PREHĽAD: Všetky informácie o voľbe prezidenta SR. Vieme, ako, kde a kedy môžeš voliť

  • Voľby prezidenta sa začnú už čoskoro
  • V našom prehľade zistíš všetko potrebné
Prehľad volieb, voľby
Ilustračný obrázok TASR/Ján Krošlák
  • Voľby prezidenta sa začnú už čoskoro
  • V našom prehľade zistíš všetko potrebné

Prvé kolo volieb prezidenta Slovenskej republiky je už za rohom. Začne sa len o niekoľko hodín (v sobotu 23. marca) a prinášame ti preto potrebné informácie a prehľad všetkého, čo máš vedieť.

Ak vieš, že sa počas soboty nebudeš zdržiavať v obci svojho trvalého bydliska, dnes (22. marca) máš poslednú šancu vybaviť si hlasovací preukaz. Ako informovala TASR, lehota na žiadosť o zaslanie preukazu poštou už vyprchala. Musíš si ho vybaviť osobne v úradných hodinách obce, urobiť tak môže za voliča aj splnomocnenec.

S hlasovacím preukazom máš právo voliť kdekoľvek na území Slovenska. Stačí, že vo volebnej miestnosti predložíš svoj občiansky aj hlasovací preukaz.

„Hlasovací preukaz sa vydáva iba raz, volič by s ním preto mal nakladať opatrne. Pri strate alebo odcudzení obec voličovi nový hlasovací preukaz nevydá,“ upozorňuje ministerstvo vnútra.

Otváracie hodiny volebných miestností

Prezidenta si voliči vyberajú v dvojkolovom hlasovaní na funkčné obdobie piatich rokov. O prezidentský palác chce zabojovať deväť kandidátov. Prví voliči môžu do volebných miestností zavítať v sobotu už o 7:00 hod. Slováci budú mať možnosť odvoliť počas celého dňa až do 22:00 hod., keď sa miestnosti zatvoria.

Ako voliť?

Ako informuje ministerstvo vnútra, ak nevlastníš hlasovací preukaz, voliť môžeš len v obci svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov je zapísaný. Väčšina Slovákov obdržala informácie o ich volebnej miestnosti poštou, nájdeš ich však aj na stránke ministerstva vnútra v súbore na stiahnutie či na weboch jednotlivých obcí.

V miestnosti sa komisii musíš preukázať svojim občianskym preukazom alebo dokladom o pobyte pre cudzinca. Následne do rúk dostaneš hlasovací lístok a prázdnu obálku s pečiatkou obce, v ktorej volíš. Všetko ešte potvrdíš svojim podpisom.

Pred hlasovaním sa musíš odobrať do určeného priestoru, kde v súkromí zakrúžkuješ svoj výber kandidáta. Ak odmietneš voliť v tomto priestore, volebná komisia ti hlasovať neumožní.

Na hlasovacom lístku zakrúžkuj poradové číslo svojho favorita. Vybrať si môžeš len jedného kandidáta. Ak ich zakrúžkuješ viac, tvoj hlas nebude platiť. Po odhlasovaní vložíš lístok do obálky a tú hodíš do volebnej schránky, ktorú nájdeš v miestnosti. 

Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, ju môže do nej na jeho požiadanie vložiť iná osoba, nie však člen okrskovej volebnej komisie, pripomína TASR.

Ak sa volič nemôže dostaviť do miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec a v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky, a to len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená.

Nesprávne upravený hlasovací lístok je volič povinný odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, Ministerstvo vnútra SR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá