Prelomové správy: Vedci vytvorili liek na zastavenie šírenia rakoviny. Funguje na neuveriteľných 90 percent
- Vedci dokázali vyvinúť peptid, ktorý funguje ako prevencia pred rakovinou
- Bráni metastázam a sekundárnej rakovine
- Ide o obrovský úspech, hovoria
- Vedci dokázali vyvinúť peptid, ktorý funguje ako prevencia pred rakovinou
- Bráni metastázam a sekundárnej rakovine
- Ide o obrovský úspech, hovoria
Počas posledných rokov došlo vo svete k výraznému nárastu počtu nových prípadov rakoviny. Ide o neprijateľný trend a v súčasnosti sa mu nedokáže vyhnúť ani Slovensko. Oproti obdobiu spred štyroch desaťročí dnes slovenské nemocnice evidujú približne 60-percentný nárast, vysvetlili nám onkológovia v tomto článku.
Svet sa preto usiluje o zastavenie tejto choroby. Vedci prichádzajú s rôznymi metódami prevencie. Radia nám istý typ pohybu či stravy, ktoré pri snahe ochrániť sa pred týmto zákerným ochorením preukázateľne pomáhajú. Navyše, správy z konca minulého roka naznačujú, že experti objavili i metódu, ktorá by v budúcnosti mohla slúžiť na liečbu rakoviny.
V súčasnosti sa hovorí o snahe izraelských vedcov, ktorí pracujú na vývine prvého preventívneho lieku proti rakovine. Ten by mal byť určený na zastavenie nádorov spôsobujúcich sekundárnu rakovinu. Odborníci tvrdia, že aktívna zložka po novom preukázala viac ako 90-percentnú účinnosť u myší.
Izraelský výskum
Za úspešným projektom stojí výskumný tím „Bar Ilan University“, ktorý vytvoril peptid, respektíve reťazec aminokyselín, s účelom zabrániť rakovinovým bunkám prenikať do krvi a tým zastaviť ich pohyb po tele, uvádza The Times of Israel.
Snaha sa im vyplatila. Vo svojom nedávno publikovanom výskume na portáli Nature ukazujú, že boli úspešní. Peptid totiž podali myšiam a pri pokuse dokázali zabrániť vzniku metastáz.
Z buniek mnohých solídnych nádorov vznikajú takzvané invadopódiá. Ide o štruktúry v tvare chodidiel, ktoré vyčnievajú z ich povrchu. Tieto štruktúry fungujú ako akési baranidlá. Dokážu si vynútiť cestu cez tkanivo, čím rakovinovým bunkám pomáhajú vstúpiť do krvného obehu a rásť v iných orgánoch.
Avšak k tomuto procesu v nádoroch dochádza len spojením dvoch proteínov. Práve tu prichádza do hry štúdia Bar Ilan. Podľa spoluautora štúdie Jordana Chilla spočíval výskum izraelských vedcov v nájdení peptidu, ktorý tejto interakcii proteínov zabráni. Ide preto o prelomový úspech a ľudia o ňom okamžite informovali aj na sociálnych sieťach.
„Veríme, že to môže zabrániť aktivácii invadopódie a tým zabrániť metastázam. Očakávam, že peptid by sa mohol použiť ako doplnok k chemoterapii alebo inej liečbe,“ uviedol. Podanie peptidu zaručilo až o 90 percent menšiu pravdepodobnosť vzniku sekundárnych nádorov u myší s rakovinou prsníka.
The Bar Ilan University research team produced a peptide — a chain of amino acids — made to stop cancer cells from entering the blood and therefore halting them from moving around the body. #CancerResearch
— Eretz Israel (@EretzIsrael) January 17, 2023
Systém účinný na všetky nádory
Aj keď sa štúdia zamerala na rakovinu prsníka, vedci tvrdia, že peptid bude účinný na všetky solídne nádory, teda aj na iné typy rakoviny ako napríklad rakovina krvi, kostnej drene alebo lymfatických uzlín.
The Times of Israel podotýka, že podľa predchádzajúcich výskumov sa metastatické ochorenie vyvinie u 12 percent pacientok s diagnózou rakoviny prsníka. Z tých prežije približne 26 percent.
Chemoterapia sa v liečbe používa na zabitie čo najväčšieho počtu rakovinových buniek. Nezabráni však aktivácii buniek, ktoré liečbu prežijú.
„Náš pokrok je veľmi vzrušujúci. Dnes totiž nie sú vo výrobe žiadne lieky, ktoré by zabraňovali metastázam, alebo inými slovami šíreniu rakoviny,“ hovorí doktorka Hava Gil-Hennová, spoluautorka štúdie.
„Väčšina liekov je zameraná na zmenšenie už vyvinutých nádorov. My používame preventívny prístup, ktorý by mnohých mohol zachrániť pred druhým rozvojom a zachrániť mnoho životov.“
Jordan Chill dopĺňa, že ďalšou výzvou je z peptidu vyvinúť liek, ktorý dokáže pôsobiť na potrebnom mieste v ľudskom tele.
„Zatiaľ máme hlavicu rakety. Teraz musíme vyvinúť celú raketu,“ dodal vedec.
Zdroje: The Times of Israel, Nature, Twitter/Eretz Israel