Prehľad zbraní, ktorými sa izraelská armáda chystá „rozdrviť“ teroristov v Gaze. Nechýbajú sofistikované kúsky

  • Izraelská armáda má povesť jednej z najlepších na svete
  • V jej výzbroji nechýbajú najnovšie vojenské technológie a zbrane
  • Prinášame prehľad
izraelská armáda
U. S. Air Force/Brian Kimball. IDF
  • Izraelská armáda má povesť jednej z najlepších na svete
  • V jej výzbroji nechýbajú najnovšie vojenské technológie a zbrane
  • Prinášame prehľad

Flickr_-_Israel_Defense_Forces_-_13th_Battalion_of_the_Golani_Brigade_Holds_Drill_at_Golan_Heights_(9)
zdroj: IDF/Abir Sultan

Obrnený transportér Namer vznikol z podvozku tanku Merkava Mk4. Rovnako ako hlavný bojový tank Izraelu, tak aj Namer sa vyrába v Izraeli. Jeho meno v hebrejčine znamená leopard. Vzniklo odvodením slov Nagmash (obrnený transportér) a Merkava.

Ide o pomerne moderný stroj, izraelská armáda ho používa od roku 2008 a tvrdí, že patrí k najlepšie obrneným vozidlám na svete. V službe má nahradiť izraelské vozidlá Achzarit, ktoré vznikli na podvozku sovietskych tankov T-54 a T-55, ktoré Izraelčania ukoristili pri vojnách. 

Namery majú poskytovať rovnakú ochranu pre posádku ako tanky Merkava Mk4. Motor je tiež umiestnený vpredu, čo má umožniť posádke rýchle opustenie vozidla zadnými dverami. Trup vozidla má byť vyšší ako pri tankoch, keďže nemajú vežu ako tanky, klesla aj hmotnosť vozidiel, ktorú inžinieri investovali do vylepšenej ochrany.

Okrem hrubého pancierovania disponuje aj aktívnym ochranným systémom Trophy či protipožiarnym systémom.

V akcii bol nasadený počas operácie Liate olovo v roku 2008, nasledovala operácia Ochranné ostrie v roku 2014.

Izraelská armáda má disponovať 290 kusmi tohto vozidla, v priebehu ďalších rokov by sa mal počet vyšplhať na vyše 500. 

Bojové vozidlá pechoty Eitan

Nahal_Brigade,_2020._XIII
zdroj: IDF

Nie je vylúčené, že Gaza sa stane prvým reálnym testom pre bojové vozidlá pechoty Eitan. Prvé vozidlá dostali izraelskí vojaci len v júni tohto roku. Nahradiť majú zastarané americké obrnené transportéry M113, ktoré poskytovali vojakom slabú ochranu. Spoločne s Namermi majú tvoriť kostru izraelskej pechoty. Oproti Namerom sú ale oveľa lacnejšie, a tiež oveľa rýchlejšie. Breaking Defense uvádza, že maximálna rýchlosť, ktorou sa dokážu pohybovať je 90 kilometrov za hodinu. 

Ide o vôbec prvé izraelské obrnené vozidlá, ktoré nevyužívajú pásový, ale kolesový podvozok. Ide o podvozok 8×8, ktorý má vedieť prekonať aj zložitý terén.

Vozidlo tiež disponuje množstvom ochranných prvkov, ako je silné pancierovanie či ochranný systém Železná päsť. Ten by si mal poradiť s ručnými protitankovými granátmi, riadenými protitankovými strelami a tiež s dronmi.

Okrem toho vozidlo disponuje aj nočným či termálnym videním. 

Izraelskí vojaci a vojačky

39761862311_48b4cce740_k
zdroj: IDF

Občania Izraela patria k populáciám, ktoré majú najväčšie bojové skúsenosti. Vojenská služba je tam totiž povinná pre všetkých občanov nad 18 rokov, odmietnuť ju môžu iba Arabi. 

Muži slúžia v armáde dva roky a osem mesiacov, ženy o niečo menej, dva roky (ak si vojačky vyberú službu v niektorých pozíciách, môžu slúžiť rovnako dlho ako muži). Do dosiahnutia 40 rokov ostávajú v armáde ako záložníci a môžu byť povolaní v prípade vojnového stavu. 

