Prelomové rozhodnutie: Turecko súhlasí so vstupom Švédska do NATO

  • Turecký prezident Erdoğan podmienuje schválenie vstupu Švédska do NATO
  • Švédsko požiadalo o vstup do NATO po invázii Ruska na Ukrajinu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan TASR/AP/Yves Herman
  • Turecký prezident Erdoğan podmienuje schválenie vstupu Švédska do NATO
  • Švédsko požiadalo o vstup do NATO po invázii Ruska na Ukrajinu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan podvečer tohtoročného summitu NATO vo Vilniuse podporuje vstup Švédska do NATO, pričom to čoskoro predloží parlamentu na schválenie, informoval o tom generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Toto nečakané ohlásenie prišlo po dnešnom rokovaní tureckého prezidenta so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom. 

AKTUALIZOVANÉ 21:47

Turecký prezident Erdoğan pritom ešte v predvečer tohtoročného summitu NATO prišiel s viacerými podmienkami, ktoré musia byť podľa neho splnené, aby jeho krajina schválila vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie.

Americký prezident Joe Biden v nedeľu počas telefonátu prišiel s ponukou, že za výmenu dodávky amerických lietadiel F-16 Ankare pod podmienkou, že nebudú použité na ohrozenie Grécka, by sa usiloval o uzavretie dohody medzi štyrmi krajinami o vstupe Švédska, ako o tom informuje denník The Guardian.

Lenže pred odchodom na summit vo Vilniuse Erdoğan prišiel s ďalšou zaujímavou podmienkou, a to o vstupe do EÚ. „Najprv pripravme cestu pre Turecko do Európskej únie a potom pripravíme cestu pre Švédsko, tak ako sme to urobili pre Fínsko,“ povedal.

Americký prezident sa ešte aj počas cesty do Európy vyjednával s Erdoğanom o jeho pozícii, avšak podľa jeho slov nedošlo k žiadnemu zlomu.

„Takmer všetci členovia NATO sú členmi EÚ,“ povedal turecký prezident. „Teraz sa obraciam na tieto krajiny, ktoré nechávajú Turecko čakať viac ako 50 rokov, a znova sa k nim prihovorím [na summite NATO] vo Vilniuse,“ dodal.

Dlhá cesta členstva

Turecko prvýkrát požiadalo o vstup do Európskeho hospodárskeho spoločenstva, predchodcu EÚ, v roku 1987. V roku 1999 sa stalo kandidátskou krajinou pre vstup do EÚ a v roku 2005 sa začali prístupové rokovania. Tie boli pozastavené v roku 2016 pre obavy Únie z porušovania ľudských práv v Turecku, vysvetľuje AFP, na ktorú sa odvoláva agentúra TASR. 

Podľa nemeckého kancelára Olafa Scholza by členstvo Švédska v Severoatlantickej aliancii nemalo byť viazané na pozastavenú snahu Turecka o členstvo v EÚ. „Švédsko spĺňa všetky požiadavky na členstvo v NATO. Ďalšia otázka s týmto nemá vôbec nič spoločné, preto si nemyslím, že by sa to malo vnímať ako súvisiaca záležitosť,“ povedal.

Problémové stíhačky

Jedna z podmienok, z ktorej by bol Biden ochotný ustúpiť, je povolenie nákupu amerických lietadiel F-16, proti čomu sa Kongres viackrát postavil, a to hlavne z dôvodu dlhodobému nepriateľstva Turecka voči Grécku, taktiež člena NATO. Problémovým bodom bol aj nákup ruského systému protivzdušnej obrany.

Biden uviedol, že momentálne Biely dom podporuje predaj F-16 do Turecka, no pripomenul, že Kongres má v predaji právo veta. „Úprimne povedané, snažím sa tu dať dokopy konzorcium, v ktorom posilňujeme NATO z hľadiska vojenskej kapacity Grécka aj Turecka a umožňujeme vstup Švédsku. Ale je to v hre. Nedeje sa to ešte,“ povedal pre CNN.

Na čom to stojí?

Najväčší problém so vstupom Švédska do Aliancie má Turecko s vysporiadaním sa s podozrivými kurdskými militantmi, ktorí sa podľa slov tureckej vlády údajne „potulujú po uliciach“ Štokholmu.

Švédsky premiér sa už viackrát preto stretol s Erdoğanom, aby si vyjasnili situáciu, rovnako tak švédsky predseda vlády učiní aj v pondelok, keď sa pokúsi o preklenutie priepastí v túžbe Štokholmu vstúpiť do NATO, ako píše nemecký portál Deutsche Welle

„Švédsko urobilo niekoľko krokov správnym smerom,“ uviedla Erdoğanova kancelária počas telefonátu s Bidenom. Avšak podľa ich vlastných slov povolenie prokurdským skupinám „voľne konať demonštrácie chváliace terorizmus tieto kroky ruší“.

Švédsko spolu so susedným Fínskom upustili v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu od svojej dlhoročnej vojenskej neutrality. Obe krajiny požiadali vlani o vstup do NATO. Fínsko do Aliancie vstúpilo začiatkom apríla tohto roka a stalo sa jej 31. členskou krajinou.

Švédsko na vstup do NATO potrebuje súhlas všetkých členských krajín. Okrem Turecka ho zatiaľ nedostalo ani od Maďarska, pripomína TASR.

Švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström, naopak, vyjadril v pondelok optimizmus, že Turecko upustí od svojich námietok voči členstvu Švédska v NATO, pričom povedal, že v súvislosti s pristúpením tejto severskej krajiny nie je na stole otázka „či“, ale „kedy,“ uvádza SITA.

Stoltenberg: Turecko spája dve nesúvisiace veci

Nemecký kancelár Olaf Scholz v pondelok odmietol požiadavku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, ktorý pre schválenie vstupu Švédska do NATO po novom požaduje „otvoriť cestu“ Turecku k vstupu do EÚ. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

Podľa Scholza tieto dve záležitosti spolu nesúvisia, pričom Švédsko podľa neho splnilo všetky turecké požiadavky na schválenie vstupu do NATO.

Dúfam, že sa nám čoskoro podarí dosiahnuť, aby sa Švédsko stalo členom NATO,“ uviedol nemecký kancelár. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelok vyhlásil, že v otázke vstupu Švédska do Severoatlantickej aliancie je stále možné prijať pozitívne rozhodnutie ešte pred summitom NATO, ktorý sa začína už v utorok.

Zdroje: The Guardian, Deutsche Welle, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá