Prehliadnutá európska strela zasadila Rusku tvrdú ranu. O život prišli vysokopostavení dôstojníci, Moskva zúri

  • Strela Storm Shadow sa ukázala opäť ako účinná pri jej prvom použití na území Ruskej federácie
  • Ukrajinci ju použili v Kurskej oblasti, pričom spôsobila skutočný masaker
storm shadowscalp
RAF/British MoD
  • Strela Storm Shadow sa ukázala opäť ako účinná pri jej prvom použití na území Ruskej federácie
  • Ukrajinci ju použili v Kurskej oblasti, pričom spôsobila skutočný masaker

Titulky médií po celom svete za uplynulý týždeň plnili hlavne rakety ATACMS a následne ruská balistická strela stredného doletu Oriešnik. Ukrajinský útok pomocou britsko-francúzskej strely Storm Shadow, známej ako SCALP, v Kurskej oblasti však zostal prehliadnutý. Podľa posledných správ práve tento útok spôsobil Rusom značné škody. Ruskí vojenskí blogeri informujú, že strely údajne zlikvidovali viacerých ruských dôstojníkov. Spomína sa aj meno generála z KĽDR, ktorý by mal byť podľa niektorých zdrojov mŕtvy, podľa iných zranený.

Denník Le Monde informuje, že útok sa odohral v stredu skoro popoludní v obci Maryino v Kurskej oblasti. Cieľ útoku sa nachádzal 40 kilometrov od rusko-ukrajinských hraníc. Zásah zachytávajú viaceré videá, obyvatelia tiež objavili fragmenty rakiet.

Ukrajinské bombardéry mali pri útoku použiť 10, podľa niektorých zdrojov 12 rakiet Storm Shadow. Ide o neobvykle veľký počet, ktorý naznačuje, že cieľ musel mať pre Kyjev veľkú hodnotu. Ukrajina má totiž obmedzené množstvo týchto rakiet a väčšinou na útoky použije dva páry.

Zrejme šlo o veliteľské centrum 

Objekt, na ktorý lietadlá útočili, je opísaný ako budova z 19. storočia, ktorú využíva ruská prezidentská kancelária ako dovolenkovú rezidenciu. Rusi ho zrejme využívali aj na iné účely a existuje viacero hypotéz o jeho využití. Niektoré hovoria, že si tam Rusi vybudovali vojenské zariadenie alebo integrované veliteľské centrum. Práve druhá možnosť sa javí ako logická, keďže má dobrú polohu na koordináciu vojsk bojujúcich v Kurskej oblasti.

Vzhľadom na to, že v Kurskej oblasti sa nachádza približne 11-tisíc vojakov zo Severnej Kórey, je pravdepodobné, že ak išlo o veliteľské centrum, naozaj sa tam nachádzali aj vysokopostavení predstavitelia KĽDR.

Ukrajinský portál Defence Express, ktorý sa odvoláva na ruských vojenských blogerov, tvrdí, že pri útoku malo zahynúť až 18 vysokopostavených vojenských dôstojníkov. Ďalších 30 malo byť zranených. Medzi mŕtvymi majú byť aj traja občania KĽDR. Podľa anonymného západného predstaviteľa mal byť medzi zranenými aj vysokopostavený generál zo Severnej Kórey. Západný predstaviteľ to pod podmienkou anonymity povedal denníku The Wall Street Journal. Pentagón odmietol toto tvrdenie na štvrtkovej tlačovej konferencii vyvrátiť či potvrdiť.

Do útoku muselo byť zapojených 5 – 6 bombardérov Suchoj Su-24. Lietadlá zvyčajne letia v nízkej výške, odkiaľ vypustia túto strelu s plochou dráhou letu. Takýto veľký počet lietadiel je však naozaj neobvyklý.

Podľa Forbes to spoločne s faktom, že išlo práve o rakety Storm Shadow, nasvedčuje tomu, že išlo o spevnený objekt, zrejme bunker. 450-kilová hlavica dokáže prekonať až 4 metre železobetónu.

Storm Shadow sú významné kapacity, Ukrajine už veľakrát pomohli 

Rakety Storm Shadow dokážu zasiahnuť ciele až na vzdialenosť 500 kilometrov. Kyjev vďaka nim úspešne zlikvidoval viaceré veliteľské štruktúry, lode či dokonca jadrovú ponorku Rostov na Done. Ukrajinci ich použili dokonca na Kerčský most, ktorý spája Krym s Ruskom.

Briti a Francúzi mali údajne povoliť Ukrajincom útoky na ciele v Rusku po vzore amerického prezidenta Joea Bidena. Aj toto povolenie sa stretlo s vyhrážkami zo strany Ruska. Ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin vo štvrtok vyhlásil, že Veľká Británia je priamo zapojená do vojny u nášho východného suseda, uvádza TASR.

„Británia je teraz priamo zapojená do vojny, pretože tieto útoky sa nemôžu uskutočniť bez britského personálu a personálu NATO,“ uviedol veľvyslanec v rozhovore pre Sky News.

Keď sa moderátor spýtal, aký je rozdiel medzi atakmi Ukrajincov britskými raketami a tým, že čínske, iránske a severokórejské zbrane, technológie a ľudské zdroje využíva Moskva, Kelin neodpovedal.

Zdroje: Le Monde, Defence Express, Forbes, TASR, The Wall Street Journal

Najnovšie videá

Trendové videá