Ich účinnosť je rôzna a voči niektorým mutáciám strácajú efektivitu
Pripravili sme ti stručný prehľad vakcín, ich princípu a účinnosti
TASR/AP/Johnson & Johnson reprofoto
Ich účinnosť je rôzna a voči niektorým mutáciám strácajú efektivitu
Pripravili sme ti stručný prehľad vakcín, ich princípu a účinnosti
Pandémia koronavírusu je beh na dlhú trať. Kým spoločnosti stihli vyrobiť svetovo prvé vakcíny, ktoré úspešne prešli schvaľovacími procesmi, aby sa dostali k verejnosti, vírus nás prekvapil. Napokon, samotní vedci upozorňovali, že tak, ako vírus chrípky, aj SARS-CoV-2 naberá na rýchlosti a mutuje.
Aby si sa vo všetkých prichádzajúcich informáciách vedel lepšie orientovať, pripravili sme si pre teba stručný prehľad o pôsobení, účinnosti aj cenách vakcín, ktoré sú pre Slovensko dostupné.
Aktuálne sú schválené len 3
Prvá od Pfizer/BioNTech (objednaných 300 mil. dávok pre EÚ). Druhá od Moderny (objednaných 160 mil. dávok pre EÚ). Tretia od AstraZenecy (dodaných bude 80 mil. dávok). Zakontrahovaných je ďalších 725 miliónov dávok vakcín, ktoré však ešte nie sú dokončené alebo schválené, a to od firiem Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac. Poslednú menovanú už má EMA na stole a proces jej schvaľovania bude ukončený už čoskoro.
Vakcíny od Pfizer/BioNTech, Moderny a CureVacu sú tzv. mRNA vakcíny – do tela dostanú informáciu o tom, ako si bunky majú postaviť tzv. spike protein, charakteristický výbežok koronavírusu. Telo túto časť postaví, imunitný systém ju zase zničí a do budúcna si zapamätá, ako sa dá rýchlo rozpoznať a zničiť. Keď nabudúce príde reálny koronavírus, telo bude pripravené bojovať s ním.
Vakcína od AstraZeneca spolu s vakcínou Johnson & Johnson, nepoužíva časť koronavírusu, no úplne iný a neškodný vírus, ktorý takisto prichádza s informáciou o špeciálnej bielkovine, ktorú obsahuje aj koronavírus. Jeho názov je adenovírus a na rovnakom princípe je postavená aj ruská vakcína Sputnik V.
zdroj: TASR/AP/Johnson & Johnson reprofoto
AstraZeneca pohorela, no zabráni ťažkému priebehu
Podľa informácií The Guardian dosiahla látka spoločnosti AstraZeneca v testoch účinnosti na juhoafrický variant vírusu B.1.351, s ktorým má svet aj výrobcovia očkovacích látok najväčší problém, len 10 %, kým pri britskom variante B.1.1.7 vykazovala úspešnosť až 74,6 %.
Napriek tomu predstavuje očkovanie touto látkou aspoň nejakú mieru ochrany, ktorá zabráni prepuknutiu stredne ťažkých a ťažkých foriem ochorenia. Verejnosť trápi aj nová brazílska forma vírusu. Tá sa javí ako rýchla a agresívna, no presná účinnosť jednotlivých vakcín na ňu ešte nie je známa. Pokladá sa však za miernejšiu ako juhoafrická mutácia.
Afrika sa po tomto zistení rozhodla ňou radšej neočkovať, informuje The Verge. „Juhoafrická republika tento týždeň oznámila, že zastavuje používanie vakcíny AstraZeneca po tom, čo vykonaná štúdia zistila, že nie je účinná proti ľahkému a stredne ťažkému ochoreniu spôsobenému novou formou vírusu.“
Ostatné očkovacie látky sú tiež menej účinné na variant hojne sa vyskytujúci v Južnej Afrike, ktorý sa dokáže vyhnúť protilátkam. Produkt AstraZeneca sa však javí ako najhorší zo všetkých a jeho účinnosť klesla na menej ako 50 % (referenčné zdravotné agentúry stanovené pre vakcíny COVID-19).
