Prehľad: Slováci vo veľkom kupujú neúčinné respirátory z Číny. Takto odhalíš podvodné kúsky bez ochrany

  • Po tom, ako dala vláda ľuďom dôrazné odporúčanie, aby rúška vymenili za respirátory, sa po nich v obchodoch doslova zaprášilo
  • Kúsky nesúce označenie FFP2 a FFP3 ľudia zháňajú v lekárňach, potravinách či dokonca v novinových stánkoch, nakoľko sa objavili aj ako prílohy k časopisom
  • Avšak nie každý respirátor, ktorý na prvý pohľad nesie takéto označenie, je aj naozaj účinný a poskytuje dostatočnú ochranu pred koronavírusom
matovič, respirátor
TASR/Jaroslav Novák. archív Startitup
  • Po tom, ako dala vláda ľuďom dôrazné odporúčanie, aby rúška vymenili za respirátory, sa po nich v obchodoch doslova zaprášilo
  • Kúsky nesúce označenie FFP2 a FFP3 ľudia zháňajú v lekárňach, potravinách či dokonca v novinových stánkoch, nakoľko sa objavili aj ako prílohy k časopisom
  • Avšak nie každý respirátor, ktorý na prvý pohľad nesie takéto označenie, je aj naozaj účinný a poskytuje dostatočnú ochranu pred koronavírusom

Aj slovenské internetové obchody sú plné respirátorov, ktoré nesú označenie KN95/FFP2 a zväčša sú ponúkané aj za dobrú cenu. Ľudia ich vo veľkom kupujú, v dobrej viere, že nimi budú lepšie chránení pred novým koronavírusom.

Má to však veľký háčik. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o účinný respirátor, pokiaľ tento produkt nesie označenie KN95, znamená to, že neprešiel európskym schvaľovacím procesom. Takéto výrobky tak poskytujú zásadne zníženú ochranu, a to aj napriek tomu, že sú vizuálne veľmi podobné tým s označením FFP2.

Slovenské mestá nechcú čakať na vládu, zadarmo svojim obyvateľom rozdajú ochranné respirátory

FFP2 sú ale robustnejšie a spravidla museli prejsť hneď niekoľkými skúškami orientovanými na zachytávanie miniatúrnych kryštálov NaCl (kuchynskej soli), ktoré v teste zastupujú pevné častice ako prach, peľ a podobne.

Dôležitejší je fakt, že prešli aj testom na záchyt veľmi malých kvapiek parafínu. Tie v skúške zastupujú kvapaliny ako napríklad kvapalný aerosól s mikroorganizmami.

Čínska norma vedúca k označeniu KN95 sa však testom filtrácie parafínu vôbec nezaoberá. Jednoduché konštrukcie respirátorov KN95 tak zlyhávajú v záchyte kvapalných látok vrátane kvapôčok a aerosólu s vírusmi. 

Mal by štát zadarmo ľuďom rozdávať respirátory?

Navyše, čínske respirátory KN95 netesnia na väčšine európskych tvárí. Je to spôsobené tým, že priľnavosť respirátorov sa testuje na tvárach dobrovoľníkov v špeciálnej komore. Číňania tento aspekt testujú ma Aziatoch, Európania zase na európskych dobrovoľníkoch.

Aziati majú ale výrazne odlišný tvar tváre než veľká väčšina Európanov. Je pritom dôležité si uvedomiť, že aj štrbina s priemerom desatiny milimetra je pre vírusové kvapôčky obrovskou bránou do našich dýchacích ciest.

Ako ich rozoznať?

Respirátory FFP2 certifikované podľa noriem únie majú na vrchnej strane nezmazateľne vytlačený názov respirátora a platnú normu, podľa ktorej bol výrobok certifikovaný (EN 149: 2001 + A1: 2009).

zdroj: TASR/DPA

Na výrobku nájdeš aj označenie triedy ochrany (FFP2) a značku R (opakovateľne použiteľný) alebo NR (jednorazový).

Značka CE spolu so štvormiestnym číslom zase udáva akreditovanú skúšku, na základe ktorej bol udelený príslušný certifikát. Niektorí podvodníci z Číny však na svoje produkty umiestňujú skratku CE aj bez európskeho certifikátu. Takýmto spôsobom chcú dosiahnuť, aby u európskych spotrebiteľov navodili dojem, že ide o výrobok, ktorý spĺňa normy EÚ.

AKTUÁLNE: Na Slovensku a v Česku máme vlastného mutanta koronavírusu. V testoch sa tvári ako britský variant

Pri odhalení podvodu spravidla uvádzajú, že ide o skratku úvodných písmen slovného spojenia „China Export“.

Niekedy dokonca sfalšujú certifikát alebo získajú certifikát na pár exemplárov kvalitných respirátorov a spolu s ním dodávajú do Európy aj nefunkčné lacné kusy. 

V čom spočíva výhoda FFP2 respirátorov?

