Prehľad zbraní, ktorými sa izraelská armáda chystá „rozdrviť“ teroristov v Gaze. Nechýbajú sofistikované kúsky

  • Izraelská armáda má povesť jednej z najlepších na svete
  • V jej výzbroji nechýbajú najnovšie vojenské technológie a zbrane
  • Prinášame prehľad
izraelská armáda
U. S. Air Force/Brian Kimball. IDF
  • Izraelská armáda má povesť jednej z najlepších na svete
  • V jej výzbroji nechýbajú najnovšie vojenské technológie a zbrane
  • Prinášame prehľad

52289283196_e1c4a3086b_k
zdroj: IDF

Tanky Merkava sú považované za jedny z najlepších na svete. Navrhnuté boli v Izraeli, tam sa aj dodnes vyrábajú. Počiatok týchto vozidiel sa datuje do roku 1979. Spája sa s nezvyčajným dizajnom, ktorý umiestnil motor tanku dopredu.

Dôvodom je vyššia bezpečnosť pre posádku tanku, ktorú tvoria štyria vojaci: vodič, veliteľ, strelec a nabíjač. Pri poškodení tanku sa myslí na ich únikovú cestu prostredníctvom zadných dverí.

Pri dizajne tankov sa myslelo aj na drsný terén severného Izraelu, tank patrí k najlepšie opancierovaným na svete. Súčasná generácia Mk 4 má disponovať ešte lepšou ochranou a tiež presnejšími palebnými systémami. 

Tanky budú tvoriť hlavnú oporu pre izraelskú pechotu, ktorá sa bude spoliehať na ich silný pancier. Problémom ale môžu byť drony a taktika ničenia tankov z Ukrajiny, ktorú odpozerali aj teroristi z Hamasu.

Taktika spočíva zo zhodenia munície na tank, prípadne samovražedného dronu, ktorý narazí do vozidla. Izraelčania kvôli tejto možnosti začali na tanky montovať takzvané klietky na vrchu veže, ktoré majú chrániť vozidlá pred dronmi. Doteraz sa však vedú diskusie o účinnosti tohto opatrenia. 

Izraelská armáda má cez 2 000 tankov. 

Salvové raketomety M270 

IDF-M270-MLRS-Israel-60
zdroj: Wikimedia/MathKnight a Zachi Evenor

Americké salvové raketomety M270 pravdepodobne nebudú z ofenzívy vynechané. Stroj pochádza z 80. rokov minulého storočia, no vyrábal sa do roku 2003. Dodnes ho má množstvo armád vo výzbroji.

Salvový raketomet je umiestnený na pásovom podvozku. M270 dokáže odpáliť až 12 striel precízne navádzaných rakiet MLRS/GMLRS s doletom 70 kilometrov, alebo 4 precízne navádzané rakety PrSM s doletom až takmer 500 kilometrov. Prípadne môže niesť raketomet M270 aj dve rakety ATACMS.

Izrael prezýva tieto stroje ako „Menatetz“, čo sa dá do slovenčiny preložiť ako „Rozbíjač“. Tel Aviv dokonca vyvinul aj vlastnú muníciu Romach a Ra’am Eithan (Silný hrom).

Vďaka tejto precízne navádzanej munícii bude v boji s Hamasom veľmi cenou pomôckou. The Times of Israel píše, že izraelská armáda ho už použila pri ostreľovaní militantov z Gazy. Ide tak o jeho prvé ostré nasadenie od roku 2006. Izrael disponuje vyše 60 kusmi. 

Samohybná húfnica M109

51570677992_176520cd20_k
zdroj: IDF

Žiadna ofenzíva sa nezaobíde bez delostrelectva, ktoré slúži ako palebná podpora pre pechotu. Izrael na tento účel využíva americké samohybné húfnice M109A5. IDF disponuje približne 250 kusmi tejto delostreleckej techniky. 

M109 sa začala vyrábať ešte v 60. rokoch minulého storočia, no postupne sa zdokonaľovala a jednotlivé verzie disponujú množstvom vylepšení. Húfnica je najrozšírenejšou húfnicou na svete. Niesť dokáže rôzne typy munície, medzi nimi aj jadrovú či laserom navádzané granáty. 

Verzia A5 sa vyznačuje vylepšeným delom, ktoré predlžuje dolet munície na 22 000 – 30 000 metrov, v závislosti od typu munície. Má tiež silnejší motor, ktorý dokáže niesť viac delostreleckej munície. 

Izraelská armáda má s húfnicou bohaté skúsenosti, jej predchádzajúce verzie slúžili ešte v Jomkipurskej vojne i ďalších arabsko-izraelských konfliktoch, a nespočetne veľa operáciách. 

Obrnený transportér Namer 

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: i24 News, Times of Israel, Breaking Defense

Najnovšie videá

Trendové videá