Prekonanie COVID-19 ťa pred Deltou chráni viac ako vakcína od spoločnosti Pfizer. Pribudlo 122 prípadov

  • Pribudlo 122 prípadov z 6 542 vykonaných RT-PCR testov
  • Prekonanie infekcie nás podľa novej štúdie chráni viac ako samotná mRNA vakcína
  • Viaceré krajiny začali občanom po prekonaní COVIDu aplikovať len jednu dávku vakcinačnej látky
Koronavírus
commons wikimedia/Governor Tom Wolf
  • Pribudlo 122 prípadov z 6 542 vykonaných RT-PCR testov
  • Prekonanie infekcie nás podľa novej štúdie chráni viac ako samotná mRNA vakcína
  • Viaceré krajiny začali občanom po prekonaní COVIDu aplikovať len jednu dávku vakcinačnej látky

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 122 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR. Včera bolo ukončených 6 542 RT-PCR vyšetrení. Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 158 vzoriek z celkového počtu 160 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 98,8 % zastúpenie.

Celkovo je hospitalizovaných 84 pacientov, pribudlo 3 hospitalizácií. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 370 410, za predchádzajúci deň pribudlo 3 275 očkovaných.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 308 315, pričom takto bolo pozitívne testovaných 394 657 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 720 523. Celkový počet neaktívnych prípadov k 25. augustu je 718 814. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Prekonanie vírusu ťa ochráni najviac, ukazuje štúdia

Podľa novej izraelskej štúdie je prirodzená imunita po prekonaní ochorenia SARS-CoV-2 lepšia a stabilnejšia, ako dve dávky vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, ktorá je považovaná za najdôveryhodnejšiu vakcínu aj u Slovákov.

Napriek výsledkom štúdie vedci upozorňujú, že vakcína je stále jediným spôsobom ochrany pred ochorením COVID-19 bez jeho prekonania. Chráni pred nákazou, no aj keď sa očkovaný infikuje, je veľká pravdepodobnosť že nedôjde k jeho hospitalizácii či úmrtiu.

Výskum sa opiera o databázu Maccabi Healthcare Services, ktorá zastrešuje asi 2,5 milióna Izraelčanov. Štúdia vedená Tal Patalonom a Sivanom Gazitom z KSM, výskumnej a inovačnej zložky systému, v dvoch analýzach zistila, že ľudia, ktorí boli očkovaní v januári a februári, boli v júni, júli a v prvej polovici augusta 6 až 13-krát náchylnejší voči delta variantu, ako neočkovaní ľudia, ktorí už boli predtým infikovaní koronavírusom.

V jednej analýze, ktorá porovnávala viac ako 32 000 ľudí v zdravotnom systéme, bolo riziko vzniku symptomatického COVIDu medzi očkovanými 27-krát vyššie a riziko hospitalizácie 8-krát vyššie, informuje Sciencemag.

Máš skúsenosť s nákazou koronavírusom?

Štúdia ďalej potvrdzuje, že najchránenejší sú ľudia, ktorí prekonali COVID-19 a zároveň dostali obe dávky vakcíny, prípadne jednu dávku jednodávkovej vakcíny, na Slovensku dostupnej od spoločnosti Johnson & Johnson.

Výsledky by tak mohli viesť k rozhodnutiu, či predtým infikovaní ľudia musia dostať obe dávky vakcíny Pfizer/BioNTech alebo podobnej vakcíny mRNA od spoločnosti Moderna. Od očkovania nemusia byť nevyhnutne oslobodení tí, ktorí už mali infekciu SARS-CoV-2. Niektorí vedci však tvrdia, že jedna dávka mRNA vakcíny môže v tomto prípade stačiť.

Viacero krajín vrátane Nemecka, Francúzska, Talianska, Portugalska a Izraela sa rozhodli o podobné štúdie oprieť aj v praxi a podávajú predtým infikovaným ľuďom iba jednu dávku vakcíny.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Sciencemag, Startitup, Korona.gov.sk, NCZI

Najnovšie videá

Trendové videá