FFP2 masky bez výdychového ventilu poskytujú filtráciu vdychovaného aj vydychovaného vzduchu. Tieto masky majú však filtračnú životnosť a mali by sa po niekoľkých hodinách vymeniť. Výhodou respirátorov môže byť aj to, že dobre priliehajú a dizajn používateľa prirodzene navádza nasadiť si masku správne a zbytočne sa jej nedotýkať, čím sa znižuje riziko kontaminácie rúk, ako aj samotného respirátora.

Ak respirátor neprekrýva okrem úst aj nos, nespĺňa tým svoju ochrannú funkciu a nemožno ho považovať za zvýšený štandard ochrany pre človeka a ani pre jeho okolie.

Mali by všetci vymeniť bežné rúška za FFP2 respirátory?

Odporúčajú sa všetky typy ochrany tváre, avšak za predpokladu správneho používania. Široká verejnosť sa podľa rezortu zdravotníctva aj naďalej dokáže účinne chrániť kombináciou správne nasadeného rúška a dodržiavaním opatrení.

V akých situáciách môže byť FFP2 respirátor vhodnejší než rúško?

Použitie FFP2 respirátorov odborníci odporúčajú v situáciách s vyšším rizikom infekcie – ak sa človek ocitá v spoločnosti väčšieho počtu ľudí dlhší čas v uzavretom priestore. Nosenie respirátora by si mal zvážiť pri ceste taxíkom či hromadnou dopravou alebo pri návšteve rušných predajní či služieb so zvýšeným pohybom osôb. Ak má respirátor výdychový ventil, musí byť naviac prekrytý chirurgickým rúškom. 

zdroj: TASR/AP Photo/Martin Meissner

Prečo niektoré krajiny nariadili povinné nosenie respirátorov?

Vzhľadom na rýchlejší prenos niektorých mutácií vírusu SARS-CoV-2 sa predpokladá, že pri nedodržiavaní správneho nosenia rúšok a nedodržiavaní opatrení je vysoké riziko enormného nárastu nových prípadov.

Nariadenie nosenia FFP2 respirátorov preto pravdepodobne súvisí najmä s tým, že nie sú dodržiavané nastavené opatrenia (najmä v oblasti sociálnych kontaktov) a nie sú nastavené najstriktnejšie opatrenia, ako napríklad úplný lockdown.

Mám nosiť dve rúška naraz?

Na nosenie dvoch rúšok naraz v súčasnosti existujú rôzne názory, pričom argumenty v prospech dvojitého rúška sú zatiaľ zväčša v teoretickej rovine. Ak sú rúška jednorazové alebo z husto tkanej bavlny a sú obe nasadené správne, pravdepodobne poskytujú väčšiu ochranu pred šírením nového koronavírusu.

Je to kvôli tomu, že dochádza k ďalšej filtrácii častíc. Logika za odporúčaním je tu jednoduchá – viac vrstiev znamená účinnejšiu filtráciu.

Nosenie dvoch masiek však môže ľuďom poskytnúť falošný pocit bezpečia. Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že vírus SARS-CoV-2 môže do tela prenikať aj sliznicou oka, čiže sa nemožno spoliehať na ochranu iba pomocou zdvojeného rúška.

Len nosenie respirátora nemusí stačiť. Slováci by mali zvážiť jeho prekrytie dodatočným rúškom

Platí tiež, že ak sú masky nasadené nesprávne a vzduch uniká po ich okrajoch, sú znečistené alebo vyrobené z nekvalitného materiálu, ani dvojitá ochrana nemusí byť efektívna. Zdvojené nosenie tzv. chirurgických rúšok môže dokonca znížiť ich účinnosť – materiál jednorazového rúška má veľmi dobré filtračné vlastnosti a ich slabinou býva najmä to, že nemusia dobre priliehať k tvári.

Zdvojenie masiek môže zvýšiť odpor pri dýchaní a nechtiac viesť k tomu, že cez medzery bude unikať ešte viac nefiltrovaného vzduchu. Hlavnou úlohou rúšok je však zachytávať kvapôčky s vírusom. a tým zabrániť šíreniu nákazy z infikovanej osoby na ostatných.

Nedá sa preto vylúčiť, že zdvojené rúška nemusia dostatočne dobre spĺňať ich primárnu funkciu. Ak sa chceš lepšie chrániť, v prvom rade sa zameraj na dodržiavanie odstupu od iných ľudí a v spoločnosti tráv iba nevyhnutné minimum času.

Treba tiež pripomenúť, že medzinárodné zdravotnícke organizácie v týchto dňoch sumarizujú a vyhodnocujú robustnejšie dáta o účinnosti FFP2 respirátorov pri ochrane proti SARS-CoV-2, ako aj o ich efektivite pri použití širokou verejnosťou. Odporúčania rezortu zdravotníctva sa preto môžu v budúcnosti upraviť tak, aby boli v súlade s novými relevantnými vedeckými poznatkami.

Zdroje: WHO, MZSR, CDC, ÚVZ

Najnovšie videá

Trendové videá