PREHĽAD: Štát zverejnil ťahák pre Slovákov: Na týchto miestach si vybavíš doklady najrýchlejšie

  • Ministerstvo vnútra zverejnilo priemerné čakacie doby na Slovensku
  • Najdlhšie sa čaká v Bratislavskom kraji, najkratšie v Banskobystrickom 
Cestovný pas a mobil v rukách
Ilustračné foto: TASR/Štefan Puškáš, Unsplash/Luis Villasmil
  • Ministerstvo vnútra zverejnilo priemerné čakacie doby na Slovensku
  • Najdlhšie sa čaká v Bratislavskom kraji, najkratšie v Banskobystrickom 

Vybavovanie cestovných dokladov je činnosť, na ktorú sa neteší pravdepodobne žiaden Slovák, ale absolvovať ju musíme všetci. Poznáš to, dlhé rady, často stiesnené priestory a množstvo času, ktorý na úradoch obvykle stráviš.

Najdlhšie sa čaká v Bratislavskom kraji, najkratšie v Banskobystrickom 

Samozrejme, čakacie lehoty majú na rôznych prevádzkach rôznu dĺžku. Ministerstvo vnútra aktuálne zverejnilo tabuľku časov, koľko priemerne stráviš na úradoch. 

Na vybavenie cestovných dokladov sa najdlhšie čaká v Bratislavskom kraji, kde je to priemerne 72 minút, a najkratšie v Banskobystrickom kraji, kde je to 21 minút. 

Ministerstvo vnútra pred letnou sezónou verejnosť upozorňuje, že najvyťaženejšie sú klientske centrá a doklady si môžu ľudia vybaviť na ktoromkoľvek oddelení dokladov na Slovensku. Úrad taktiež odporúča navštíviť menšie pracoviská oddelení dokladov PZ.

Tabuľka, ktorú ministerstvo vnútra zverejnilo na Facebooku, štartuje dvojtýždňovú informačnú kampaň na sociálnych sieťach, kde chcú ľuďom poskytnúť základné informácie – ako a kde si najrýchlejšie vybaviť cestovný doklad.

Ako dlho sa čaká na jednotlivých pracoviskách

priemerná dĺžka čakania na úradoch pri vybavovaní dokladov
zdroj: Reprofoto: Facebook/Ministerstvo vnútra SR

priemerná dĺžka čakania na úradoch pri vybavovaní dokladov
zdroj: Reprofoto: Facebook/Ministerstvo vnútra SR

Nezabudni si skontrolovať platnosť dokladov

Pred kúpou dovolenky si treba skontrolovať platnosť cestovného pasu. Občania sa tak môžu vyhnúť situácii, keď po zakúpení pobytu zistia, že potrebujú nový cestovný pas a do odchodu si ho nestihnú vybaviť. Skontrolovať treba aj doklady detí. Pre mladšie ako 15 rokov slúži cestovný pas ako doklad totožnosti. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

„Každé dieťa, ktoré ešte nedovŕšilo 15 rokov a nemá vydaný platný plnohodnotný občiansky preukaz s fotografiou, musí mať do štátov, kde je tento doklad postačujúci na vycestovanie, pri vycestovaní do zahraničia platný cestovný pas,“ pripomenula Bárdyová.

Ak pri kontrole nebude mať dieťa vlastný cestovný pas, môžu mať rodičia nepríjemnosti pri dokazovaní, že dieťa patrí im. „Preto treba myslieť v predstihu a na všetko sa pripraviť,“ upozornila.

Občiansky preukaz aj cestovný pas si možno vybaviť aj pred skončením ich platnosti na ktoromkoľvek oddelení dokladov. Občiansky preukaz je možné bezplatne vymeniť už 180 dní pred skončením jeho platnosti.

O prvý občiansky preukaz je možné požiadať 30 dní pred dovŕšením 15 roku veku občana. Pred uplynutím platnosti sa dá vybaviť aj cestovný pas, pretože niektoré krajiny vyžadujú, aby platil ešte aspoň pol roka po návrate zo zahraničia.

Polícia dlhodobo zaznamenáva na oddeleniach dokladov nápor. Od začiatku roka týždenne prijíma v priemere okolo 14 000 žiadostí o vydanie občianskeho preukazu.

Priemerný počet žiadostí o cestovný pas za týždeň v súčasnosti narástol z 8 500 na viac ako 10 000. Vzhľadom na blížiace sa letné dovolenkové obdobie polícia predpokladá ďalší nárast. Kratšie čakacie doby sú na menších pracoviskách.

Informácie o krajine a podmienky týkajúce sa cestovných dokladov si občania môžu overiť na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Ministerstvo vnútra SR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá