Prelomové dáta o rakovine na Slovensku: Prípady troch druhov nebezpečného ochorenia značne stúpajú

  • Zverejnili počet nových prípadov zhubných onkologických ochorení na Slovensku
  • Ak by sme mali tieto dáta skôr, zachránili by sme možno stovky životov
Bunny (rakovina) a ženy na pochode
Ilustračný obrázok Unsplash/@nci, Unsplash/Susan G. Komen 3-Day
  • Zverejnili počet nových prípadov zhubných onkologických ochorení na Slovensku
  • Ak by sme mali tieto dáta skôr, zachránili by sme možno stovky životov

Onkologické ochorenia sú dlhodobo druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií. Ako uvádza NCZI, nebyť ochorenia Covid-19, stali by sa aj najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku.

Najnovšie údaje a výpočty NCZI ukazujú, že najviac pribudlo prípadov s rakovinou kože, kolorekta a prsníka. 

K zverejneným dátam sa vyjadril aj bývalý generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana na sociálnej sieti. Podľa Smatanu ide o „neskutočný pokrok“, aj keď to tak pre bežného laika nemusí na prvý pohľad vyzerať. 

https://www.facebook.com/martin.smatana1/posts/pfbid0C5gden86MyzkLANUmYrhrbBKk66jq3Knn7vYjebggo9sEySMgsZAa9KaMKA5xDrel

Zastarané dáta

„Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zverejnilo očakávanú incidenciu (čiže počet nových prípadov) zhubných onkologických ochorení na Slovensku, a to za roky 2017 – 2021,“ uviedol Smatana.

Podľa bývalého generálneho riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) ide o mimoriadne veľký krok.

„Až do minulého roku sa Národný onkologický register (NOR), cez ktorý sa evidovala štatistika o onkologických ochoreniach, viedol v systéme, ktorý pracoval len s ručným prepisovaním údajov z papiera a neumožňoval elektronické hlásenia či automatizované spracúvanie elektronických formulárov,“ ozrejmil Smatana.

Dáta (onkologické ochorenia)
zdroj: NCZI/Screenshot

„Toto spôsobovalo, že onkologické dáta sme mali síce špičkovej kvality, ale posledný dostupný rok dát bol za rok 2012,“ pokračoval bývalý generálny riaditeľ IZP, pričom apeloval na to, že tieto dáta nemali prakticky žiadnu hodnotu pri kľúčových rozhodnutiach ohľadom zdravotníctva.

Bližšie priblížil Smatana dôležitosť najnovších dát na porovnaní čísel výskytu rakoviny prsníka (C50) podľa NOR, nového systému NCZI a domodelovaných čísel Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Počet prípadov rakoviny prsníka z posledného dostupného roku 2012 bol podľa NOR celkom 2 947. Podľa WHO narástol počet v roku 2020 na 3 078, pričom NCZI zaevidovalo v roku 2021 celkom 3 408 nových prípadov.

rakovina
zdroj: Unsplash/National Cancer Institute

„Rozdiel medzi poslednými dátami NOR a dopočtom NCZI je teda približne 15 % a v porovnaní s modelovanými hodnotami WHO je incidencia vyššia až o 10 %,“ ozrejmil Smatana.

„Niektoré diagnózy ulietavajú ešte viac a očakávaná ročná incidencia všetkých diagnóz C00-97 je podľa dát NCZI vyššia o cca 18 – 20 % ako tvrdia dáta WHO a NOR,“ pokračoval bývalý generálny riaditeľ IZP, pričom apeloval na to, že 10 až 15 % je pri rakovine prsníka, dopadov liekov alebo ľudských kapacít „enormne veľký rozdiel“.

Najväčší nárast

Aj keď z najnovších dát nepoznáme štádium nádoru a mnohé iné klinické parametre, NCZI plánuje v systéme ďalšie aktualizácie spoločne s NOR. Čoskoro by tak boli dostupné všetky potrebné informácie o onkologických pacientoch. 

Ako informuje NCZI, celosvetovo zatiaľ medzi deťmi dominujú prípady rakoviny mozgu a leukémie. V prípade dospelej populácie je to predovšetkým rakovina kože, kolorekta (konečníka, hrubého čreva a rektosigmoidového spojenia), prsníka, prostaty a pľúc.

Počet nových prípadov na Slovensku ukazuje stúpajúci trend, ktorý ukazuje aj mierne výkyvy ovplyvnené pandémiou. Najviac pribudlo zhubných nádorov kože (7 788 novodiagnostikovaných v roku 2021) a stúpli aj prípady rakoviny kolorekta (4 521 nových prípadov). Najvyššie zastúpenie tohto typu rakoviny je vo vekovej skupine 70 až 74 rokov a s významnou prevahou u mužov.

Ďalej pribudlo najviac nových prípadov rakoviny prsníka (3 408). Najvyššie zastúpenie tohto typu rakoviny je vo vekovej skupine 65 až 69 rokov. Nárast pacientiek zaznamenali odborníci od 35. roku života. 

V neposlednom rade zaznamenalo NCZI aj nárast zhubných ochorení prostaty (2 408), pričom je najvyššie zastúpenie vo vekovej skupine 66 až 69 rokov. Nárast pacientov je v tomto prípade od 55. roku života. 

Výsledok spolupráce odborníkov

Ako už spomenul Smatana, onkologické dáta boli na Slovensku dlhodobo zanedbané, a to aj napriek ich atraktívnosti. Plánovaný rozvoj nového systému by mal mimoriadne pomôcť.

rakovina stužka
zdroj: Unsplash/Angiola Harry

„Personálnymi zmenami, kompletnou migráciou dát do nového systému a jeho plánovaným rozvojom, ktorý počíta s údajmi z viacerých relevantných zdrojov bez zbytočného zaťaženia lekárov, urobilo Národné centrum zdravotníckych informácii v roku 2022 v oblasti onkodát viac ako za uplynulých desať rokov,“ uviedla riaditeľka sekcie správy zdravotníckych dát Martina Nagyová o významných krokoch, vďaka ktorým by mal byť Národný onkologický register Slovenskej republiky (NOR SR) aktualizovaný do konca roka 2023.

„Aktuálne prezentované výsledky vychádzajú z algoritmu pre výpočet očakávaných incidenčných (novodiagnostikovaných) prípadov zhubných nádorov vyvinutého na základe poznatkov získaných zo spolupráce so zástupcami MZ SR a odborníkmi v oblasti onkológie,“ uviedlo NCZI.

„Rakovinová epidémia“

Onkologické ochorenia trápia celý svet. Ako sme ťa v predchádzajúcom článku informovali, rakovina v súčasnosti dosahuje alarmujúce čísla pri ľuďoch vo veku do 50 rokov.

Podľa CNN svetu hrozí problém, ktorý odborníci pomenovali ako „rakovinová epidémia”. Vyplýva to zo štúdie sledujúcej rast počtu prípadov rakoviny z dát 44 krajín, medzi ktoré sa radí aj Slovensko.

Dobrou správou je, že vedcom z univerzity v Tel Avive sa podarilo prísť na to, ako sa môžeš pred rakovinou do značnej miery ochrániť. Recept nie je nijako komplikovaný. Naopak, úplne stačí, ak pravidelne beháš alebo sa venuješ inému aeróbnemu cvičeniu.

Ako informuje The Times of Israel, tieto aktivity totiž dokážu podľa výskumníkov znížiť u ľudí pravdepodobnosť výskytu niektorých druhov rakoviny o 72 percent. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: FB/Martin Smatana, NCZI, American Cancer Society, CNN, The Times of Israel

Najnovšie videá

Trendové videá