Prekvapil ťa na aute saharský prach? Na podobný scenár sa počas najbližších dní vopred priprav
- Saharský prach ráno prekvapil mnohých šoférov
- Niekoľko dní sa ho ale ešte nestrasieme
- Saharský prach ráno prekvapil mnohých šoférov
- Niekoľko dní sa ho ale ešte nestrasieme
Saharský prach pravdepodobne znepríjemnil ráno viacerým obyvateľom Slovenska. Pohľad na špinavé auto hneď zrána určite nikoho nepoteší. Ak si si auto starostlivo umyl, asi ťa sklame informácia, že saharského prachu sa ešte pár dní nezbavíme.
Ešte sa ho nezbavíme
Nad územím Slovenska budeš môcť zvyšky saharského prachu pozorovať až do soboty. Dovtedy nám môžu autá aj okná domov špiniť prehánky stále dookola.
„To, že sa v ovzduší nachádza prach zo Sahary, môžeme sledovať napr. pri východe a západe slnka, ktoré má v týchto dňoch špecifické sfarbenie. Taktiež aj jasná obloha nemá typickú modrú farbu,“ vysvetľuje Imeteo.
Ďalej uvádzajú, že existuje ešte jedna možnosť, ktorou sa dá prítomnosť saharského prachu dokázať. Je ním práve dážď, ktorý stiahne spomínaný prach dole a tak okolie znečistí.
Kefy sú najhoršou možnosťou
Ak sa pokúsiš oranžového prachu zbaviť, buď opatrný pri výbere spôsobu umývania. Nesprávnou voľbou totiž môžeš situáciu zhoršiť a poškodiť si lak.
„Základom je, aby sme auto čo najskôr umyli. Ak sa totiž piesok zapečie do vrchnej časti laku, pôjde dolu obyčajným umytím na bezkontaktných autoumyvárňach len veľmi ťažko. Zdôrazňujem tiež, že najdôležitejšie je, aby sa človek vyhol umývaniu kefami. Tie predstavujú najhorší možný variant,“ hovorí pre Startitup detailingové štúdio DDelux, ktoré poskytuje aj niekoľko ďalších odporúčaní.
Jedným z nich je aj aplikácia aktívnej peny či následné umývanie výhradne demineralizovanou vodou.
„Samozrejme, keď bude 3 dni za sebou pršať saharský prach, asi nemá význam umývať auto zakaždým. Akonáhle ale vieme, že spomínaný problém ustúpi, nie je dobré čakať. Čím dlhšie čakáme, tým väčšmi sa prach prichytí na lak a pôjde to horšie dole,“ uzatvára detailingové štúdio DDelux.