Prelomová štúdia: Bežný liek by mohol predchádzať zákernej chorobe
- Vedci skúmali vplyv liekov na spanie na ľudský mozog
- Sústredili sa na pokles proteínov, ktoré sú spúšťačom Alzheimerovej choroby
- Vedci skúmali vplyv liekov na spanie na ľudský mozog
- Sústredili sa na pokles proteínov, ktoré sú spúšťačom Alzheimerovej choroby
Vedci sa snažia zistiť, či medzi zlým spánkom a zhoršovaním sa Alzheimerovej choroby existuje nejaká súvislosť. Nedávny výskum vedcov z Washingtonskej univerzity v St. Louis, publikovaný v Anals of Neurology, sa zameriaval na to, či by užívanie sedatív mohlo pomôcť v boji proti tvorbe toxických zhlukov proteínov v mozgu. Tie sa tvoria počas jeho nočného čistenia.
Tento výskum prebiehal dva dni. Bol však obmedzený na malú skupinku zdravých dospelých ľudí. Predstavuje zaujímavý pohľad na vzťah medzi spánkom a molekulárnymi známkami Alzheimerovej choroby.
Varovné signály
Osoby, ktoré užívali suvorexant, liek na nespavosť, preukázali mierne zníženie hladín proteínov amyloid-beta a tau, ktoré sú spojené s Alzheimerovou chorobou. Aj keď tieto výsledky vyzerajú sľubne, treba ich ešte viac skúmať a overiť, píše Science Alert.
Problémy so spánkom môžu byť prvými varovnými signálmi. Alzheimerova choroba sa totiž začína rozvíjať dávno predtým, než sa objavia ďalšie príznaky. Tými sú napríklad pokles pamäti a schopnosti myslenia. Tím vedcov zistil, že lepší spánok môže byť jedným zo spôsobov, ako sa snažiť predísť tomuto ochoreniu. Počas spánku sa mozog zbavuje proteínov a odpadu, ktoré sa tam nahromadil.
Pri dlhodobom užívaní liekov na spanie treba dávať pozor, pretože môže dôjsť k závislosti a tiež môžu narušiť hlboké fázy spánku. Tie sú dôležité pre celkové zdravie mozgu. Predchádzajúce výskumy ukázali, že slabšia kvalita spánku môže zvýšiť hladiny proteínov tau a amyloid-beta. Tie sú charakteristické pre Alzheimerovu chorobu.
Vedci sa v nedávnom výskume zameriavali aj na to, či užívanie sedatív môže ovplyvniť hladiny proteínov tau a amyloid-beta v moku, ktorý obklopuje mozog a miechu. Dokonca aj jedna noc narušeného spánku môže zvýšiť tieto hladiny.
Liek ako prevencia choroby
Ľudia vo veku od 45 do 65 rokov dostali rôzne dávkovanie suvorexantu alebo placeba a vzorky mozgovomiešneho moku sa zbierali v určitých intervaloch. Účastníci, ktorí dostali dávku suvorexantu, mali zaujímavý nález – hladiny amyloid-beta sa znížili o 10 až 20 percent v porovnaní s tými, ktorí dostali placebo.
Vyššia dávka suvorexantu tiež dočasne znížila hladiny proteínu tau, ktorý je spojený s odumieraním nervových buniek. Aj keď tento účinok nebol dlhotrvajúci, vedci dúfajú, že dlhodobé štúdie so staršími ľuďmi by mohli ukázať trvalý vplyv na hladiny proteínov.
Napriek tomu treba byť opatrný pri pohľade na to, či by sa lieky na spanie mali využívať na predchádzanie Alzheimerovej choroby. Stále je množstvo otázok a neistôt ohľadom tejto choroby. Doteraz sa nenašli účinné látky, ktoré by dokázali zmierniť alebo zastaviť chorobu, hoci sa dlhodobo snažia znižovať hladiny proteínu amyloidu.
Preto sa sústredili na výskum vplyvov lieku na spanie na mozog. Neurológ Brendan Lucey zo Strediska pre spánkovú medicínu na Washingtonskej univerzite odporúča zlepšiť návyky súvisiace so spánkom a riešiť problémy, ako je spánkové apnoe, aby docielili celkové zlepšenie zdravia mozgu v každom veku.
Neurológ je optimistický ohľadom možnosti výroby liekov, ktoré by využívali spojenie medzi spánkom a Alzheimerovou chorobou na prevenciu poklesu kognitívnych schopností. Uznáva však, že kým sa tam dostaneme, bude to vyžadovať veľa úsilia.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Annals of Neurology, Science Alert