Izrael aktuálne povolal 360 000 záložníkov, čo je najviac za posledných 50 rokov od Jomkipurskej vojny. V aktívnej službe je ďalších 169 500 vojakov a vojačiek. Nie všetci ale poputujú do Gazy, niektorí ostanú chrániť hranice na severe, pred útokmi libanonského Hizballáhu.

Očakáva sa, že do pásma Gazy poputujú prevažne muži, no niektoré jednotky alebo komandá, ktoré už teraz „lovia“ teroristov, sú čisto ženské.

Izraelské jednotky sú vyzbrojené množstvom sofistikovaných zbraní izraelskej aj svetovej výroby, ako je napríklad samopal izraelskej výroby Uzi, útočná puška izraelskej výroby IWI Tavor X95 či americké pušky M4, M1A1 a M16A2.

Vrtuľník Apache AH-64

6494844765_e4c58cf4ee_b
zdroj: IDF

Vrtuľník Apache AH-64 od Boeingu patrí spoločne s Black Hawkami k najrozšírenejším helikoptéram v izraelskom letectve. Vrtuľníky môžu v pásme Gazy poskytovať podporu vojakom na zemi.

Apache môže niesť až 16 riadených striel AGM-114 Hellfire. Neriadených striel Hydra dokáže niesť ešte viac, až cez 70. Pomôcť môže aj silný 30 mm kanón M230, ktorý má kadenciu 625 rán za minútu.

Apache, ktorý sa radí medzi moderné bojové vrtuľníky, dokáže operovať cez deň aj cez noc. Vďaka svojej konštrukcii dokáže zvládnuť aj preťaženie 3,5 G, čo je rozdiel oproti obyčajnému vrtuľníku (2 G). Vďaka tomu môže pilot vrtuľníku použiť prudký manéver bez toho, aby sa bal o konštrukciu.

Vrtuľník sa tiež vyznačuje dobrou manéverovateľnosťou, pričom lietať môže nízko pri zemi. Izrael disponuje 37 vrtuľníkmi vo verzii AH-64A a 11 vrtuľníkmi verzie AH-64D. Posledná menovaná verzia sa vyznačuje mnohými vylepšeniami, vrátane radaru či zbraňových systémov.

Vrtuľník UH-60 Black Hawk

5204878062_164f8908e1_k
zdroj: IDF/Michael Shvadron

Vrtuľník UH-60 Black Hawk od spoločnosti Sikorsky môže byť pre Izrael tiež cenným aktívom. Viacúčelový vrtuľník môže slúžiť na prepravu materiálu, vojakov, ale tiež rukojemníkov, ak sa nejakých podarí oslobodiť.

Vrtuľník vznikol z potrieb, ktoré ukázala vojna vo Vietname. Disponuje pokročilou aviatikou a do jeho priestorov sa zmestí 11 osôb. Black Hawk bol nasadený v rôznych konfliktoch, napríklad vojna v Iraku či Afganistane. 

Špeciálne upravené vrtuľníky boli súčasťou misie za dolapenie teroristu a vodcu al-Káidy Usáma bin Ládina.

Izrael disponuje 48 kusmi týchto vrtuľníkov.

Drony izraelskej armády

52243194590_869dc5bdfd_k
zdroj: IDF

Experti už teraz očakávajú, že pásmo Gazy sa stane dejiskom novej vojny dronov. Teroristi z Hamasu ich využili už pri útoku na Izrael zo 7. októbra, keď pomocou nich najskôr vyradili ochranné prvky izraelskej obrany. Neskôr útočili na izraelské tanky, vozidlá či vojakov. 

Očakáva sa, že aj pri ofenzíve v Gaze budú drony teroristov spôsobovať nemalé problémy izraelskému pancieru. 

Množstvom dronov však disponuje aj izraelská armáda. Medzi najvyspelejšie patria drony Hermes alebo IAI Ejtan (v preklade z hebrejčiny vytrvalý), ktorý výzorom pripomína americký dron RQ-4 Global Hawk, rozmermi ho dokonca prekonáva. 

Dron primárne slúži na prieskum, no môže byť zapojený aj priamo do bojov. Dokáže totiž zhadzovať bomby.

Zdroje: i24 News, Times of Israel, Breaking Defense

Najnovšie videá

Trendové videá