Žilinský súd prepisuje dejiny. Dúhovému páru umožnil to, po čom volajú roky
- Polícia sa odvolala, že manželstvo nie je platné
- Súd hovorí o diskriminácii
- Polícia sa odvolala, že manželstvo nie je platné
- Súd hovorí o diskriminácii
Advokátka a podpredsedníčka PS Lucia Plaváková na svojom Instagrame napísala, že „Krajský súd v Žiline dnes rozhodol v prípade práva na pobyt v prospech páru rovnakého pohlavia“.
„Súd rozhodol, že nepriznanie práva na pobyt partnerovi rovnakého pohlavia je diskriminačné a nelegitímnym spôsobom zasahuje do práva na súkromný a rodinný život,“ uvádza Plaváková.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako uvádza Denník N, Krajský súd zrušil rozhodnutie cudzineckej polície, ktorá neudelila Argentínčanovi trvalý pobyt na Slovensku, ktorý sa v Argentíne zosobášil so Slovákom. Polícia sa odvolala na to, že manželstvo nie je na Slovensku platné, avšak súd toto vyjadrenie označil za diskrimináciu.
Rozhodli sa nerezignovať
Jakub Šanko má 27 rokov a dlhšie žil v Argentíne, kde pracoval ako kuchár, keďže sa na Slovensku ako homosexuál necítil komfortne.
Práve v Argentíne si našiel svojho terajšieho manžela. Jakub sa so svojím manželom rozhodol presťahovať na Slovensko, avšak ako pred niekoľkými mesiacmi informoval portál Aktuality, narazili tu na problém.
Úrady na Slovensku sa rozhodli neudeliť trvalý pobyt Marianovi Ruizovi, argentínskemu manželovi Slováka Jakuba, pretože Slovenská republika neuznáva zväzky rovnakého pohlavia. Polícia manželom povedala, aby o trvalý pobyt požiadali inak, čo označil advokát Jakuba a Mariana za diskrimináciu.
Argentínčan urobil všetko, čo od neho slovenské úrady požadovali, priniesol aj sobášny list vydaný v Argentíne, no nepomohlo to.
Na Slovenskej cudzineckej polícii manželom povedali, že ich manželstvo je v rozpore so slovenským zákonom o rodine, keďže náš štát neuznáva manželstvo rovnakého pohlavia.
Ruiz prípad popohnal na Krajský súd, kde mu bolo dnešným dňom vyhovené a Krajský súd skonštatoval, že takýmto postupom došlo k diskriminácii a pobyt má byť udelený.
Je čas bojovať
Startitup sa rozhodol o vyjadrenie k rozhodnutiu súdu požiadať i samotného Jakuba. Zaujímalo nás, či si pár myslí, že práve ich príbeh by mohol byť inšpiráciou bojovať do úplného konca pre ľudí, ktorí sa nachádzajú v podobnej situácii.
„Dúfam, že to tak bude. Teraz by sa patrilo naozaj, aby sme sa všetci hrdo postavili a tak, ako nám to bolo po roky upierané, si teraz krok po kroku vydobyjeme aj naše Slovensko,“ uviedol s nadšením Jakub.
Zároveň však dodáva, že v súčasnosti je situácia na Slovensku skutočne „tragická“. „Dva zbytočne vyhasnuté životy, rodina v hroznom smútku a priatelia v strachu. Takto to teraz je. Posielam veľkú sústrasť rodine a priateľom. Náš prípad legálne nebol ovplyvnený touto udalosťou, ale to nehovorí nič o tom, že nie sme s nimi spojení,“ vyjadril sa na margo nedávnej vraždy.
Jakub ďalej dodal, že prípad síce otvoril dvere mnohým otázkam a vyjadreniam, žiadne z nich však nemali za úlohu priniesť skutočnú zmenu. „Znova a len pre získanie hlasov alebo lajkov na Instagrame,“ uviedol so sklamaním.
„Slovensko potrebuje zmenu, a to legálnu. Potrebuje ľudí, ktorí robia veci naozaj a s dobrým úmyslom. A tým nehovorím o sebe. Tým apelujem na ľudí v podobnej situácii, aby sa nebáli ísť do toho!“ vyzýva ďalej Slovák. „My sme sa vďaka našim právnikom na Slovensku cítili vítaní, chcení a chránení. To je niečo, čo som roky necítil,“ dodal.
„Slovensko je krásna krajina a väčšina ľudí to už má dobre usporiadané, no teraz záleží na nás, aby sme nenechali zastrašiť. Ja už sa nesmierne teším, keď sa vrátim na Slovensko a vrátim sa domov aj s mojím manželom. Vrátime sa na Slovensko, ktoré tak ako je moje, takisto je aj jeho. Ďakujeme!“ zakončil svoje emotívne vyjadrenie Jakub.
Celému prípadu sa od začiatku (pred dvoma rokmi, pozn. red.) venovali Peter Kubina, Soňa Kurillová a Nina Drgalová, právnici z advokátskej kancelárie Dentons.
Advokát Kubina pre Startitup povedal, „bol som presvedčený, že na niektorej z troch slovenských súdnych inštancií to určite vyjde, ale pozitívne ma prekvapilo, že to vyšlo už na prvej. Na druhej strane nešlo o žiadny prudko kreatívny výklad práva, skôr bola zo strany súdu potrebná odvaha priznať verejne, že to právo u nás už dlhé roky platí, len sa pred ním zatváraju oči. A potom to právo aj korektne aplikovať, čo súd v plnej miere urobil“.
Zdroje: Instagram/Lucia Plaváková, Denník N, Instragram/Jakub Šanko, Aktuality, Facebook/Peter Kubina