, ktorého rodina v decembri zavítala do redakcie Startitup a celému Slovensku porozprávala svoj príbeh. V tom čase si myslela, že ich 59-ročného otca, brata či bratranca teroristi odviedli ako rukojemníka. V nádeji, že sa s ním opäť stretne, sa snažila dostať jeho meno a tvár na povedomie širokej verejnosti.
Kruté možnosti jeho osudu sa snažili vytesniť. Včera sa však dozvedeli správu, ktorá sa už dlhšie považovala za čoraz reálnejšiu, no predsa neprípustnú možnosť. Jair Jaakov zmizol siedmeho októbra, no do Gazy odvliekli len jeho telo. Izraelské autority v súčasnosti konštatujú, že umrel ešte v deň útokov, píše The Times of Israel.
Podobným spôsobom ostávajú v neistote rodiny mnohých ďalších unesených. Jaakov bol medzi 72 rukojemníkmi zajatými v kibuci Nir Oz. Z Izraela Hamas do Gazy odvliekol dovedna 253 ľudí vrátane žien či detí. K dnešku v zajatí zostáva 130 z nich, no Izraelské obranné sily (IDF) zistili, že 30 z nich už nežije. Niektorí umreli v zajatí, iní sa doň ani živí nedostali.
Čo sa vlastne teraz deje vo vojne?
Ako vieme, v reakcii na tieto útoky spustila izraelská vláda masívnu vojenskú kampaň v pásme Gazy za účelom zneškodniť predstaviteľov radikálneho Hamasu. Táto malá palestínska enkláva je však nesmierne husto osídlená a vojenské objekty sa nachádzajú v centre civilných budov či dokonca nemocníc.
Od októbra prišlo o život veľké množstvo civilistov. Presné čísla sú aj naďalej nejasné. Keďže o úmrtiach informuje ministerstvo zdravotníctva pod správou Hamasu, nie je ich možné overovať. Dosiaľ uvádzajú približne 29 000 obetí.
Ako sme písali v našej reportáži priamo z Izraela, teroristické organizácie vrátane Hamasu treba zneškodniť, s čím súhlasí azda celý západný svet. No to, akým spôsobom sa to izraelská armáda v súčasnosti snaží dosiahnuť, je veľkým otáznikom aj v očiach viacerých Izraelčanov – Židov, moslimov, kresťanov, ateistov…
Žiadna krajina jej nevie odporučiť, ako inak postupovať, no zároveň sa naďalej prizeráme smrti. Z pohľadu „nezaujatej osoby“ je ostreľovanie civilných oblastí, ktoré zároveň patria aj medzi vojenské objekty Hamasu, veľkým otáznikom alebo až niečím nepochopiteľným. Priamo v Izraeli sa o tom dá len ťažko rozprávať (pozn. red.).
Reportáže a rozhovory chronologicky:
Rodina rukojemníka EXKLUZÍVNE pre Startitup: Nezabúdajte na nás. O Jairovi nič nevieme už 68 dní
Rozhovor priamo z Izraela: Po neopísateľnom útoku ich syna odvliekli, mesiace žijú v strachu
VIDEOREPORTÁŽ z miest plaču: Stál som na mieste masakru a hľadel na boje v Gaze
Palestínsky štát?
Ako vysvetľuje The Jerusalem Post, viaceré významné krajiny začínajú Izrael vyzývať na ukončenie bojov. Zatiaľ čo prezident Spojených štátov amerických Joe Biden uvažuje o ukončení vojny, Hamas trvá na tom, že každá takáto dohoda musí zahŕňať trvalé prímerie a úplné stiahnutie síl IDF z Gazy.
Izrael tieto žiadosti v reakcii na pretrvávajúcu hrozbu zo strany radikálov odmieta. Podľa USA stále existujú ďalšie flexibilné možnosti vrátane požiadaviek na prepustenie palestínskych teroristov. Ani v tomto ohľade vláda Izraela nie je ochotná povoliť.
Biden zároveň potvrdzuje, že naďalej treba „neúnavne“ pracovať na čo najskoršom prepustení všetkých rukojemníkov. Taktiež sa čoraz častejšie hovorí o možnosti vzniku palestínskeho štátu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmieta vznik Palestíny bez vzájomného rokovania medzi predstaviteľmi Izraela a jeho autonómnych oblastí. Jednostranné uznanie palestínskej štátnosti podľa neho neprichádza do úvahy a oznámil to aj Bidenovi.
„Izrael jednoznačne odmieta medzinárodný diktát týkajúci sa trvalých dohôd s Palestínčanmi. Takáto dohoda sa dosiahne iba prostredníctvom priamych rokovaní medzi stranami, bez predbežných podmienok,“ píše predseda vlády.
Z môjho vlastného skromného pozorovania situácie v spoločnosti si dovolím konštatovať, že v izraelskej spoločnosti po útokoch zo siedmeho októbra pretrvávajú zmiešané nálady. Vznik samostatnej Palestíny však nie je niečím nerealizovateľným, množstvo miestnych to vníma ako relevantnú možnosť. Vystupovanie premiéra Netanjahua a naďalej pretrvávajúca neschopnosť oslobodiť viac ako 100 rukojemníkov ale spôsobujú, že jeho kabinet stráca na popularite aj podpore (pozn. red.).
Zdroje: The Times of Israel, The Jerusalem Post, Archív SIU