PREHĽAD: Pravidlá cestovania sa menia. Máme nový semafor a pribudnú testy na hraniciach
- Európsky semafor počíta s rovnakými pravidlami cestovania pre všetky krajiny
- Krajiny, ktoré budú podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb označené ako zelené, tak budú zelené aj na našom cestovateľskom semafore
- Európsky semafor počíta s rovnakými pravidlami cestovania pre všetky krajiny
- Krajiny, ktoré budú podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb označené ako zelené, tak budú zelené aj na našom cestovateľskom semafore
Slovenské hranice sa budú kontrolovať od 15. novembra, od tohto dátumu naša krajina zároveň prejde aj na plánovaný európsky semafor. To znamená, že všetky krajiny, ktoré podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) budú označené ako červené, tak budú červené aj na našom semafore. Až na niekoľko výnimiek sa to v súčasnosti týka drvivej väčšiny európskych krajín.
Ľudia, ktorí budú prichádzať z týchto krajín, budú mať povinnosť buď ísť do karantény, alebo prichádzať s testom. „S tým, že chceme našim občanom, ale aj cudzincom, ktorí budú vstupovať na územie Slovenskej republiky umožniť, aby sa nechali otestovať antigénovým testom, pokiaľ tak neurobia predtým, ako prídu k hraničnému priechodu,“ uviedol v Štúdiu televízie TA3 minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Pilotný projekt antigénového testovania by sa mohol začať v pondelok 9. novembra na ukrajinskej hranici. Testovať by mala súkromná spoločnosť, uviedol to štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Martin Klus.
Na ostatných hraniciach je podľa Klusa testovanie zrealizovateľné až po 15. novembri. Dôvodom je dostupnosť personálnych kapacít, ako sú policajti, vojaci či zdravotníci. Otvorených by mohlo byť približne 37 hraničných priechodov.
https://www.facebook.com/policiaslovakia/photos/basw.AboMPwNZKwpWm7CZdfaouW_4iOOaI5QfPyvlhCg_n7ivEGPrYUTuGhjQ4jGSKSNUSEhIh9Se0ggIN_AN1kldWeVBFqfzRv6-zepJZyg_b-MNdu738xryjRSn1zYCdhyHmjhdfKhMlO6Rn1m-iXZNhAGwGkpbmjwfIx4rsW7EVhITLh3awJviN-439qEAVPpp13I/3872158209481039/?opaqueCursor=Abo2PrPMFx6Bc1xJ3HK6nn2rVntERGTfs1HUjSjGl_Kj-QBndMS0QeB1ngpeucRw6jRDY6PJxG93ivcOQvB0zYeWNLOYKjD_nCYSUUK-C6DmMwcZf0q-iEvytZl7K_XN-10NJVBqdD6U-qGmn-igbNjypl4ER7Ob1w-lZFfgu37y6_nLDXluNfdnGfXtBC6Bb5LpQTFZAI2AI89HC9x_pd2q4ZJoJzT8ytQB_qNh1s8gLkFQUMRZdSA_z9fyrxWpU7hHkpGjVeHJVliRl_zreh7DCEABRzIQR5ioftnmZnhzAPrqh3JodcvG46GhrhCM7VtX231Pmx5e5oJgn0QtVu4PK7EBfWFLbINBCOw4TVhyfxiUyoZXPSBzPYNUaDBBjmTPwRFRNqbT1saVeWj3KcCTrrhEBzJkT8vxGzXUa3QcOAw1CxbkqGK3_onAp-qoC0-J6M50SF_Di1SIqV-SaUqHAEOPPdbD6TIFss9BcTeea8VZrLatooIeUrpGg72xqyrWUpMlB74QqqyDZa_SyJnJP3TJnH5C9m2IhKMgbiSb6nbsYt6sHjbMcs2l4NwYdppwbYMDa0kLipIQOM1sQOoFl-qgBSkvdqzX8adIrfe2wAY2lVKfoYetiS0XGpNEaRS9tnfPFkDwfmGdrtymy1KG3JCy431whgLiI_wtFLH8cnHIYIVhtEsb0ZCpWjBzNdR8uEOoXI2imOfd3belcLBdCaTfS8HmjzCmMU4e2R8ZB-ZSas81DyuYuYUEibwKEFFb0BvAl3i3OUTb8ZZLYGfO
Antigénové testy by sa mohli používať aj na letiskách. Zatiaľ však podľa Klusa dokáže Slovensko skontrolovať, či sa ľudia po príchode zaregistrovali. Situáciu by zmenilo, ak by pribudli lety do viacerých krajín a stúplo by aj ich množstvo.
Výnimku z testovania na hraniciach by mohol mať tranzit, pendleri či turnusoví zamestnanci. Klus potvrdil, že ÚVZ plánuje zrušiť niektoré výnimky platné pre cestovanie z a do Českej republiky.
Vykompenzovať by to mali nové opatrenia, napríklad zrušenie hraničného limitu 30 kilometrov smerom zo Slovenska. Zamestnanec pražskej firmy by sa tak mohol považovať za pendlera alebo turnusového zamestnanca v závislosti od toho, ako často hranicu prechádza, načrtol Klus.
Nový režim by od 15. novembra mal byť spojený prinajmenšom s dvojtýždňovým testovaním. Ako dodal štátny tajomník, režim na hraniciach i konkrétne opatrenia budú však závisieť predovšetkým od epidemiologickej situácie.
Jednotný semafor
Zatiaľ čo v súčasnosti niektoré krajiny hodnotia riziko iných členských štátov v súvislosti s mierou infekcie, nový prístup je iný. Stanovuje spoločné kritériá pre hodnotenie rizika nákazy novým koronavírusom v každej krajine a regióne.
Hodnotenie rizika sa bude vykonávať na základe počtu testovaní v každej krajine na 100 000 obyvateľov v týždni pred dátumom finálneho hodnotenia. Do úvahy sa bude brať aj percentuálny podiel pozitívnych testov, ako aj počet nových prípadov za posledné dva týždne.
Spoločný prístup členských štátov predpokladá spoločné mapovanie rizikových oblastí na území Európskej únie takto:
Zelená – vycestovanie je bezpečné
Ide o krajiny, v ktorých je počet zistených prípadov koronavírusu nižší ako 25 počas dvoch týždňov a percento pozitívnych testov je menej ako štyri percentá
Oranžová – mierne riziko
Sú to krajiny, v ktorých je celkový počet nových prípadov počas dvojtýždňového obdobia menší ako 50, ale percento pozitívnych testov zo všetkých testov na COVID-19 je štyri percentá alebo viac. Rovnako ide o oblasti, v ktorých sa celkový počet nových prípadov pohybuje medzi 25 a 150. Zároveň sa však musí percento pozitívnych testov pohybovať pod štyrmi percentami.
Červená – vysoké riziko
Pôjde o zvyšné krajiny, ktoré nespĺňaju vyššie uvedené kritériá.
Šedá – stupeň rizika nie je jasný
Ide o krajiny s nedostatkom dostupných informácií na posúdenie kritérií navrhovaných komisiou. Tiež môže ísť o krajiny v ktorých počet vykonaných testov na 100 000 ľudí je menej ako 300.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: schengenvisainfo.com, TA3, MZV