PREHĽAD: Slovensko sa spojilo na pomoc Ukrajine. Takto môžeš prispieť aj ty

  • Zapoj sa do pomoci Ukrajine
  • Prispieť môžeš rôznymi spôsobmi
  • Prinášame ti zoznam možností, ako a kde môžeš pomôcť
utecenci
Utečenci z Ukrajiny na slovenských hraniciach TASR/Milan Kapusta
  • Zapoj sa do pomoci Ukrajine
  • Prispieť môžeš rôznymi spôsobmi
  • Prinášame ti zoznam možností, ako a kde môžeš pomôcť

Ukrajina čelí invázii a jej obyvatelia boli nútení opustiť svoje domovy a zanechať v nich všetko, čo nezvládali v rýchlosti pobrať. Krajiny im otvárajú svoje hranice, medzi nimi aj Slovensko. 

K nám prichádzajú bez jedla, často v premočených a špinavých veciach, svoje domovy opustili narýchlo. Slovensko sa spojilo a je odhodlané pomôcť. Prinášame ti zoznam organizácií, ktoré poskytujú každému možnosť pomôcť.

Pokiaľ chceš aj ty podať pomocnú ruku, môžeš tak urobiť rôznymi spôsobmi. Prinášame ti tipy, ako na to.

Pomôž ako dobrovoľník

Pomoc môžeš poskytnúť aj prostredníctvom organizácií, ktoré sú k hraniciam Ukrajiny vysielané. Okrem dobrovoľníkov často žiadajú o poskytnutie zásob, diek a prikrývok a potravín.

Na Slovensku takúto pomoc poskytujú organizácie Slovenský Červený kríž, Ambrela, Ukraine Slovakia-SOS či Človek v ohrození.

Mnohé organizácie založili finančné zbierky a ich výťažok pôjde na pomoc samotným obyvateľom, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy, no aj vojakom a ľuďom, ktorí sa rozhodli Ukrajinu neopustiť. Informácie pravidelne zverejňujú na sociálnych sieťach a svojich stránkach, stačí si vybrať organizáciu a zvoliť formu pomoci.

Prispej finančne

Na finančných zbierkach sa podieľajú organizácie a kampane, ako napríklad #KtoPomôžeUkrajine, Človek v ohrození, Sme spolu, Integra a Magna, ktorá poskytuje zdravotnú starostlivosť v oblastiach Donecka a Luhanska.

Depaul je organizácia, ktorá pôsobí v Charkove, Kyjeve, Odese a Ivano-frankovskej oblasti, taktiež ponúka finančnú zbierku na pomoc obyvateľom Ukrajiny žijúcich v týchto okupovaných oblastiach, no aj tým, ktorí museli krajinu opustiť.

Zbierku organizuje aj nadácia Úsmev ako dar, ktorá pomáha rodinám postihnutým chudobou.

Pápežská nadácia ACN prostredníctvom zbierky ponúka pomoc diecézam v núdzi, ktoré sa nachádzajú v regiónoch Charkova, Záporožia, Donecka, Odesy a na Kryme. Podobne tak aj Slovenská Katolícka CharitaEvanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku.

Celosvetová organizácia UNICEF ponúka prostredníctvom finančnej zbierky pomoc deťom, aby im uľahčili ťažkú situáciu, ktorej musia v takom skorom veku čeliť.

Ponúkni ubytovanie

Obyvatelia v dedinkách, ktorí sa nachádzajú najbližšie k hraniciam s Ukrajinou, začali pripravovať voľné izby vo svojich domoch pre utečencov. Prostredníctvom organizácií môžeš pomôcť aj týmto spôsobom.

V Kráľovej Lehote sa pripravuje na poskytnutie ubytovania aj Ranč, ktorý bude ponúkať ubytovanie aj jedlo pre ľudí v núdzi. Ponúka ho organizácia Mládež pre Krista Slovensko, ktorá spolu s ním zriadila aj transparentný účet.

Svoju nehnuteľnosť môžeš ponúknuť aj ty. Cez formulár organizácie Kto pomôže Ukrajine sa môžeš prihlásiť so svojím bytom či chatkou, ale aj s celým hotelom či penziónom. Ubytovanie môžeš poskytnúť zadarmo, ale aby si pokryl náklady, môžeš vyžadovať aj poplatok.

https://www.facebook.com/milan.dubec/posts/10223886941054262

Produkty známych značiek

Firmy na Slovensku sa pokúšajú prispieť aj prostredníctvom predaja špeciálnych produktov. Zárobok z predaja neskôr venujú na pomoc utečencom a obyvateľom, ktorí utrpeli.

Jedným z nich je aj známa slovenská značka Fusakle. Na webe predajcu pribudli ponožky, ktoré sú v tematike Ukrajiny.

Niektoré firmy sa rozhodli predávať takzvaný „fiktívny“ produkt. Medzi nimi aj spoločnosť Soaphoria.  

Pomáhajú samosprávy

Po celom Slovensku sa mobilizujú samosprávy, ktoré rovnako žiadajú svojich obyvateľov o pomoc. Od dobrovoľníkov až po deky a potraviny či miesto na spanie, pomoc môžu obyvatelia poskytnúť rôznymi spôsobmi.

Do dnešného dňa sa do pomoci utečencom z Ukrajiny zapojila Bratislava, Prievidza, Komárno, Myjava, Dubnica nad Váhom, Trenčín, Senec, a mnohé iné.

Podľa informácií TASR sa na pomoc pripravuje aj Prešov, Nitra, Snina, Banská Bystrica, alebo mestská časť Petržalka, ktoré taktiež ponúkajú finančnú pomoc a pripravujú sa nielen na ubytovanie ale aj transport ukrajinských obyvateľov od hraníc až do samotných miest.

Spolu so samosprávami sa zapojili aj menšie mestské organizácie. V Trnave je to napríklad Baterkáreň, OC Hypka v Bardejove, Stredná zdravotnícka škola v Dolnom Kubíne.

Okrem toho Predsedníctvo Združenia miest a obcí zriadilo transparentný účet, ktorý bude slúžiť na pomoc s migráciou ukrajinských obyvateľov na Slovensko.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Ambrela, Ukraine Slovakia-SOS, Človek v ohrození, Donio, Sme Spolu, Integra, Magna, Depaul Slovensko, Úsmev ako dar, ACN, Slovenská Katolícka Charita, Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku, UNICEF, Fusakle, Sophoria, Facebook, Facebook, Facebook, Facebook, Facebook, Facebook, Petržalka, Facebook, Facebook, TASR, Mládež pre Krista Slovensko

Najnovšie videá

Trendové videá