Prelom v liečbe Alzheimera: Vedci objavili novú molekulu, ktorá dokáže vrátiť pamäť
- Alzheimerovou chorobou trpia milióny Európanov
- Nový výskum má sľubné výsledky
- Alzheimerovou chorobou trpia milióny Európanov
- Nový výskum má sľubné výsledky
Alzheimerova choroba trápi lekárov už dlhý čas. Nevedia totiž nájsť liek, ktorý by kognitívnemu úpadku úplne zabránil, a Alzheimerom trpí čoraz viac ľudí. Tentoraz však nový výskum odhalil zaujímavú inováciu. Novinka môže podľa odborníkov výrazne zlepšiť život pacientov.
„Zabúdacia choroba“ trápi našu spoločnosť vo veľkom a podľa dostupných informácií počet evidovaných prípadov stále rastie. Podľa štatistík len v Európe Alzheimerom v roku 2018 trpelo 9,7 milóna ľudí. Do roku 2030 by sa toto číslo malo zvýšiť až na 14 miliónov.
Keďže Alzheimer je najčastejšou formou demencie a neexistuje na ňu žiadny liek, mnohých pacientov čaká po diagnóze rýchly úpadok. Problémom je tiež, že lekári a nemocničné zariadenia vo väčšine krajín ešte nie sú pripravené na skoré diagnostikovanie pacientov.
„Problém je v tom, že všetci vieme, že európske systémy zdravotnej starostlivosti nie sú vybavené na to, aby odhalili a diagnostikovali Alzheimerovu chorobu v jej najskoršom štádiu skôr, ako sa začnú prejavovať vážne symptómy, čo sťažuje útok na hlavnú príčinu choroby,“ uvádza portál Politico.
Nový výskum ako záchrana
Výskumníci z UCLA objavili molekulu, ktorá by mohla priniesť prelom v liečbe Alzheimerovej choroby. Podľa nedávno publikovanej štúdie v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences táto syntetizovaná molekula má schopnosť obnoviť nielen kognitívne funkcie, ale aj stratené spomienky myší, čo je veľký pokrok oproti súčasným liekom na trhu.
Alzheimerovu chorobu spôsobuje nahromadenie škodlivých látok v mozgu, ktoré narúšajú jeho činnosť. Nová molekula DDL-920 sa zameriava na obnovu dôležitých mozgových signálov, ktoré sú potrebné na zapamätanie si informácií.
Ako vysvetľuje portál Futurism, testy na myšiach ukázali, že po dvoch týždňoch liečby dokázali myši trpiace Alzheimerovou chorobou riešiť úlohy rovnako dobre ako zdravé myši.
Vedci však upozorňujú, že ešte musia zisťovať, či je táto molekula bezpečná a účinkuje správne aj u ľudí. Ak by sa to potvrdilo, mohla by pomôcť aj pri iných chorobách, ako sú autizmus, depresia alebo schizofrénia. „Sme z toho veľmi nadšení, najmä pre novinku a mechanizmus účinku, ktorý nebol v minulosti riešený,” uviedli výskumníci.
Európska agentúra nedávno zakázala nový liek
Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
„Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP) odporučil neudeliť registráciu lieku Leqembi, ktorý je určený na liečbu Alzheimerovej choroby,“ oznámila EMA.
Liek Leqembi používa účinnú látku nazývanú lecanemab na liečbu dospelých s miernymi problémami s pamäťou a kognitívnymi funkciami, ktoré sú dôsledkom raných štádií bežného typu demencie, vysvetľuje AFP.
Podľa CHMP však „pozorovaný účinok lieku Leqembi na oddialenie poklesu kognitívnych funkcií nevyváži riziko závažných nežiaducich účinkov spojených s liekom“.
„Najdôležitejším bezpečnostným problémom pri lieku Leqembi je častý výskyt zobrazovaných abnormalít súvisiacich s amyloidom (ARIA), vedľajším účinkom, ktorý možno vidieť pri zobrazovaní mozgu a ktorý zahŕňa opuch a možné krvácanie do mozgu,“ uviedla EMA. Leqembi je monoklonálna protilátka, typ proteínu, ktorý sa viaže na konkrétnu látku v mozgu a môže oddialiť zhoršenie ochorenia.
Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) minulý rok dal súhlas na užívanie lieku Leqembi a tiež ďalšieho lieku Aduhelm. Oba lieky podľa AFP schválili prostredníctvom zrýchleného procesu, ktorý FDA uplatňuje na lieky určené na liečbu závažných ochorení, pri ktorých existuje nenaplnená medicínska potreba.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Alzherimer-europe.org, Politico, Futurism, PNAS, TASR, Zoznam