Prelomová dohoda je na stole: Veľké európske mocnosti budujú delostrelecký arzenál
- V Británii vznikne továreň na výrobu delostreleckých hlavní
- Spolupráca posilní európsku bezpečnosť a podporí ekonomiku Spojeného kráľovstva
- V Británii vznikne továreň na výrobu delostreleckých hlavní
- Spolupráca posilní európsku bezpečnosť a podporí ekonomiku Spojeného kráľovstva
Nová obranná dohoda medzi Spojeným kráľovstvom a Nemeckom prinesie významné zmeny, ktoré podporia bezpečnosť, investície a tvorbu pracovných miest vo Veľkej Británii.
Podľa tzv. Trinity House Agreement, ktorý bol podpísaný v stredu, sa plánuje prehĺbiť bezpečnostná spolupráca medzi týmito dvoma krajinami, informuje portál Euronews.
Tento krok je vnímaný ako reakcia na pretrvávajúci konflikt na Ukrajine a rastúce bezpečnostné hrozby v Európe.
Čo je súčasťou dohody
Jedným z hlavných bodov dohody je otvorenie novej továrne v Spojenom kráľovstve, ktorú postaví nemecká spoločnosť Rheinmetall.
Továreň bude vyrábať hlavne pre delostrelecké zbrane, vrátane 120 mm kanónov a 155 mm húfnic, ktoré sa používajú v britských tankoch Challenger 3. Hoci presné umiestnenie továrne ešte nebolo určené, predpokladá sa, že výroba začne v roku 2027.
Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva (MOD) očakáva, že tento projekt podporí viac ako 400 pracovných miest a prinesie do britskej ekonomiky takmer 500 miliónov libier.
Germany and UK take aim with ‚landmark‘ deal to make artillery guns.
The new defence agreement will bring jobs to the UK as the Labour government seeks to build closer ties with European allies.https://t.co/dIivndvhwy pic.twitter.com/UEnz58mgfz
— euronews (@euronews) October 23, 2024
Zásadnú úlohu v tomto projekte zohrá aj britská spoločnosť Sheffield Forgemasters, ktorá bude dodávať oceliarenské produkty pre výrobu.
Táto spolupráca tiež znamená prvýkrát po viac ako desaťročí, že sa v Spojenom kráľovstve budú vyrábať hlavne pre delostrelecké zbrane.
Širšia spolupráca v oblasti obrany
Ako informuje ďalej britská BBC, dohoda Trinity House zahŕňa aj širšie spektrum spolupráce medzi Spojeným kráľovstvom a Nemeckom v oblasti obrany. Obe krajiny sa dohodli na spoločnom vývoji zbraní s dlhým dosahom, ako aj bezpilotných lietadiel.
Nemecké prieskumné lietadlá P8 budú pravidelne operovať zo základne RAF Lossiemouth v Škótsku, aby posilnili bezpečnosť severného Atlantiku.
Rovnako sa plánujú spoločné cvičenia pozdĺž východného krídla NATO, kde už obe krajiny vyslali vojakov v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Jednou z kľúčových priorít dohody je aj ochrana podmorskej infraštruktúry v Severnom mori.
Vzhľadom na význam tejto oblasti pre európsku energetickú bezpečnosť bude spolupráca medzi Spojeným kráľovstvom a Nemeckom v tejto oblasti kľúčová pre ochranu životne dôležitých infraštruktúr.
Resetovanie vzťahov s Európou
Spojené kráľovstvo sa prostredníctvom tejto dohody snaží obnoviť svoje vzťahy s európskymi partnermi po odchode z Európskej únie.
Labouristická vláda premiéra Keira Starmera týmto krokom plní svoj sľub o budovaní silnejších vojenských väzieb s európskymi krajinami, predovšetkým s Nemeckom.
Spojené kráľovstvo už má podpísaný podobný pakt s Francúzskom, známy ako Lancaster House Treaty, ktorý bol podpísaný v roku 2010.
Tento nový pakt s Nemeckom však predstavuje dôležitý krok smerom k ešte užšej spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany v Európe.
Význam pre Ukrajinu a NATO
Spojené kráľovstvo a Nemecko sú v súčasnosti druhým a tretím najväčším vojenským prispievateľom na Ukrajinu po Spojených štátoch.
Vzhľadom na rastúcu neistotu ohľadom budúcej podpory Ukrajiny zo strany USA, najmä v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami, je európska solidarita kľúčová.
Obe krajiny si uvedomujú, že spolupráca je nevyhnutná na posilnenie obranyschopnosti Ukrajiny a zlepšenie bezpečnosti v regióne.
Nová dohoda tiež prinesie spoluprácu pri vývoji nových technológií, vrátane zbraní s dlhým dosahom a dronov, ktoré by mohli dopĺňať stíhacie lietadlá Typhoon, ktoré používajú obidve krajiny. Táto spolupráca posilní ich schopnosť reagovať na nové hrozby a udržiavať európsku bezpečnosť.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Euronews, BBC