Svojmu vynálezcovi priniesol Nobelovu cenu, no na COVID neúčinkuje. Ako sa Ivermektín stal hviezdou dezinfoscény
- Širokospektrálne antiparazitikum Ivermektín získalo pozornosť celého sveta, jeho výsledky sú však protichodné
- Okrem neho na Slovensku existuje viacero liekov, ktoré je možné v podpornej liečbe pri ochorení COVID-19 využiť
- Použitie Ivermektínu spochybňuje domáca, aj zahraničná vedecká obec
- Môžeme ho nájsť vo viacerých formách, rovnako s určením pre ľudí alebo zvieratá
- Širokospektrálne antiparazitikum Ivermektín získalo pozornosť celého sveta, jeho výsledky sú však protichodné
- Okrem neho na Slovensku existuje viacero liekov, ktoré je možné v podpornej liečbe pri ochorení COVID-19 využiť
- Použitie Ivermektínu spochybňuje domáca, aj zahraničná vedecká obec
- Môžeme ho nájsť vo viacerých formách, rovnako s určením pre ľudí alebo zvieratá
Stal sa z neho ošiaľ aj politická zbraň. Pritom je to len liečivo, ktoré zachránilo od jeho prvej produkcie stovky zvieracích aj ľudských životov. Pozrime sa na Ivermektín nestranne, bez politického balastu.
„Ivermektín je antiparazitikum, ktoré má aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri COVID-19. Podporuje to narastajúci počet štúdií, ktoré poukazujú na jeho účinnosť nielen v rámci in-vitro a zvieracích modelov, ale aj v mnohých klinických podania z centier a krajín z celého sveta,“ informuje Ministerstvo zdravotníctva.
Preukázal rôzne účinky v minulosti
Za posledných 50 rokov vedci zistili, že Ivermektín môže mať okrem boja proti parazitom aj iné interakcie. Existujú dokonca náznaky, že Ivermektín má v laboratóriu antivírusové účinky na RNA vírusy ako Zika, Hendra a HIV1, štúdie na zvieracích modeloch však boli v tejto problematike doposiaľ nepresné, píše Science Alert.
Časopis Pharmaceutical Technology však pripomína, že testy in vitro, teda v skúmavke, zabíjali vírusy pri vysokých dávkach liečiva.
Názory vedcov na jeho použitie sa napriek skvelým výsledkom líšia. Tie skvelé výsledky totiž neboli preukázané v oblasti, v ktorej sa snažíme aplikovať liečivo aktuálne. V rámci koronavírusu, resp. SARS-CoV-2 a podpornej liečby pacientov ním trpiacich, sa začal preskúmavať v roku 2020 Ivermektín ako medikament, ktorý môže znížiť schopnosť vírusu replikovať sa. Zatiaľ však neexistuje štúdia, ktorá by tento účinok jednoznačne potvrdila. Naopak, nádejná štúdia vykázala znaky plagiátorstva a falšovania.
„Môj úprimný názor je, že najmenej tretina dôkazov podporujúcich používanie Ivermektínu ako terapeutika COVID-19 nie je len založená na neistých údajoch, ale pozostáva zo štúdií, ktoré sa možno nikdy vôbec nestali,“ píše austrálsky epidemiológ Gideon Meyerowitz-Katz.
Slovenskí lekári
Samozrejme, aj na Slovensku sa nájdu ľudia, ktorí Ivermektín považujú za skvelý liek. V druhej vlne sa ním oháňala aj ĽSNS, ktorá kritizovala jeho dostupnosť pre pacientov hneď po diagnostikovaní ochorenia. Lekárska obec sa však v poslednej dobe stále viac prikláňa k názoru, ze je potrebné nájsť na liečbu COVIDu iný medikament.
Najväčším propagátorom Ivermektínu je na Slovensku Juraj Mesík, ale aj lekár Peter Lipták. Obaja sú populárni najmä v médiách, ktoré sa označujú ako „alternatívne“ a Lipták v minulosti dokázateľne šíril klamstvá, kvôli čomu naňho podalo ministerstvo zdravotníctva podnet na Slovenskú lekársku komoru. V konšpiračných médiách na Slovensku i vo svete sa o Ivermektíne píše ako o zázračnom lieku.
Podľa Pharmaceutical Technology sa „hnutie za Ivermektín“ zrodilo v Juhoafrickej republike, kde lekári toto liečivo doslova testovali na pacientoch. Niektorým z nich sa skutočne polepšilo, ale dôkazy boli anekdotické, teda tvrdilo to len niekoľko lekárov na základe vlastného pozorovania. Nepresvedčilo to však úrady, aby liek schválili ako liečbu COVIDu. Tam niekde môžeme pozorovať začiatky naratívu o „zakázanom lieku“.
