Prehľad zbraní, ktorými sa izraelská armáda chystá „rozdrviť“ teroristov v Gaze. Nechýbajú sofistikované kúsky

  • Izraelská armáda má povesť jednej z najlepších na svete
  • V jej výzbroji nechýbajú najnovšie vojenské technológie a zbrane
  • Prinášame prehľad
izraelská armáda
U. S. Air Force/Brian Kimball. IDF
  • Izraelská armáda má povesť jednej z najlepších na svete
  • V jej výzbroji nechýbajú najnovšie vojenské technológie a zbrane
  • Prinášame prehľad

Izraelská armáda sa chystá podniknúť rozsiahlu pozemnú ofenzívu do pásma Gazy. Jej cieľom je zničenie teroristickej skupiny Hamas, ktorá územie ovláda. Pravdepodobne pôjde o najväčšiu vojenskú operáciu odkedy sa Izrael v roku 2006 stiahol z Gazy. 

Izraelský minister obrany Joav Galant uviedol, že Izrael sa po skončení ofenzívy nechystá kontrolovať život v Gaze. Uviedol, že ofenzíva bude mať tri fázy.

V prvej zaútočí izraelská armáda na militantov Hamasu v Gaze náletmi a pozemnými manévrami, potom na ohniská odporu a nakoniec prestane byť „zodpovedná za život v pásme Gazy“, priblížil minister.

Izraelčania to však nebudú mať vôbec jednoduché, teroristi z Hamasu majú výhodu domáceho prostredia. Navyše boj v mestskom prostredí, kde je množstvo civilného obyvateľstva, ktoré vôbec nemá priateľskú náladu, bude mimoriadne ťažký.

Na izraelskú armádu budú číhať ostreľovači, teroristi, ktorí disponujú množstvom munície, ako sú protitankové strely alebo drony. Mestské prostredie poskytne teroristom množstvo úkrytov a problémom budú aj podzemné tunely.

Odborníci ho zložitosťou pripomínajú k bitke v irackom Mosule, meste, ktoré dobýjali iracké a americké sily od teroristov z Islamského štátu.

Izraelská armáda sa ale môže spoľahnúť na špičkovú technológiu v podobe najmodernejších strojov. 

Stíhačka F-16

52289290763_f0f7b609df_b
zdroj: IDF

Stíhačka F-16 Fighting Falcon je najrozšírenejším lietadlom, ktorým izraelské letectvo disponuje. Americké stroje, ktoré sa vyznačujú dobrou manévrovateľnosťou, tvoria chrbtovú kosť izraelského letectva.

Odhady o tom, koľko má Izrael F-16, sa líšia. Niektoré hovoria o 175 kusoch, iné až o 362. Každopádne, oba odhady predstavujú obrovskú silu pre krajinu, ktorá je rozlohou menšia ako Slovensku (na naše potreby sme kúpili 14 týchto strojov). 

Izraelčania majú s lietadlom štvrtej generácie obrovské skúsenosti, v ich inventári je už 20. rokov. Ich dolet je prísne tajný, no hovorí sa, že s prídavnou nádržou dokážu prekonať 1 370 kilometrov. 

Stíhačky môžu niesť pokročilé zbrane, ktoré presne zasiahnu teroristov v Gaze. Už teraz ich izraelské letectvo využíva pri zasahovaní cieľov v Gaze, čo je predpríprava na pozemnú ofenzívu v Gaze. Počas ofenzívy môže plniť úlohu vzdušnej podpory, čo nebude ťažká úloha vzhľadom na to, že Izrael ľahko získa vzdušnú nadvládu. 

Nasadené boli aj pri operáciách v Sýrii. 

F-35 Lightning II

IAF-F-35I-2016-12-13_(cropped)
zdroj: Wikimeida/IDF, Major Ofer

Izrael si zadovážil aj lietadlá piatej generácie, ktoré sa považujú za jedny z najlepších na svete, ak nie najlepšie. F-35 Lightning II je viacúčelové stíhacie lietadlo, ktorým Izrael disponuje len pomerne krátko, operácieschopnými sa stali v roku 2017. Momentálne ich má Izrael v aktívnej službe 39, ďalších 36 je objednaných, informuje i24 News.

Židovský štát sa v roku 2018 stal prvou krajinou, ktorá zapojila F-35 do aktívnych bojov. Stalo sa to v Sýrii, kde ich Izrael nasadil proti teroristom z libanonského Hizballáhu a tiež voči sýrskej armáde. 

F-35 sa vyznačuje dlhým doletom, má stealth funkcie, vďaka čomu sa ľahko vyhne radarom a odhaleniu. Niesť dokáže aj množstvo pokročilých zbraní. Pri ofenzíve bude slúžiť tiež ako vzdušná podpora pechoty, prípadne bude likvidovať vybrané ciele riadenými strelami.

 F-15 Eagle

34409420820_9c4c9c7686_k
zdroj: IDF

Napriek tomu, že F-15 Eagle je už pomerne staré lietadlo, dodnes ostáva účinnou silou. Pôvodne mali F-15 slúžiť na získanie vzdušnej nadvlády, postupom času sa začali používať aj na iné účely – na ničenie podzemných cieľov. 

F-15 bola vyvinutá po vietnamskej vojne, kde Američania nevedeli získať vzdušnú nadvládu, to vyvrcholilo do vojenskej doktríny NATO, ktorá nepočíta s ofenzívou bez vzdušnej nadvlády. Lietadlo je predchodcom F-16. 

Izraelčania vlastnia okolo 80 kusov tohto lietadla. Osvedčilo sa im v mnohých vojnách či operáciách, kde sa stretli s ruskými strojmi MiG-21, MiG-23 a MiG-25. Pričom sa Izraelčanom podarilo zostreliť MiG-y, ktoré patrili Sýrii, Libanonu a použité boli aj na bombardovanie cieľov, akým je veliteľstvo Organizácie za oslobodenie Palestíny.

Tanky Merkava

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: i24 News, Times of Israel, Breaking Defense

Najnovšie videá

Trendové videá