PREHĽAD: Tieto okresy budú cez víkend plošne testovať. Niektoré si to zopakujú, aj keď nemusia
- To, čo hrozilo včera, už dnes neplatí
- Bratislava nie je „červená" a nakoniec tak nie je v skupine okresov, v ktorých sa bude musieť celoplošné testovanie na COVID-19 povinne zopakovať
- Miera pozitivity v Bratislavskom okrese prestavuje 1,01 %, testovanie sa zopakuje v okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 %
- To, čo hrozilo včera, už dnes neplatí
- Bratislava nie je „červená" a nakoniec tak nie je v skupine okresov, v ktorých sa bude musieť celoplošné testovanie na COVID-19 povinne zopakovať
- Miera pozitivity v Bratislavskom okrese prestavuje 1,01 %, testovanie sa zopakuje v okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 %
Uplynulé tri dni bratislavské mestské časti dôsledne prepočítavali výsledky celoplošného testovania. Bratislava bola totižto ešte včera veľmi tesne zaradená medzi tzv. červené okresy. Obyvateľov Bratislavy by tak čakalo druhé kolo testov.
„Objavili sme významné štatistické odchýlky oproti oficiálne prezentovaným dátam. Som rád, že štát dáta prepočítal a Bratislava bola zaradená do zelenej zóny a vyhne sa ďalšiemu testovaniu,“ informuje bratislavský župan Juraj Droba.
Primátor Bratislavy Matúš Vallo objasnil, že nenamieta voči testovaniu ako takému, ale zároveň sa pýta na zmysel testovania, ktorému chýba odporúčanie epidemiológov a vedeckých autorít. „Náš pohyb počas nasledujúcich dní teda asi nebude závisieť od modrého papierika, ale je medzi vami určite veľa takých, ktorí sa aj tak budete chcieť otestovať. A to je správne,“ píše Vallo.
Mesto chce preto v spolupráci s mestskými časťami pripraviť niekoľko odberových miest, aby sa v nich mohol otestovať každý, kto chce, alebo potrebuje. Zoznam týchto miest má byť zverejnený v krátkom čase. Magistrát ponúkne opäť niekoľko vozidiel MHD s vlastnými odberovými tímami a s rezervačným systémom, ktorý bol použitý aj počas minulého víkendu.
https://www.facebook.com/DPBratislava/photos/3578304952239040
Aj podľa starostu Ružinova Martina Chrena je systémovým riešením otvorenie väčšieho počtu tzv. mobilných odberových miest (MOM). Kapacity mnohých ružinovských MOM sú však vyťažené na celé dni dopredu, aktuálne do 1. februára.
Ružinov preto plánuje aj na tento víkend otvoriť zopár odberových miest, na ktorých by sa ľudia mohli cez víkend otestovať, hoci to nebude „povinné”. „Musíme však počkať na informáciu, či nám štát poskytne na tento účel testy (a kompenzáciu nákladov ako tento víkend),“ informuje Chren.
Staré Mesto chce skríning
Staré Mesto bude testovať, aj keď je Bratislava v zelenej zóne, na dnešnom tlačovom brífingu o tom informovala starostka Starého Mesta, Zuzana Aufrichtová. Zdôraznila, že celoplošné testovanie je stresujúce pre ľudí aj mestské časti.
Aj napriek tomu, je podľa starostky lepšie robiť viac priebežných testovaní ako jedno nárazovo. Testovanie prebehne aj kvôli tomu, že Starému Mestu vyšli počas posledného skríningu až „podozrivo dobré výsledky“.
Mestská časť otestovala 10 205 obyvateľov a zachytila 68 pozitívnych, čo predstavuje 0,67 percenta. Starostka ako veľké riziko vidí aj skutočnosť, že hlavné mesto je doslova obkolesené červenými okresmi, v ktorých je situácia výrazne horšia.
Táto mestská časť preto aj tento víkend otvorí niekoľko odberných miest. Aufrichtová ľudí ubezpečila, že ich počet sa bude priebežne navyšovať podľa dopytu zo strany obyvateľov. Druhým kolom testovania chce mestská časť zistiť reálny stav, a zároveň sledovať trendy v počte infikovaných. „Ak sa Bratislava dostane do problémov, ako to bolo napríklad v Nitre, bude to znamenať riziko pre celé Slovensko,“ upozornila starostka.
https://www.facebook.com/198795110231063/videos/2854173438234524
Podľa Juraja Drobu by malo byť testovanie regionálne nastavené podľa adekvátnych dát a matematických modelov z priebežného monitoringu ochorenia v populácii. „Rozhodovanie by sme mali ponechať výlučne v rukách odborníkov. Testujme tam, kde to má zmysel. Testujme ohrozené skupiny ľudí, zamestnancov v kľúčovej infraštruktúre a v lokalitách s vysokým množstvom infikovaných,“ objasňuje.
Pripomína tiež, že župa v tejto chvíli sústreďuje pozornosť najmä na očkovanie. Droba bude požadovať navýšenie očkovacích kapacít v Bratislavskom kraji, kde je o očkovanie zo strany občanov veľký záujem.
Kde sa skríning povinne zopakuje?
Do skríningového plošného testovania na ochorenie COVID-19 v termíne od 18. do 26. januára sa zapojilo 2 949 017 ľudí. Pozitívny výsledok malo 36 547 z nich, čo predstavuje 1,24 %. Testovanie sa zopakuje v okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta.
https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/photos/pcb.779332372935541/779331826268929
„Najväčším cieľom celoplošného skríningu bolo s odstupom času zistiť, aká je aktuálna situácia na Slovensku,“ zhodnotil premiér. Pri takmer trojmiliónovej účasti sú podľa neho výsledky vierohodné, celoplošné testovanie označil za jediný objektívny spôsob, ako zistiť reálnu situáciu.
Ako doplnil minister zdravotníctva zdravotníctva Marek Krajčí, situácia na Slovensku vôbec nie je priaznivá. Poukázal najmä na fakt, že stále neklesá počet hospitalizácií a denne zomiera okolo 100 pacientov. Rozhodujúce bude podľa neho štvrtkové zasadnutie epidemiológov, ktoré by malo stanoviť, ako bude Slovensko postupovať ďalej.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Facebook/Juraj Droba, Facebook/ Martin Chren, Facebook/Stare Mesto