PREHĽAD: Rekordný rast cien a pozastavenie projektu plynovodu, ekonomika má za sebou divoké dni
- Masívne sankcie na Rusko, pozastavenie projektu plynovodu alebo rekordný rast cien
- Prinášame ti súhrn najzaujímavejších informácií z oblasti ekonomiky
- Masívne sankcie na Rusko, pozastavenie projektu plynovodu alebo rekordný rast cien
- Prinášame ti súhrn najzaujímavejších informácií z oblasti ekonomiky
Rekordný rast cien, pozastavenie projektu plynovodu Nord Stream 2, uvalenie sankcií na Rusko, pokles nemeckej ekonomiky alebo rast americkej ekonomiky. Agentúra TASR prináša súhrn najzaujímavejších informácií z oblasti svetovej ekonomiky za posledný týždeň.
Najvyššia úroveň inflácie
Zotavovanie ekonomiky eurozóny sa tento mesiac zrýchlilo, keďže uvoľnenie reštrikcií súvisiacich s pandémiou nového koronavírusu podporilo dominantný sektor služieb. Ako informuje TASR, spotrebitelia však čelia rekordnému rastu cien. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spoločnosti IHS Markit.
Rekordný rast cien sa týka aj nehnuteľností na Slovensku, kde majú mnohí ľudia problém získať financie na vlastné bývanie. Zlepšiť situáciu na Slovensku má v pláne Flat Zone. V našom článku si môžeš prečítať, odkiaľ tento startup pochádza, a prečo si na expanziu vybrali práve trh u nás.
Kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, po očistení od sezónnych vplyvov vo februári vyskočil na päťmesačné maximum 55,8 bodu z 52,3 bodu v januári.
Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok oznámil, že pozastavuje projekt plynovodu Nord Stream 2. Išlo o reakciu na to, že Rusko uznalo dva separatistické regióny na Ukrajine a vyslalo tam vojakov.
Inflácia v eurozóne sa na začiatku roka zrýchlila a dostala sa na nový rekord. Index spotrebiteľských cien v eurozóne v januári medziročne stúpol o 5,1 % po zvýšení o 5 % v predchádzajúcom mesiaci, potvrdil Eurostat svoj rýchly odhad z 2. februára. Inflácia v regióne sa dostala na najvyššiu úroveň od zavedenia eura v roku 1999.
Masívne sankcie na Rusko
Americká ekonomika v poslednom kvartáli 2021 rástla rýchlejšie, ako naznačil predbežný odhad. Podľa revidovaných údajov ministerstva obchodu sa hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov v období október-december zvýšil medziročne o 7 %.
Prezidenti a predsedovia vlád EÚ sa zhodli, že na Rusko uvalia sankcie, ktoré budú mať „masívne následky“ pre jeho sektory energetiky, financií aj dopravy. Brusel zároveň rozšíri sankčný zoznam o mená ďalších osôb z Ruska a upraví kritériá, podľa ktorých vyhodnocuje, kto naň patrí.
Európski lídri zároveň spoločne odsúdili Kremeľ za jeho útok na Ukrajinu a vyzvali Moskvu, aby bezpodmienečne stiahla všetky svoje sily z celého územia svojho západného suseda.
Nemecká ekonomika v poslednom štvrťroku minulého roka medzikvartálne klesla, pokles bol však miernejší, než uvádzal predbežný odhad. Informoval o tom v piatok nemecký štatistický úrad Destatis. Nemecká ekonomika klesla vo 4. štvrťroku medzikvartálne o 0,3 %, zatiaľ čo v predchádzajúcom štvrťroku zaznamenala rast o 1,7 %.
Podľa TASR sa pod pokles sa podpísala najmä štvrtá vlna pandémie, ktorá zasiahla do spotrebiteľských výdavkov. Napriek poklesu bol vývoj lepší, než hovoril predbežný odhad z konca januára, podľa ktorého HDP Nemecka klesol o 0,7 %.
Možné dôsledky konfliktu na Ukrajine
Konflikt na Ukrajine môže z tohtoročného očakávaného rastu ekonomiky eurozóny zoškrtať 0,3 až 0,4 %. Uviedol to pre členov Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) hlavný ekonóm ECB Philip Lane.
Ruská invázia na Ukrajinu sa odrazila na vývoji ratingov obidvoch štátov. Agentúra Standard & Poor’s (S&P) reagovala znížením ratingu Ruska aj Ukrajiny, Fitch zredukovala rating Ukrajiny a Moody’s oznámila, že rating Ruska a Ukrajiny by mohla znížiť v krátkom období.
Dokonca aj mnohí odborníci sa zhodujú, že svet, ako ho poznáme, sa natrvalo zmení a dnes nik nevie, čo nás v najbližšom období čaká. V našom článku sa môžeš dočítať, prečo invázia Ruska na Ukrajinu nenecháva chladnými ani firmy a podnikateľov, ktorí pôsobia v našej krajine.
Európska únia spolu so Spojenými štátmi a ďalšími západnými partnermi oznámila v sobotu večer nové sankcie voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. Podľa TASR medzi nimi figuruje vylúčenie niekoľkých ruských bánk zo systému medzibankových platieb SWIFT.
Svoje rozhodnutie západní lídri zdôvodnili pokračujúcimi útokmi na Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá. Lídri západných štátov deklarovali, že v tejto situácii sú „rozhodnutí pokračovať v reštrikciách, ktoré Rusko ešte viac izolujú od medzinárodného finančného systému a našich ekonomík“.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy