PREHĽAD: Odborníci hodnotia programy politických strán. Takto by sa postarali o Slovensko
- Experti a analytici sa zamerali na volebné programy politických subjektov
- V oblastiach zdravotníctva, školstva, financií či právneho štátu obstáli rôzne
- Experti a analytici sa zamerali na volebné programy politických subjektov
- V oblastiach zdravotníctva, školstva, financií či právneho štátu obstáli rôzne
Predčasné voľby do Národnej rady sú za rohom, a odborníci z rôznych agentúr si preto posvietili na volebné programy rôznych strán. Prezradili, v ktorých oblastiach sú jednotlivé subjekty dominantnejšie a v akých prípadoch platí opak.
Hnutie OĽANO a priatelia svoj program zverejnilo až vo štvrtok 21. septembra. Kľúčovými programovými prioritami hnutia OĽANO a priatelia sú boj proti korupcii, spravodlivosť pre každého, podpora rodín a mladých, kvalitné školstvo, vzdelávanie, výskum a fungujúce zdravotníctvo.
Čo sa týka zdravotníctva, najlepší predvolebný program má podľa analytikov strana SaS. Nasledujú Progresívne Slovensko (PS) a KDH. Na poslednom mieste skončila Republika. Celkovo hodnotili deväť strán, ktoré v relevantných prieskumoch dosahujú aspoň tri percentá a zverejnili svoj oficiálny program do konca minulého týždňa.
Agentúra TASR podotýka, že na štvrtom mieste sa umiestnili Demokrati, na piatom Hlas-SD, ďalej Smer-SD, Aliancia a SNS. Programy hodnotili piati zdravotnícki analytici – Dušan Zachar, Martin Vlachynský, Martin Smatana, Michal Štofko a Matej Mišík, a to z pohľadu ich prínosu i komplexnosti.
V prípade strán, ktoré sa umiestnili v prvej polovici hodnotenia, analytici ocenili vyššiu kvalitu programov oproti predošlému predvolebnému obdobiu.
Analytici zhodnotili, že vyššie umiestnené strany sa zhodujú v opatreniach zameraných na dlhodobú, následnú alebo sociálnu starostlivosť. Všetky sa tiež orientujú na presun zodpovednosti za svoje zdravie na pacienta a majú tendenciu pokračovať v rozbehnutých reformách, napríklad reforme zdravotníctva.
Líšili sa napríklad pri niektorých ideových otázkach, v otázkach spoluúčasti pacienta, doplatkov a poplatkov, ale aj v téme vlastníctva niektorých kritických infraštruktúr, ako napríklad záchranná zdravotná služba.
Verejné financie
Najlepší program do nadchádzajúcich parlamentných volieb v oblasti verejných financií majú SaS (7 bodov z 10), Progresívne Slovensko (6 bodov) a KDH (5 bodov). Vyplýva to z aktuálneho hodnotenia programov Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).
V zverejnenom rebríčku nasledujú Demokrati, Hlas a Republika (4 body), Aliancia a SNS (2 body), Smer-SD (1 bod), Sme rodina a OĽANO (0 bodov). INESS analyzoval program politických strán a hnutí, ktorých volebné preferencie dosiahli v prieskumoch aspoň 3 %.
Inštitút pripomenul, že deficit slovenských verejných financií by mal byť tento rok v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) najvyšší v EÚ a Európska komisia (EK) predpokladá toto prvenstvo aj budúci rok.
„Konsolidácia verejných financií bude vyžadovať nepríjemné a rozsiahle opatrenia na výdavkovej strane. Politické strany, ktoré v programoch reagujú na túto skutočnosť, preto získali v hodnotení viac bodov,“ priblížil analytik INESS, Radovan Ďurana.
Právny štát
Organizácia Via Iuris a Nadácia Zastavme korupciu hodnotili pred parlamentnými voľbami programy politických strán. Z pohľadu právneho štátu a boja proti korupcii najlepšie obstáli programy strán Demokrati, Progresívne Slovensko (PS), KDH a SaS. O výsledkoch informovali na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Najlepšie hodnotenie dostal program Demokratov, ktorý sa s odporúčaniami Via Iuris a Nadácie Zastavme korupciu zhoduje na 94 percent. Po ňom nasledujú PS (72 percent), KDH (56 percent), SaS (50 percent), Aliancia (28 percent) a Hlas-SD (17 percent).
Koalícia OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia získala šesť percent. Programu Smeru-SD a Sme rodina udelili nula percent. Smer-SD nemá podľa organizácie v oblasti právneho štátu zverejnené žiadne opatrenie.
Sme rodina má len štyri základné tézy a otázky, ako sú reforma prokuratúry, a ďalšie z oblasti právneho štátu podľa Via Iuris nerieši. S najhorším hodnotením skončili Republika a SNS.
„Program koalície OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia obsahuje desať strohých bodov nazvaných Zmluva so Slovenskom, v ktorých však chýbajú akékoľvek návrhy týkajúce sa boja proti korupcii a právneho štátu. Bod sme im udelili za verejne prezentovaný zámer upraviť paragraf 363 Trestného poriadku.“
„Strany Republika a SNS vo svojich programoch, navyše, jasne deklarujú aj úmysel obmedzovať práva občianskej spoločnosti a z toho dôvodu predstavujú ohrozenie pre demokraciu a právny štát,“ vysvetľuje Andrej Krajňák z Via Iuris.
Školstvo
V prípade školstva analytici INESS podotýkajú, „strany sa zhodujú, že chcú kvalitné, inkluzívne, pre 21. storočie aktuálne školstvo, v ktorom budú pracovať spokojní a schopní učitelia, ktorí nebudú učiť žiakov memorovaním, ale aktívnou formou ich naučia kriticky myslieť, spolupracovať a byť kreatívni“.
O prvé miesto sa v tejto oblasti podelili KDH a SaS, ktoré získali 7 z 10 bodov. Nasleduje PS s 5 bodmi a Demokrati či Hlas s 3 bodmi. Dva body udelili Aliancii a po jednom bode získali Republika so Smerom. Sme rodina a SNS získali 0 bodov a OĽANO v čase hodnotenia programov školstva nemalo ten svoj uverejnený.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, INESS