Najrýchlejší vyhrávajú
Nakoľko sa práve uskutočňujú viaceré výskumy očkovacích látok v rámci efektivity proti novým mutáciám, ich percentuálne vyčíslenie nie je úplne jasné.
Predpokladá sa, že práve prvá schválená vakcína od spoločnosti Pfizer/BioNTech má najvyššiu efektivitu proti mutáciám, ale aj šancu reagovať na zmeny vírusu a promptne vyrobiť novú mRNA látku.
https://www.facebook.com/watch/?v=491523131835529
V prvej štúdii testovania tejto vakcíny proti variantom cirkulujúcim v populáciách vedci zistili, že hoci boli protilátkové odpovede proti novým variantom utlmené, môžu byť stále dostatočne vysoké na to, aby ochránili väčšinu ľudí pred infikovaním po podaní druhej dávky vakcíny, informuje The Guardian.
Aj keď predchádzajúce štúdie naznačovali, že protilátky u ľudí, ktorí boli očkovaní vakcínou Pfizer/BioNTech, dokázali rozpoznať a neutralizovať vírus nesúci niektoré z jednotlivých mutácií nájdených v juhoafrickom variante, predsa došlo k miernemu zníženiu efektivity.
Americká biotechnologická firma Moderna oznámila, že jej vakcína proti chorobe COVID-19 pravdepodobne poskytuje ochranu aj proti novým variantom koronavírusu SARS-CoV-2, ktoré boli prvýkrát objavené v Británii a Juhoafrickej republike (JAR). Informovala o tom agentúra AFP.
Pri variante B.1.1.7, prvýkrát objavenom v Británii, testy „nepreukázali významnú odchýlku“ v množstve protilátok. Z toho vyplýva, že vakcína je proti tomuto variantu efektívna.
Pri variante B.1.351, ktorý sa šíri z JAR, vedci zaznamenali, že v porovnaní s normálnym koronavírusom sa vytvorilo až šesťkrát menej protilátok. Ich hladina je však podľa Moderny napriek tomu dostatočne vysoká, aby poskytla ochranu proti COVID-19. Reálne výsledky štúdie však verejnosť očakáva až v pondelok, a preto si na presné dáta musíme počkať.
Rýchlejšie a infekčnejšie
Nepriaznivé správy prichádzajú aj od spoločností Novavax a Johnson&Johnson, ktoré svoje vakcíny v Južnej Afrike testovali v rámci tretej fázy testovania. Novavax vykázal, že vakcína bola zhruba 90 % účinná pri testovaní vo Veľkej Británii. Avšak iba 50 % účinná pri testovaní v Južnej Afrike, kde je dominantný variant B1.351. Podobné výsledky zaznamenal aj Johnson & Johnson so svojou jednodávkovou vakcínou. Ich látka bola zo 72 % účinná v Spojených štátoch, ale iba 57 % v Južnej Afrike.
zdroj: TASR/AP/Johnson & Johnson reprofoto
Potenciálnu možnosť na úspech ponúkajú zatiaľ neschválené vakcíny od farmaceutických firiem CureVac z Nemecka, francúzskeho Sanofi-GSK a francúzska Valneva.
zdroj: Financial Times/Fortune
Boris Klempa u Braňa Závodského ozrejmil, v čom sú si nové varianty koronavírusu podobné.
„Nové varianty majú niečo spoločné, nahromadilo sa v nich viacero mutácií, nie je to len o jednej konkrétnej mutácii. Veľmi selektívne prišlo k nahromadeniu týchto mutácií práve v tom géne, ktorý kóduje výčnelky z povrchu vírusu, to je ten takzvaný spike proteín“. Varianty majú niektoré mutácie spoločné, v iných sa líšia. Predpokladá sa však, že všetky tieto varianty sú infekčnejšie a rýchlejšie sa šíria.