Prelomová dohoda je na stole: Veľké európske mocnosti budujú delostrelecký arzenál

  • V Británii vznikne továreň na výrobu delostreleckých hlavní
  • Spolupráca posilní európsku bezpečnosť a podporí ekonomiku Spojeného kráľovstva
Britain_Germany_Defence823284082312
TASR/AP
  • V Británii vznikne továreň na výrobu delostreleckých hlavní
  • Spolupráca posilní európsku bezpečnosť a podporí ekonomiku Spojeného kráľovstva

Nová obranná dohoda medzi Spojeným kráľovstvom a Nemeckom prinesie významné zmeny, ktoré podporia bezpečnosť, investície a tvorbu pracovných miest vo Veľkej Británii.

Podľa tzv. Trinity House Agreement, ktorý bol podpísaný v stredu, sa plánuje prehĺbiť bezpečnostná spolupráca medzi týmito dvoma krajinami, informuje portál Euronews.

Tento krok je vnímaný ako reakcia na pretrvávajúci konflikt na Ukrajine a rastúce bezpečnostné hrozby v Európe.

Čo je súčasťou dohody

Jedným z hlavných bodov dohody je otvorenie novej továrne v Spojenom kráľovstve, ktorú postaví nemecká spoločnosť Rheinmetall.

Továreň bude vyrábať hlavne pre delostrelecké zbrane, vrátane 120 mm kanónov a 155 mm húfnic, ktoré sa používajú v britských tankoch Challenger 3. Hoci presné umiestnenie továrne ešte nebolo určené, predpokladá sa, že výroba začne v roku 2027.

Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva (MOD) očakáva, že tento projekt podporí viac ako 400 pracovných miest a prinesie do britskej ekonomiky takmer 500 miliónov libier.

Zásadnú úlohu v tomto projekte zohrá aj britská spoločnosť Sheffield Forgemasters, ktorá bude dodávať oceliarenské produkty pre výrobu.

Táto spolupráca tiež znamená prvýkrát po viac ako desaťročí, že sa v Spojenom kráľovstve budú vyrábať hlavne pre delostrelecké zbrane.

Širšia spolupráca v oblasti obrany

Ako informuje ďalej britská BBC, dohoda Trinity House zahŕňa aj širšie spektrum spolupráce medzi Spojeným kráľovstvom a Nemeckom v oblasti obrany. Obe krajiny sa dohodli na spoločnom vývoji zbraní s dlhým dosahom, ako aj bezpilotných lietadiel.

Nemecké prieskumné lietadlá P8 budú pravidelne operovať zo základne RAF Lossiemouth v Škótsku, aby posilnili bezpečnosť severného Atlantiku.

Rovnako sa plánujú spoločné cvičenia pozdĺž východného krídla NATO, kde už obe krajiny vyslali vojakov v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Jednou z kľúčových priorít dohody je aj ochrana podmorskej infraštruktúry v Severnom mori.

Vzhľadom na význam tejto oblasti pre európsku energetickú bezpečnosť bude spolupráca medzi Spojeným kráľovstvom a Nemeckom v tejto oblasti kľúčová pre ochranu životne dôležitých infraštruktúr.

Resetovanie vzťahov s Európou

Spojené kráľovstvo sa prostredníctvom tejto dohody snaží obnoviť svoje vzťahy s európskymi partnermi po odchode z Európskej únie.

Labouristická vláda premiéra Keira Starmera týmto krokom plní svoj sľub o budovaní silnejších vojenských väzieb s európskymi krajinami, predovšetkým s Nemeckom.

Spojené kráľovstvo už má podpísaný podobný pakt s Francúzskom, známy ako Lancaster House Treaty, ktorý bol podpísaný v roku 2010.

Tento nový pakt s Nemeckom však predstavuje dôležitý krok smerom k ešte užšej spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany v Európe.

Význam pre Ukrajinu a NATO

Spojené kráľovstvo a Nemecko sú v súčasnosti druhým a tretím najväčším vojenským prispievateľom na Ukrajinu po Spojených štátoch.

Vzhľadom na rastúcu neistotu ohľadom budúcej podpory Ukrajiny zo strany USA, najmä v súvislosti s nadchádzajúcimi voľbami, je európska solidarita kľúčová.

Obe krajiny si uvedomujú, že spolupráca je nevyhnutná na posilnenie obranyschopnosti Ukrajiny a zlepšenie bezpečnosti v regióne.

Nová dohoda tiež prinesie spoluprácu pri vývoji nových technológií, vrátane zbraní s dlhým dosahom a dronov, ktoré by mohli dopĺňať stíhacie lietadlá Typhoon, ktoré používajú obidve krajiny. Táto spolupráca posilní ich schopnosť reagovať na nové hrozby a udržiavať európsku bezpečnosť.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Euronews, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá