Prelomová aplikácia, kam uložíš občiansky aj vodičský preukaz. Vieme, kedy príde na Slovensko

  • Nová regulácia EÚ prináša Digitálnu peňaženku
  • Fyzické doklady nahradí mobilná aplikácia
  • Na Slovensku by mala byť realitou o dva roky
Na snímke je peňaženka, muž s mobilom
Ilustračná fotografia Freepik/Azerbaijan_stock, Canva/CharliePix
  • Nová regulácia EÚ prináša Digitálnu peňaženku
  • Fyzické doklady nahradí mobilná aplikácia
  • Na Slovensku by mala byť realitou o dva roky

Ak si sa niekedy zamýšľal nad tým, prečo už niekto konečne nevymyslí aplikáciu, kde by si mal všetky svoje doklady a nemusel sa stresovať, či ich máš so sebou, máme pre teba dobrú správu. 

Európska únia prichádza s novinkou a prináša Digitálnu peňaženku, ktorá ti uľahčí elektronickú komunikáciu. Znamená to, že už nebudeš musieť mať pri sebe občiansky či vodičský preukaz. Informuje o tom televízia Ta3.

Slováci ju budú využívať až v roku 2026

Expert na elektronický podpis Richard Margala pre televíziu Ta3 hovorí, že Digitána peňaženka prináša viac funkcií. Ide o možnosť uloženia osobných dokladov, prípadne potvrdení či informácií zdravotného charakteru. A povinnou súčasťou bude aj elektronický podpis. 

„Legislatívne je uvedené, že peňaženka má byť pre občanov zadarmo. Rovnako tak elektronický podpis na nekomerčné účely. S pribúdajúcimi doplnkovými službami už pravdepodobne pribudnú aj poplatky,“ odhaduje expert pre Ta3.

Na aplikáciu sa môžu tešiť všetky krajiny Európskej únie. Umožňuje to nový regulačný rámec EÚ, ktorý po desiatich rokoch prechádza revíziou. 

Ako pripomína televízia Ta3, členské krajiny majú dva roky na zavedenie aplikácie do praxe. Na Slovensku začne ubiehať toto obdobie až od novembra. Digitálnu peňaženku budú môcť využívať Slováci naplno až v roku 2026. 

Ako informuje Európska komisia, v máji 2023 sa začali štyri rozsiahle pilotné projekty s cieľom otestovať peňaženku digitálnej identity EÚ a zabezpečiť jej bezpečné a bezproblémové zavedenie. Tieto pilotné projekty zahŕňajú približne 360 subjektov vrátane súkromných spoločností a verejných orgánov z 26 členských štátov, Nórska, Islandu a Ukrajiny. 

Piloti konkrétne skúmajú, ako môže digitálna peňaženka poskytnúť riešenia v týchto 11 oblastiach:

  1. Prístup k vládnym službám: Zabezpečený prístup k digitálnym verejným službám, ako je žiadosť o pas alebo vodičský preukaz, podávanie daní alebo prístup k informáciám o sociálnom zabezpečení.
  2. Otvorenie bankového účtu: Overenie totožnosti používateľa pri otvorení online bankového účtu, odstránenie potreby používateľa opakovane poskytovať svoje osobné údaje
  3. Registrácia SIM: Doklad totožnosti na účely zmlúv o predplatených SIM kartách a po nich (registrácia a aktivácia) zníženie podvodov a nákladov pre prevádzkovateľov mobilných sietí.
  4. Mobilný vodičský preukaz: Ukladanie a prezentácia mobilného vodičského preukazu v online aj fyzických interakciách, ako je vodič, ktorý poskytuje svoj vodičský preukaz na strane cesty.
  5. Podpisovanie zmlúv: Vytvorenie bezpečných digitálnych podpisov pre podpisovanie zmlúv online, čím sa eliminuje potreba papierových dokumentov a fyzických podpisov.
  6. Reklamácia predpisov: Poskytovanie podrobností o predpisovaní lekárňami a iniciovanie vydávania lekárskych výrobkov.
  7. Cestovanie: Predkladanie informácií z cestovných dokladov (napr. pas, víza), ktoré umožňujú rýchly a jednoduchý prístup pri prechode cez letiskovú bezpečnosť a colné orgány.
  8. Organizačné digitálne identity: Dokazovanie, že si oprávneným zástupcom organizácie.
  9. Platby: Overenie totožnosti používateľa pri iniciovaní platby online.
  10. Certifikácia vzdelávania: Doklad o držaní dokladov o vzdelaní, ako sú diplomy, tituly a osvedčenia, ktoré uľahčujú uchádzanie sa o zamestnanie alebo ďalšie vzdelávanie.
  11. Prístup k dávkam sociálneho zabezpečenia: Peňaženku digitálnej identity EÚ možno použiť na bezpečný prístup k informáciám a dávkam sociálneho zabezpečenia používateľa (napr. dôchodok, dávky v invalidite). Môže sa použiť aj na uľahčenie slobody pohybu ukladaním dokumentov, ako je európsky preukaz zdravotného poistenia.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: digital-strategy.eu, Ta3

Najnovšie videá

Trendové videá