Prelomové schválenie: Prvý „rýchly“ sprej proti migréne putuje do lekární
- Bol schválený prvý rýchlo pôsobiaci nosový sprej na migrény
- Liek by mal byť dostupný v lekárňach od júla 2023
- Bol schválený prvý rýchlo pôsobiaci nosový sprej na migrény
- Liek by mal byť dostupný v lekárňach od júla 2023
V piatok oznámil americký farmaceutický gigant mimoriadnu novinku. Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) schválil rýchlo pôsobiaci sprej od spoločnosti Pfizer, ktorý je určený na liečbu migrény.
Ako uvádza portál Science Alert, liek by sa mal predávať pod názvom Zavzpret a dostupný by mal byť v lekárňach už od júla 2023.
Oslobodenie od bolesti
„Schválenie lieku Zavzpret FDA znamená významný prelom pre ľudí s migrénou, ktorí potrebujú oslobodenie od bolesti a uprednostňujú alternatívne možnosti pred perorálnymi liekmi,“ uviedla vo vyhlásení obchodná riaditeľka spoločnosti Pfizer Angela Hwangová.
Na základe štúdie 3. fázy lieku zistili vedci, že u niektorých pacientov prináša nosový sprej úľavu od bolesti už za 15 minút.
„Ako nosový sprej s rýchlou absorpciou lieku Zavzpret ponúka alternatívnu možnosť liečby pre ľudí, ktorí potrebujú úľavu od bolesti alebo nemôžu užívať perorálne lieky kvôli nevoľnosti či vracaniu,“ citoval Pfizer Kathleen Mullinovú, pridruženú lekársku riaditeľku Neurologického inštitútu v Novom Anglicku.
Vynikajúce výsledky
Liečba migrény, ktorá sa vo všeobecnosti rieši perorálne užívanými liekmi, bola testovaná na vzorke 1 405 ľudí. Polovica z nich užívala nosový sprej a zvyšok dostával iba placebo.
Vedci prišli na to, že nosový sprej dokáže výrazne znížiť bolesť, ak sa jeho účinky hodnotia dve hodiny po nástupe migrény. Tá spôsobuje okrem silnej bolesti hlavy často aj nevoľnosť a citlivosť na hluk alebo svetlo.
Nosový sprej Zavzpret, známy tiež ako Zavegepant, získala spoločnosť Pfizer minulý rok od spoločnosti Biohaven za 10 miliárd dolárov spoločne s ďalšími liekmi určenými na liečbu migrény.
Závažný zdravotný problém
Migréna je zdravotný problém, ktorý postihuje obrovské množstvo ľudí na celom svete. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je migréna jednou z desiatich najzávažnejších chorôb, ktoré ovplyvňujú kvalitu života.
Aj keď niekomu sa migréna môže zdať ako len malý zdravotný problém, pre mnohých pacientov môže byť neznesiteľná a ovplyvniť ich schopnosť vykonávať základné denné aktivity.
Vo svete ide teda o relatívne bežné ochorenie, ktoré postihuje približne 10 – 15 % populácie. Ako informuje portál Migrenajechoroba.sk, podľa štúdií, ženy majú vyššiu pravdepodobnosť trpieť migrénami ako muži, a to v pomere približne 3:1.
Migréna môže postihnúť ľudí v akejkoľvek vekovej skupine, avšak najčastejšie sa objavuje v období medzi 20 a 40 rokmi. Hoci príčiny migrény nie sú úplne známe, mnohé výskumy ukazujú, že môže byť spôsobená kombináciou faktorov, vrátane genetiky, stresu, stravovania a prostredia.
Napriek tomu, že migréna sa objavuje u rôznych ľudí z rôznych dôvodov, všetci pacienti majú spoločné to, že ich migréna je skutočnou chorobou, ktorá má závažné následky.
Bohužiaľ, ako sme už spomenuli, migréna je stále stigmatizovaná a niekedy sa považuje za len „silné“ bolesti hlavy. Toto negatívne vnímanie migrény môže viesť k nedostatočnej liečbe a následnému zhoršeniu zdravotného stavu pacienta.
Zdroje: Science Alert, Pfizer, Migrenajechoroba.sk