PREHĽAD: V septembri pôjdu deti do školy v rúškach, hromadné podujatia budú mať limit
- Od 1. sptembra sa mierne menia nariadenia proti šíreniu koronavírusu
- Žiaci budú v školách nosiť rúška a obmedzenia sa zavedú aj na hromadné akcie
- Od 1. sptembra sa mierne menia nariadenia proti šíreniu koronavírusu
- Žiaci budú v školách nosiť rúška a obmedzenia sa zavedú aj na hromadné akcie
Nie panika, ale opatrnosť. Začiatok nového školského roka budú sprevádzať nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu na Slovensku. Riziko pritom podľa epidemiológov predstavujú otvorené školy, hromadné podujatia a cestovanie. Konzílium odborníkov teda pripravilo nový zoznam opatrení a odporúčaní pre Slovákov.
Na sociálnych sieťach sa rozšírila aj informácia, že hneď ako bude schválený nový pandemický plán, opäť budeme musieť podstúpiť epidemiologické opatrenia a deti, ktoré prišli z dovolenky, nepôjdu do školy. To však nie je pravda. Pandemický plán má slúžiť ako príručka štátu v prípade akejkoľvek ďalšej pandémie, alebo ďalších vĺn epidémie koronavírusu. Žiadne súčasné pravidlá sa ním nemenia.
Čoskoro však začnú platiť zmeny, ktoré schválilo konzílium odborníkov. Všetky opatrenia začnú platiť až v septembri. Prinášame ti ich veľký prehľad.
Rizikové regióny
https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/photos/a.282048765997240/656190105249769/?type=3&theater
Úrad verejného zdravotníctva uvádza, že do 1. septembra 2020 sa nebude meniť zoznam tzv. menej rizikových krajín. Vyšpecifikujú sa v nich však regióny, v ktorých sa v ostatnom období zhoršila epidemiologická situácia vo výskyte ochorenia COVID-19. „Epidemiológovia v čase pretrvávajúcej pandémie ochorenia COVID-19 naďalej odporúčajú zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia,“ uvádza úrad na svojej stránke.
Informácie o rizikových krajinách a regiónoch bude úrad aktualizovať a komunikovať. Vždy, keď sa budeš chcieť vydať do zahraničia, pre istotu si skontroluj, či je na „zelenej“ mape. Pri príchode ľudí z rizikových oblastí je podmienkou päťdňová karanténa a test na koronavírus.
Rúška v škole
Rodičia budú musieť deťom napísať čestné vyhlásenie, že sa v posledných dvoch týždňoch prázdnin nezdržiavali v zahraničí, alebo sa nezúčastnili hromadného podujatia. Opatrenie však počíta s tým, že mnoho rodičov bude jednoducho vo vyhlásení klamať a svoj pobyt v zahraničí zamlčí.
„Ak bolo dieťa mimo SR alebo sa zúčastnilo hromadného podujatia, bude povinnosťou zákonného zástupcu sledovať zdravotný stav dieťaťa a jeho blízkych žijúcich v spoločnej domácnosti. Ak sa u niektorého z nich vyskytnú počas najbližších 14 dní príznaky respiračného ochorenia, bude potrebné telefonicky informovať ošetrujúceho lekára,“ približuje nariadenie hygieny.
Pre všetkých žiakov základných a stredných škôl teda platí povinnosť nosenia rúšok. „Nosenie rúšok v triedach bude v prvých dvoch týždňoch školského roka povinné pre žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl. Naďalej nebude povinné v triedach pre predškolské zariadenia a prvý stupeň základných škôl. Stále bude povinné pre pobyt žiakov v interiérových priestoroch mimo tried vo všetkých školách s výnimkou konzumácie jedál a nápojov,“ uvádza sa v nariadení.
Deti sú totiž podľa výskumov často „superšíriteľmi“ koronavírusu. Veľmi často nemajú žiadne príznaky. Koronavírus má inkubačnú dobu až dva týždne, preto hygienici nariadili nosenie rúšok presne na 14 dní. Počas tejto doby totiž deti môžu nevedomky prenášať vírus na ostatných ľudí, aj ohrozené skupiny.
„Prekryté horné dýchacie cesty sú významnou prevenciou, pretože tým zabraňujeme explozívnemu šíreniu vírusov v kolektíve a výrazne ho spomaľujeme,“ uvádza nariadenie.
Stopka pre hromadné podujatia
Od 1. septembra 2020 sa nebudú môcť organizovať žiadne podujatia nad 1000 ľudí, a to aj vonku. Hromadné podujatia v interiéri budú mať strop 500 účastníkov a nebudú sa môcť organizovať po 23:00. Výnimku z tohto pravidla majú svadby. Obmedzí sa aj návštevnosť kúpalísk a aquaparkov, plán je na maximálne 50 % kapacity návštevníkov.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: UVZSR