„Zázračný liek“ na koronavírus, Ivermektín, bol aj na Slovensku schválený na použitie na 6 mesiacov aj pre liečbu slovenských pacientov s ochorením COVID-19. Jednou z prvých nemocníc, ktorá ho začala podávať, bola tá v Považskej Bystrici. Primár nemocnice však na svojom blogu uvádza, že zázraky sa nekonali.
„U pár desiatok našich pacientov s Covid-19, ktorým sme ivermektín doposiaľ podali, sme nezaznamenali žiadny viditeľný benefit v porovnaní s doteraz podávanou štandardnou liečbou, ktorej základom je podávanie kortikoidov, oxygenoterapia a ostatná podporná, preventívna a symptomatická liečba. Z informácií, ktoré mám od kolegov z iných nemocníc je zrejmé, že majú väčšinou podobné skúsenosti. Žiaľ, zázraku sme sa nedočkali. Pokiaľ bude dostupný, podávať sa v nemocniciach bude. Lebo…,“ hovorí primár Kulkovský.
Čo vlastne Ivermektín je?
Toto širokospektrálne antiparazitikum sa používa v humánnej aj veterinárnej medicíne proti parazitickým hlístovcom a niektorým ektoparazitom, ako sú vši, strečky a zákožky. Vynájdené bolo v roku 1970 a vyslúžilo si aj Nobelovu cenu. Až neskôr v priereze dekád ukázalo liečivo aj iné ako antiparazitické vlastnosti.
Patent na toto liečivo vlastní veľká farmaceutická firma Merck. Vyrába ho pre ľudí aj zvieratá. Tá sama zverejnila štúdiu, podľa ktorej liek nie je účinný pri ochorení COVID-19. Ak by to tak bolo, zarobila by milióny. Firma sa však na nedostatok zárobkov sťažovať nemôže, zisk z divízie veterinárnych prípravkov jej totiž stúpol o 34 % len za prvý kvartál tohto roka.
Vďaka vyššie spomínaným úspechom sa ho vedecká obec rozhodla preskúmať aj v rámci ochorenia COVID-19. Jeho prvotné výsledky boli značne úspešné, za čo môžu buď spomínané zmanipulované štúdie, prípadne dezinformácie, no aj skutočné výsledky, ktoré ale v danom čase v roku 2020 ešte neboli porovnané s jeho kontraindikáciami.
Toto liečivo je využívané lokálne aj in-vitro. Tablety a krémy na veterinárne účely zväčša obsahujú väčšie dávky účinnej látky, nakoľko sa ním liečia hospodárske zvieratá. Preto pri požití takého lieku môže dôjsť k predávkovaniu až nezvratným poškodeniam organizmu, vysvetľuje FDA.
Americký úrad pre kontrolu liečiv a potravín totiž musel vydať pred Ivermektínom varovanie, viacero Američanov sa totiž predávkovalo veterinárnymi prípravkami. To spôsobilo aj to, že farmári nemali čím ošetrovať svoj dobytok.
Ivermektín pre ľudí by nemali užívať hlavne pacienti s problémami pečene, a to ani prekonanými. Liek má pomerne širokú škálu kontraindikácií.
Jeho použitie je na Slovensku stále povolené, ale od začiatku skúmania jeho účinkov sme zaznamenali viaceré účinnejšie látky a možnosti liečby, medzi ktoré patria napríklad monoklonálne protilátky a dexametazon (glukokortikoidový liek využívaný na liečbu reumatických, kožných ochorení, závažných alergií, astmy, opuchu mozgu a pod, pozn. red.). Slovensko nakúpilo liek Bamlanivimab na podpornú liečbu, fungujúci na báze monoklonálnych protilátok už v apríli 2021. Viac sa o monoklonálnych protilátkach dočítaš v tomto článku.
„Podľa doteraz dostupných údajov je možné dexametazón použiť u dospelých a dospievajúcich pacientov (od 12 rokov s telesnou hmotnosťou najmenej 40 kg), ktorých stav si vyžaduje podpornú liečbu kyslíkom. Dexametazón možno podávať perorálne (cez ústa) alebo intravenózne (do žily) formou injekcie alebo infúzie. Odporúčaná dávka je rovnaká pre dospelých aj dospievajúcich, a to 6 miligramov jedenkrát denne po dobu 10 dní,“ informuje ŠÚKL.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Sience Alert, Startitup, Gideon M-K; Health Nerd, FDA, Merck, Pharmaceutical Technology